Data publikacji:

Jak połączyć płytki z panelami bez listwy?

Panele są obecnie najpopularniejszym sposobem na wykończenie podłóg w większości pomieszczeń w domu. Zazwyczaj nie kładziemy ich jednak w kuchniach, łazienkach, a czasem również przedpokojach – tutaj znacznie skuteczniejsze i trwalsze są wszelkiego rodzaju płytki. Problem pojawia się, gdy musimy zabezpieczyć połączenie obu tych materiałów wykończeniowych. Standardowo do tego celu używa się specjalnych listew dylatacyjnych, wykonanych z tworzywa, metalu lub drewna. Z różnych powodów nie zawsze są one jednak najbardziej optymalnym i estetycznym wyborem. Jakie mamy więc inne możliwości?
Tiles in different colors. ceramic tile shop.
Listwy połączeniowe najlepiej sprawdzają się na wąskich przestrzeniach, np. w drzwiach łączących różne pomieszczenia. Wiele mieszkań ma jednak otwarty plan, w którym panele spotykają się np. z kuchennymi płytkami na stosunkowo dużej powierzchni. Zastosowanie w takim przypadku standardowych listew jest niepożądanym rozwiązaniem. Nie tylko optycznie dzielą one przestrzeń i mogą psuć estetykę, ale są też niepraktyczne, ponieważ wystają ponad poziom podłogi, utrudniając jej sprzątanie i mycie. 

Sposoby na połączenie płytek z panelami

Wykorzystanie spoiny izolacyjnej

Najprostszym sposobem na wykonanie połączenia obu materiałów bez użycia listew jest sięgnięcie po specjalne spoiny w płynie, które dozuje się za pomocą pistoletu do kleju. W tym przypadku sięgamy po specjalne i uniwersalne izolacyjne masy akrylowe lub silikonowe. Są to produkty wykazujące się dużą odpornością na wilgoć, światło słonecznie, niereagujące ze środkami chemicznymi, a także zachowujące przez długi czas swoją elastyczność, co pozwala „pracować” podłodze.
Warto podkreślić jednak, że ze spoiny możemy korzystać wtedy, gdy posadzka z paneli i płytek znajduje się na tej samej wysokości. W przypadku większych różnic w ich poziomie nie zapewni ona jednak należytej ochrony. 
Spoiny izolacyjne są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu dopasujemy je bez problemu do wyglądu podłogi. Pamiętajmy też, że do otrzymania jak najbardziej estetycznego efektu zarówno panele, jak i płytki, w miejscu, w którym się stykają, powinny być przycięte w równy sposób. Wszelkiego rodzaju niedoskonałości powstałe w trakcie kładzenia posadzki, takie jak rysy na brzegach panelu lub ubytki w kaflach, będą w pełni widoczne. Przestrzeń pomiędzy oboma materiałami powinna być też jak najwęższa – jeżeli wynosi więcej niż jeden centymetr, spoina może okazać się niewystarczająca.

Zastosowanie korka

Naturalny korek jest świetnym materiałem izolacyjnym, który bardzo łatwo może wypełnić wąską przestrzeń pomiędzy kaflami a panelami. W tym celu używamy odpowiednio dobranych cienkich listew materiału, które wpychamy w przestrzeń dylatacyjną, a następnie szybko i łatwo przycinamy do poziomu podłogi. Korek izolacyjny jest też dostępny pod postacią specjalnej elastycznej masy, którą nakłada się w ten sam sposób, co silikon. W obu przypadkach musimy również zadbać o to, aby poziom podłóg był wyrównany, a na miejscu ich zetknięcia się nie było żadnych widocznych niedoskonałości.
Zdjęcie: Envato Elements