Data modyfikacji:

Pomysł na modny i praktyczny salon

Jak urządzić salon z kuchnią, a jak pokój dzienny z kominkiem? Na jaki styl postawić – scandi, boho a może industrial? Jeśli szukasz pomysłów na salon, poniżej znajdziesz garść inspiracji.
Pokój dzienny spełnia wiele funkcji. Jest miejscem reprezentacyjnym, które stanowi wizytówkę twojego domu, gdy podejmujesz gości. Jest też miejscem wypoczynku, gdzie najczęściej wszyscy domownicy oddają się błogiemu relaksowi. Wreszcie salon jest też często pomieszczeniem, gdzie bawią się dzieciaki i toczy się rodzinne życie. To wszystko sprawia, że w aranżacji wnętrza trzeba zdać się tylko na sprawdzone rozwiązania. Jeśli szukasz pomysłu na salon, który będzie nie tylko modny, ale jeszcze praktyczny i wygodny, poniżej znajdziesz garść inspiracji.

Salon z aneksem kuchennym 

W nowoczesnym budownictwie domy i mieszkania najczęściej są osadzone na planie otwartej strefy dziennej, gdzie salon, jadalnia i kuchnia tworzą wspólną przestrzeń. To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ sprzyja komunikacji między domownikami, pozwala wyeliminować niepotrzebne bariery architektoniczne i co więcej, wnętrza tego typu prezentują się przestronnie i efektownie. Ale jak pogodzić w jednym wnętrzu funkcje kuchni i salonu?

Jeśli szukasz pomysłu na salon z aneksem kuchennym, musisz myśleć o tych dwóch pomieszczeniach jako o całości. Dobierając kolorystykę aranżacji, wiodący styl czy wreszcie dodatki, zarówno te w kuchni, jak i w salonie muszą do siebie nawzajem pasować. Podstawą aranżacji powinna być spójna paleta kolorystyczna, która znajdzie odzwierciedlenie w całym wnętrzu.

Chociaż jak wcześniej ustaliliśmy, kuchnia z salonem to wspólna przestrzeń, warto wytyczyć pewne optyczne granice, które zaakcentują poszczególne strefy. Jak oddzielić salon od kuchni? Masz na to kilka sprawdzonych sposobów. Najprostszym z nich jest wyspa kuchenna z barkiem. Tak zaaranżowana strefa jadalniana stanie się naturalną granicą między kuchnią a salonem. Podobnie można wykorzystać sofę, ustawiając ją tyłem w kierunku kuchni. 

Jeśli szukasz sprawdzonych pomysłów na salon z kuchnią, zwróć też uwagę na dobór urządzeń AGD. Najlepiej, aby sprzęty pracowały maksymalnie cicho, co dotyczy przede wszystkim okapu kuchennego. Włączony pochłaniacz może narobić sporo hałasu, co w efekcie stanie się uciążliwe, zwłaszcza jeśli urządzasz niedużą przestrzeń. Ponadto wyciąg kuchenny trzeba dostosować do kubatury wnętrza, aby efektywnie wymieniał powietrze i zapewniał dobrą wentylację.  

Salon z kominkiem, czyli pomysł na idealną strefę wypoczynkową

Pokój dzienny z kominkiem to sprawdzony przepis na komfortową strefę wypoczynkową. Nowoczesne kominki najczęściej mają minimalistyczną obudowę i geometryczną formę, dzięki czemu w sąsiedztwie paleniska dobrze komponować się będzie także telewizor. Odbiornik można powiesić nad kominkiem lub obok niego, chociaż optymalnym rozwiązaniem jest ulokowanie tych elementów wystroju na prostopadle zbiegających się ścianach. W takim układzie można tak ustawić meble wypoczynkowe, aby skupiały się one zarówno przy telewizorze, jak i kominku.
Jeśli szukasz pomysłu na salon z kominkiem, który będzie wygodny i przytulny, w projekcie warto uwzględnić również półki do przechowywania drewna. Najczęściej wykonuje się je w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej, co pozwala na niemal dowolne kształtowanie półek i dostosowanie ich do wystroju. To dobre rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze, możliwe będzie wygodne przechowywanie solidnego zapasu drewna, bez konieczności ciągłego biegania do drewutni. Po drugie, równo ułożone kawałki drewna dodatkowo dodadzą aranżacji uroku i pomogą wykreować przytulną, nieco rustykalną atmosferę.

Salon z sypialnią – czy to może się udać?

Chociaż to może wydawać się karkołomnym rozwiązaniem, to w bardzo małych mieszkaniach salon z sypialnią bywa jedynym sposobem na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. W tym przypadku wszystko kręci się wokół wyboru sofy z funkcją spania. Trzeba tu zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim sposób rozkładania sofy. Powinien być on maksymalnie prosty i nieskomplikowany – każdego dnia sofa będzie przynajmniej raz składana i rozkładana, więc cała operacja powinna przebiegać szybko i sprawnie.

Bardzo wygodny w użytkowaniu jest tzw. system DL. W tym przypadku najpierw wysuwamy siedzisko sofy, a następnie składamy oparcie co pozwala stworzyć dużą i wygodną powierzchnię do spania. Popularny jest też tzw. system na klik, znany z powszechnie używanych wersalek. W tym przypadku wystarczy nieznacznie unieść siedzisko, aby zwolnić blokadę i opuścić oparcie kanapy. W tańszych modelach miejsce, w którym styka się siedzisko i oparcie może się nieco zapadać, co w praktyce może okazać się niewygodne.
Jeśli zdecydujesz się na narożnik, bardzo wygodne jest rozkładanie w tzw. systemie typu delfin. Poniżej siedziska osadzona jest skrzynia z wózkiem, w którym ukryty jest drugi materac. Aby rozłożyć sofę wystarczy pociągnąć uchwyt do przodu a następnie skierować go ku górze.

Kolejne elementy układanki, jakie trzeba rozważyć szukając pomysłów na salon z sypialnią, to typ materaca oraz pojemnik na pościel. Ten pierwszy problem trzeba dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Natomiast pojemnik na pościel najczęściej trzeba dodatkowo zamówić lub sprawdzić, czy w wybranym modelu sofy w ogóle znajduje się na niego miejsce.

Pomysł na salon – na jaki styl postawić?

W aranżacji wnętrz od kilku lat prym wiedzie kilka najpopularniejszych trendów. Jeśli szukasz pomysłu na modny salon, zobacz kilka najciekawszych rozwiązań.
  • Styl skandynawski zdecydowanie króluje na salonach. Nic dziwnego. Połączenie bieli, szarości i kolorów ziemi, naturalnych materiałów i klimatycznych dodatków daje bardzo efektowne zestawienie. Scandi ma wiele wcieleń i inspiruje się innymi trendami, dlatego można efektownie łączyć go z elementami retro czy nowoczesnym minimalizmem.

  • Styl boho to obok scandi kolejny wnętrzarski hit. W stylu inspirowanym estetyką artystycznej bohemy dużo się dzieje. Chociaż główna paleta kolorystyczna jest raczej jasna i neutralna, to więcej dzieje się w dodatkach: boho pełne jest wzorzystych tkanin czy materiałów o wyrazistej fakturze. Jeśli chcesz wystylizować wnętrze tego typu, postaw na motywy etniczne, surowe drewno, rattan, trawę morską czy jutę, dodaj do tego wazony z suszonymi trawami, rośliny doniczkowe i klimatyczne oświetlenie. 

  • Styl rustykalny wywodzi się ze starych wiejskich domków, dlatego jeśli szukasz pomysłu na przytulny salon, który stanie się idealnym miejscem do wypoczynku, to będzie strzał w dziesiątkę. W stylu rustykalnym pierwsze skrzypce gra drewno w surowym wydaniu oraz stare lub postarzane meble. Popularnym rozwiązaniem we wnętrzach utrzymanych w tej estetyce są widoczne belki stropowe czy elementy konstrukcji więźby dachowej, więc jeśli urządzasz salon na poddaszu, warto zdać się na rustykalną estetykę.

  • Styl industrialny zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych w czasach recesji, kiedy to opuszczone pomieszczenia pofabryczne były adaptowane na wnętrza mieszkalne. Znaki rozpoznawcze tego stylu to beton, cegła, szkło i metal. Do tego dochodzą charakterystyczne lampy-reflektory i często widoczne elementy instalacji. 

  • Styl nowoczesny to przede wszystkim minimalizm. We wnętrzach tego typu dominuje neutralna paleta kolorystyczna, a intensywniejsze barwy są zarezerwowane dla akcentów dekoracyjnych. Meble najczęściej wyróżniają się nieskomplikowaną formą a dodatki ograniczone są do niezbędnego minimum. To może być dobry pomysł na funkcjonalny salon.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny