Data modyfikacji:

Pokój dla noworodka

Urządzając pokój dla noworodka, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że maleństwo będzie się dobrze czuło w swoim domu. To nie kolor ścian jest najważniejszy dla nowego lokatora, a zupełnie inne kwestie...

Mówimy "nie" dla ostrego światła

Aby maleństwo nie denerwowało się i mogło spokojnie spać, nie może mieć zbyt intensywnego światła. Żaluzje w oknach lub rolety pomogą ograniczyć dopływ światła dziennego. Złym pomysłem będą natomiast grube zasłony, które są siedliskiem kurzu i roztoczy. Należy zwrócić uwagę także na żarówki, nie mogą być one zbyt mocne. Dobrym rozwiązaniem jest delikatne, boczne oświetlenie. Rodzice będą mogli sprawdzić, czy dziecko dobrze śpi, nie budząc go.

Oprócz światła dla noworodka ważne są także inne czynniki, takie jak temperatura i wilgotność powietrza. Dlatego łóżeczko nie może stać przy oknie, gdzie dziecko jest narażone na przeciąg lub przy kaloryferze, przy którym może być zbyt gorąco. W pokoju niemowlaka warto jest umieścić termometr i kontrolować, czy temperatura jest odpowiednia, czyli w granicach 20-22 stopni Celsjusza.

Remont w pokoju noworodka tuż przed jego przyjazdem ze szpitala nie jest dobrym rozwiązaniem. Intensywne zapachy będą źle wpływać na dziecko. Nawet łóżeczko warto jest złożyć na kilka tygodni przed porodem, tak aby zapach nowości zdążył się ulotnić. Przy czynnościach takich jak zmiana kolorów ścian czy położenie nowej podłogi, należy pamiętać o sprawdzeniu, czy używane materiały nadają się do pokoju dziecięcego.

"Tak" dla praktycznych rozwiązań

Nie należy zapominać o wygodnym fotelu dla karmiącej mamy, która spędzi w nim z pewnością sporo godzin. Dlatego istotny jest wybór wygodnego siedziska. Ważne jest także, gdzie stoi łóżeczko - musi być dostępne, tak aby pośrodku nocy rodzic mógł swobodnie dotrzeć do dziecka. Kolejną kwestią jest miejsce do przewijania, może to być mebel z szerokim blatem lub specjalny przewijak. W zasięgu ręki powinno się znaleźć miejsce na kosmetyki dla dziecka, co znacznie ułatwi pracę rodzicom. Noworodek powinien mieć też swoją "małą garderobę", gdzie pomieszczą się jego ubranka.

Noworodki nie lubią zbyt głośnych dźwięków, ale cicha, spokojna muzyka często jest skutecznym rozwiązaniem, dlatego warto pomyśleć o sprzęcie grającym w pokoju dziecka. W przyszłości może posłużyć do puszczania bajek.

Autor: Ola Sztobryn