Data publikacji:

Pomysł na półki w kuchni. Najlepsze aranżacje

To modne i efektowne rozwiązanie, ale czy na pewno praktyczne? Otwarte półki w kuchni mają wielu przeciwników i nie mniej zwolenników. Dla jednych są wnętrzarskim hitem, a dla innych zupełnie nietrafionym rozwiązaniem. Jedno jest jednak pewne: półki kuchenne drewniane czy utrzymane w industrialnej estetyce na pewno są niesztampowym rozwiązaniem. Jeśli rozważasz montaż półek kuchennych u siebie, poznaj mocne i słabe strony tego pomysłu oraz zobacz garść inspiracji.
W klasycznym wydaniu, przestrzeń nad blatem roboczym z reguły jest zabudowana szafkami wiszącymi. To sprawdzony trop, ale zabudowa tego typu może nieco przytłaczać aranżację. Na szczęście wśród wnętrzarskich trendów możemy znaleźć świetną alternatywę dla tego sposobu zagospodarowania kuchni. Otwarte półki w kuchni to coraz częściej widywany element wystroju. Czy warto na nie postawić? Przyjrzyjmy się temu pomysłowi nieco bliżej.

Półki w kuchni zamiast szafek – za i przeciw

W aranżacji wnętrz nie ma rozwiązań idealnych, dlatego wybierając konkretne rozwiązanie, najczęściej musimy pójść na pewien stylizacyjny kompromis. Nie inaczej jest w przypadku półek kuchennych. Największym minusem, jaki można zapisać na ich konto jest kurz, a ten w kuchni jest szczególnie kłopotliwy. 

Podczas gotowania w powietrzu w pomieszczeniu unosi się para wodna pomieszana z drobinkami tłuszczu. Z czasem opadają one na wszystkie kuchenne powierzchnie, tworząc wraz z kurzem trudną do wyczyszczenia warstwę zabrudzeń. Jeśli zdecydujesz się na otwarte półki kuchenne, należy liczyć się z faktem, że czeka cię systematyczne czyszczenie wszystkich przedmiotów na nich wyeksponowanych. Efekt ten można w pewnym stopniu zminimalizować, jeśli postawisz na dobrze działający wyciąg kuchenny.

Co więcej, aby otwarte półki w kuchni prezentowały się naprawdę dobrze, trzeba utrzymywać na nich porządek. Wyeksponowane przedmioty powinny być ustawione w schludny sposób, bo w przeciwnym razie łatwo o wrażenie chaosu.
Na plus półek kuchennych tego typu należy za to zapisać świetny efekt dekoracyjny. Półki, zamiast górnego rzędu tradycyjnych szafek, dają wrażenie lekkości, co może nawet stworzyć korzystne złudzenie i optycznie powiększyć wnętrze. Ponadto umieszczone na półkach przedmioty są łatwo dostępne.

Najciekawsze pomysły na półki w kuchni

  • Półki nad blatem zamiast klasycznych szafek to jeden z najpopularniejszych przepisów na wykorzystanie w stylizacji wnętrza elementów wystroju tego typu. Półki nad blatem będą idealnym miejscem do przechowywania przypraw i kuchennych akcesoriów. Zaopatrz się jedynie w efektowne pojemniki do przechowywania żywności.

  • Półki nad stołem kuchennym mogą z kolei posłużyć do wyeksponowania pięknej zastawy czy kolekcji kubków lub filiżanek. Taki zabieg stylizacyjny sprawi, że kuchnia będzie prezentować się jeszcze przytulniej i nabierze nieco rustykalnego klimatu.

  • Półki kuchenne drewniane to klasyka gatunku. Najlepiej, aby kolorystycznie nawiązywały do barwy blatu kuchennego, chociaż nie jest to złota zasada. Drewno dodatkowo doda aranżacji przytulności.

  • Półki w industrialnym stylu mogą być wykonane z drewna lub szkła, ale ważne są metalowe wsporniki, które podkreślą loftowy charakter aranżacji. 

Jak widzisz, drewniane półki w kuchni mogą być ciekawym elementem urozmaicającym aranżację wnętrza oraz sposobem na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni do przechowywania. Pamiętaj jednak, że żeby dobrze się prezentowały, musi panować na nich porządek.