Pokój dla chłopca łączy estetykę z funkcjonalnością – jeśli chcemy nauczyć go samodzielności układ szafek powinien to ułatwiać. Ubrania, bielizna i książki muszą znajdować się w miejscach, do których z łatwością może sięgnąć, by móc się ubrać lub spakować plecak do szkoły.
Gdy mamy do czynienia z małym bałaganiarzem, warto również maksymalnie ułatwić mu dostęp do koszy i pudełek na zabawki. Zamiast tych z pokrywą wybierajmy otwarte pojemniki, do których łatwo coś wrzucić. Jeśli wolimy, by zabawki były niewidoczne, można włożyć niski i szeroki pojemnik pod łóżko i wyjmować go przy zabawie.
W chłopięcych pokojach często pojawiają się fantazyjne łóżka, na przykład stylizowane na wyścigowy bolid, statek czy paszczę dinozaura. Przed podjęciem decyzji o wyborze takiego mebla trzeba się zastanowić, czy warto inwestować w łóżko, które prawdopodobnie posłuży chłopcu co najwyżej kilka lat.
Nastolatek raczej nie będzie chciał w nim spać, a fascynacja hobby czy idolem może minąć zanim chłopiec zdąży wyrosnąć z dziecięcego mebla. Pokój dla chłopca powinien być wyposażony w uniwersalne łóżko, któremu dodamy charakteru za pomocą tematycznej pościeli lub narzuty.
Pokój dla chłopca powinien mieć żywe barwy, ale w stonowanych odcieniach, takich jak ciemny niebieski, zielony czy fioletowy. Na mocny kolor lepiej zdecydować się w przypadku ścian, a nie mebli, które powinny być neutralne i proste, dzięki czemu znacznie lepiej oprą się upływowi czasu.
Dekoracje to pole do popisu dla wyobraźni – fototapeta z ulubionym bohaterem, pufy w kształcie piłek czy wyeksponowane miejsce na kolekcję modeli czy mikroskop będą prawdziwą ozdobą chłopięcego pokoju.
Autor: Kasia Szulik