Data modyfikacji:

Pomysły na wystrój małego balkonu

Wnętrza ze Smakiem przyjmują wyzwanie! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie pomysłów na wystrój małego balkonu. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem 1 m2, to zapraszamy do lektury!

Dziś zajmiemy się obudowanym balkonem. Przez takowy rozumiemy balkony, które po bokach zabudowane są dodatkowymi ściankami (np. odgradzających nas od sąsiada).

W przypadku bardzo małych, obudowanych balkoników atutem, który warto wykorzystać, są kąty powstające między sąsiadującymi ze sobą ściankami. To najbardziej ustawne i pozostawiające spore możliwości punkty. Dzięki ściance uzyskujemy dodatkową przestrzeń.

Możemy zawiesić na niej ozdoby, przedmioty bądź wykorzystać ją jako oparcie. Warto również zwrócić uwagę na to, że dzięki niej zapewniamy sobie większą intymność.

Oto nasze inspiracje i pomysły na wystrój małego balkonu.

Pokochaj ciasnotę

Są bardzo różne układy i kształty balkonów. Trudno w związku z tym ustalić jednolity schemat działania, który obowiązywałby podczas urządzania przestrzeni tego rodzaju.

Uniwersalną zasadą, która powinna przyświecać Waszym próbom dekoracyjno-wykończeniowym, jest reguła Małe jest piękne. Nie pozostaje nam nic innego, jak pokochać ciasnotę i uczynić z niej zaletę. Dostrzeż w niej kolejny przytulny kąt swojego mieszkania.

Utrzymuj porządek

Jak każdą małą przestrzeń, również balkon bardzo łatwo zagracić. Postaraj się nie przesadzać z ilością przedmiotów. Przede wszystkim dbaj o porządek! Regularnie sprzątaj i staraj się odkładać wszystkie rzeczy na miejsce. Tylko wtedy aranżacja balkonu ma sens.

Zagospodaruj kąty

Kąt utworzony przez sąsiadujące ścianki jest idealnym miejscem na siedzisko. Możesz zamontować w nim wygodną ławeczkę, zawiesić huśtawkę balkonową lub ustawić niewielki komplet wypoczynkowy złożony z dwóch krzesełek i stolika.

Wykorzystaj powierzchnię ścian do powieszenia praktycznych półek, kwietników, wieszaków czy dodatkowego oświetlenia. Co powiesz na wieczorną herbatę przy ciepłym świetle łańcucha lampek lub Cotton Ball Lights?

Przykłądowo projekty narożnych ławek balkonowych, źródło: issuu.com

STOLIK S OGRODOWY NA BALKON, 69 zł

WSKAZÓWKA: wybierając opcję z ławeczką, zaprojektuj ją odrobinę wyższą. Dzięki temu pod spodem wygospodarujesz dodatkową przestrzeń przechowalną, w której będziesz mógł schować poduszki do siedzenia, gazety czy akcesoria do pielęgnacji kwiatów.

Meble składane

W przypadku małych balkonów najlepiej sprawdzają się składane meble. Zapewne nie będziesz mieć ani ochoty, ani wolnego miejsca w mieszkaniu, by każdorazowo zgarniać je z balkonu.

Pamiętaj, że nic nie jest wieczne - również dobra pogoda. Składane krzesła i stoliki w tej sytuacji będą bardziej praktycznym elementem wyposażenia. Po złożeniu możesz je odwiesić na wieszakach zamontowanych na zewnętrznej ściance lub schować je w skrzyni-ławeczce.

Propozycje akcesoriów i mebli balkonowych: minigrill ze stalowej donicy, składany stolik mocowany do ściany oraz kolorowe stołki, źródło: www.lushome.com; joytv.gr

GRILL OKRĄGŁY, 219,99 zł

Fantastycznym pomysłem są również nieduże, składane blaty, które możesz przymocować na stałe do elewacji lub zawiesić tymczasowo na barierkach balkonu.

Gdy najdzie Cię ochota na śniadanie na świeżym powietrzu, szybko go otworzysz i, Voila!, masz stolik. Po posiłku składasz go i wystawiasz suszarkę do ubrań.

Meble wielofunkcyjne

Innym bardzo praktycznym i pomysłowym wariantem są meble wielofunkcyjne, tzn. takie, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Zamiast stolika możesz użyć wysokiej, metalowej puszki lub beczki, w której będziesz przechowywać inne rzeczy.

Zaoszczędzisz w ten sposób dużo miejsca, które musiałbyś przeznaczyć na dodatkowe pojemniki lub szafeczki (a przy tak małym balkonie nie masz go za wiele). Przykładowy mebel wielofunkcyjny KLIK!

Źródło: www.digsdigs.com; www.uredisvojdom.com; www.lushome.com

FOTEL WISZĄCY OGRODOWY, 439 zł

Pomysł na letnią lodówkę - barek balkonowy:

wykorzystując beczkę i żelowe wkłady chłodzące, możesz łatwo wykonać prowizoryczny barek, w którym latem będziesz schładzać napoje.

Zamiast każdorazowo biegać po kolejną porcję mrożonej lemoniady, wystarczy, że wrzucisz do "lodówki" butelkę ze zmrożonym napojem. Jak stworzyć taki gadżet?

Trzeba dobrze wykonać izolację beczki oraz zaopatrzyć się we wkłady do lodówek turystycznych.

Mikroogródek

Obecność świeżych, żywych roślin zielonych i kwiatów na pewno będzie dobrą dekoracją. Donice bez problemu zamontujesz na barierkach. Dobrym rozwiązaniem są także kwietniki DIY, które zawiesisz na ścianie lub dostawianej desce (jest to o tyle praktyczne, że nie musisz wiercić dziur w elewacji).

Przykładowe zastosowanie ściany zewnętrznej balkonu; źródło: joytv.gr

KWIETNIK ŚCIENNY Z DONICĄ, 38 zł

Myślisz o zakupieniu kanapy na balkon? W naszym artykule przedstawiamy plusy i minusy balkonu z kanapą.

Autor: Cieplik