Remonty: kochamy je za efekty, nienawidzimy za wszystkie utrudnienia, przemeblowania i ten straszny bałagan. Nawet jeśli dokładnie zabezpieczysz wszystkie powierzchnie, to może się zdarzyć, że gdzieś niefortunnie przedostanie się trochę farby. Przedstawiamy sposoby na skuteczne usuwanie plam z farby.
Rozpuść większą ilość płynu do naczyń w ciepłej wodzie (ma pojawić się piana). Zmocz gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry w roztworze i dokładnie rozprowadź mieszankę na szybie. Namokniętą plamę zdrap za pomocą skrobaczki (najlepiej takiej do czyszczenia elektrycznych płyt kuchennych) ustawionej pod kątem 45 st. - rób to delikatnie, żeby nie porysować szkła. W razie potrzeby namocz plamę jeszcze raz i powtórz czynność.
Na plamę wylej odrobinę oliwy i pocieraj okrężnymi ruchami suchą ściereczką. Trudniejsze plamy możesz spróbować zeskrobać: owiń suchą szmatkę wokół plastikowej lub drewnianej rączki noża (możesz też posłużyć się innymi narzędziami kuchennymi) i delikatnie zdrap pokrytą oliwą farbę. Na trwalszych materiałach możesz ratować się rozpuszczalnikiem (terpentyna, benzyna itp.).
Reaguj, gdy kleks jest jeszcze mokry. Użyj ręcznika papierowego i/lub suchej szmatki do osuszenia plamy. Nie pocieraj miejsca - lekko przykładaj materiał do farby, pozwalając mu wchłonąć rozlany płyn. Oporne plamy usuniesz gliceryną - zmocz nią ściereczkę i przykładaj do zabrudzonego miejsca. Trudniejsze plamy potraktuj zmywaczem do paznokci, terpentyną (zależy od rodzaju dywanu!) lub octem.
Zaschnięte plamy przeważnie są już nie do usunięcia. Możesz spróbować metody z masłem/tłuszczem. Posmaruj zabrudzenie masłem i zostawna 24 godziny. Później przetrzyj dane miejsce odpowiednim rozpuszczalnikiem. Resztki tłuszczu wchłonie talk lub suchy szampon do dywanów.
Zacznij od zmoczenia plamy roztworem ciepłej wody i płynu do naczyń - delikatnie przetrzyj miejsce. Oporne plamy możesz ostrożnie zeskrobać plastikową skrobaczką lub plastikowym/drewnianym przyrządem owiniętym suchą szmatką. W skrajnych wypadkach użyj delikatniejszego rozpuszczalnika (żeby nie naruszył linoleum) bądź wosku do podłóg i gąbki z wysokiej jakości stalowej wełny.
Farby lateksowe zmyjesz denaturatem, olejne - terpentyną. Miękką ściereczką pocieraj brudne miejsce (nie spiesz się, w przeciwnym razie uszkodzisz drewno). Gdy tylko usuniesz plamę, szybko osusz miejsce czystą ścierką. Nie pozwól, żeby drewno wchłonęło rozpuszczalnik.
Najpierw rozbij strukturę plamy: użyj twardej szczotki (druciana) i skrobaczki. Usuń okruchy farby, a następnie zgodnie z instrukcją na opakowaniu rozprowadź rozpuszczalnik do farby (dopasowany do rodzaju powierzchni oraz samej farby). Gdy plama rozpuści się, dokładnie wypłucz powierzchnię - możesz użyć myjki ciśnieniowej.
Na ściereczkę rozprowadź rozpuszczalnik w formie pasty lub żelu. Przyłóż ją do plamy i pozostaw przyklejoną (sprawdź zalecenia producenta). Po upływie określonego czasu odklej materiał - plama z farby powinna zostać na ścierce. Resztki możesz usunąć szczotką z twardym syntetycznym włóknem (np. taką jak do butelek).
Posmaruj plamę olejem i delikatnie zdrapuj ją plastikowym nożykiem lub skrobaczką. Trudniejsze zabrudzenia usuniesz denaturatem lub zmywaczem do paznokci, ALE: przed czyszczeniem, sprawdź reakcję plastiku na dany rozpuszczalnik. Wykonaj test na niewielkiej powierzchni w niewidocznym miejscu. Nie używaj zwykłych rozpuszczalników, o ile nie są dostosowane do syntetycznych powierzchni (mogą je zniszczyć). Resztki zmywacza usuń ciepłą wodą z płynem do naczyń.
Autor: Cieplik