Data modyfikacji:

Porady: 10 sposobów na wykorzystanie resztek świecy

Świece to bardzo klimatyczny element wystroju wnętrza. Niezapalone mogą przybierać różne kształty i kolory, świecące wprowadzają przytulną oraz romantyczną atmosferę. Natomiast zapachowe dodatkowo pomagają się zrelaksować i ukoić nerwy po całym dniu. Jednak każda świeca kiedyś się wypali, a nam zostanie jedynie ogarek. Zanim go wyrzucimy sprawdźmy, jak resztki wosku mogą pomóc nam w codziennym życiu. Prezentujemy 10 nowych funkcji zużytej świecy.

Wydawać by się mogło, że wypalona świeca nadaje się już jedynie do wyrzucenia. Jednak wosk ma bardzo wiele ciekawych zastosowań, które ułatwią nam codzienne życie. Zobacz, jak można wykorzystać niewielki ogarek.

Źródło: decor.vanilasingh.com

1. Zacięty suwak

Sposób, który sprawdza się zawsze – na zacinający się suwak nie ma lepszej recepty, jak przetarcie go na całej długości świecą. Następnie należy kilkakrotnie zamknąć i otworzyć zamek, po czym bez problemu nosić ulubioną kurtkę lub jeansy. Trik idealnie sprawdza się także w przypadku śpiworów, namiotów, itp.

2. Skrzypiące meble

Ogarek możemy użyć do „naoliwienia” drzwi lub szuflad. Aby to zrobić, trzeba zdjąć drzwi z zawiasów, oczyścić je, a następnie potrzeć dokładnie z każdej strony święcą. Po ponownym zamontowaniu drzwi trzeba jeszcze zamknąć je i otworzyć, aby wosk dostał się w każde miejsce. Podobnie sprawa ma się z szufladami, jeśli nie działają zbyt sprawnie, natrzyjmy ogarkiem prowadnice i wszystko powinno wrócić do normy.

3. Aromatyczny wieczór

Zamiast zakupu nowych i o wiele droższych wosków zapachowych do rozpuszczania w kominku do aromaterapii możemy wykorzystać do tego resztki świec. Nie wyrzucajmy ogarków świec zapachowych, po prostu podzielmy je na kilka części i zastosujmy jako aromaterapię. Dzięki temu wykorzystamy świece, aż po sam knot!

4. Łatwiejsze odśnieżanie

Porada cenna zwłaszcza zimą, kiedy czeka nas odśnieżanie chodnika. Zanim wyjdziemy na zewnętrz natrzyjmy kant łopaty świecą, dzięki czemu jego powierzchnia będzie śliska. Zapobiegnie to przywieraniu śniegu, co w efekcie zapewni sprawniejszą i mniej męczącą prace.

5. Uszczelnianie szpar

Resztki świec można bardzo praktycznie wykorzystać jako tymczasowy uszczelniacz do okien i drzwi. Szczególnie zimą zdarzają się sytuacje awaryjne, kiedy właściwe zabezpieczenie się wykruszy. Zatkanie szparek roztopionym woskiem zablokuje wdzierające się zimne powietrze oraz wilgoć. Do wiosny, zanim uszczelnimy okna właściwym produktem, nie musimy martwić się o dalsze szkody.

6. Zabezpieczenie papieru

Resztą świecy możemy także zabezpieczyć papier przed wilgocią. Ten sposób idealnie sprawdzi się, np. w kuchni do ochrony kartek z przepisami. W trakcie gotowania lub pieczenia często coś pryśnie lub zachlapie stół. Pokryte woskiem kartki będą zabezpieczone przed zamoknięciem.

7. Własna świeca

Coś dla osób uwielbiających własnoręcznie wykonane gadżety. Z resztek świec możemy wykonać kolejną – nową. Możemy umieścić ją w oryginalnym opakowaniu, m.in. puszce po herbacie lub nieużywanym kubku i wykorzystać jako ozdobę czy wręczyć komuś na prezent. Ogarki podgrzewamy na małym ogniu, usuwamy stare knotki i wlewamy do wybranego naczynia. Wkładamy nowy knot i pozostawiamy do zastygnięcia, najlepiej na całą noc.

Źródło: furnishburnish.com, countryliving.com

8. Postrzępione sznurowadła

Jeśli sznurowadła w butach lub sznurki w bluzie się strzępią najlepiej zanurzyć ich końce w roztopionym wosku i zaczekać, aż zastygnie. Taki zabieg jest niezwykle łatwy, szybki, a przede wszystkim skuteczny. Dzięki twardemu woskowi sznurowadła przestaną się strzępić i o wiele łatwiej będzie można je wiązać.

9. Renowacja butów

Wosk połączony z olejem rzepakowym pomoże usunąć lekkie zadrapania i rysy na butach lub meblach. Aby stworzyć mieszankę należy podgrzać święcę, aż do uzyskania płynnego wosku, a następnie dodać łyżeczkę oleju. Całość dobrze mieszamy i pozostawiamy do wystygnięcia. Miękką szmatkę maczamy w uzyskanej cieczy i polerujemy skórzane buty lub meble aż do całkowitego zniknięcia rys. Gdy mieszanka zaczyna zastygać ponownie ją podgrzewamy na małym ogniu.

10. Malowanie na tkaninach

Innym ciekawym wykorzystaniem resztek świec jest stworzenie dekoracji na odzieży, poszewkach czy obrusach. Jest to bardzo stara, indonezyjska metoda zdobienia tkanin, którą z za pomocą ogarków możemy wykonać samodzielnie w domu. Wosk musi być kompletnie suchy, następnie rysujemy nim wybrane wzory na materiale. Gotową tkaninę zanurzamy w barwniku. Wzory wykonane woskiem nie zostaną pokryte kolorem, a stworzą oryginalne dekoracje. Aby usunąć pozostałości wosku pokrywamy go papierowymi ręcznikami i prasujemy lekko ciepłym żelazkiem. Zgodnie z potrzebą zmieniamy ręczniki do momentu, aż wosk zostanie całkowicie usunięty.

Szeroki wybór świec znajdziesz TUTAJ.

Chcesz poczytać więcej o własnoręcznie zrobionych świeczkach? Zobacz nasze propozycje.

Autor: Kasia