Data publikacji:

Porady: skuteczne sposoby na kamień

Każdy, kto dba czystość w swoim domu, zmaga się z problemem osadu z kamienia. Żelazko, pralka czy czajnik to najbardziej narażone miejsca. Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z kamieniem.

Przedstawiamy sposoby na walkę z osadzającym się kamieniem.

Naczynia

W wazonie lub pojemniku na wodę w ekspresie, gdzie woda stoi dłuższy czas, walka z kamieniem jest niezbędna. Aby się go pozbyć, wystarczy zmieszać garść soli z dwoma łyżkami octu i powstałą masą wyczyścić naczynie. Wnętrze wazonu lub pojemnika możemy wypełnić roztworem wody oraz octu w tych samych proporcjach, po kilku godzinach przemyj naczynie wodą z mydłem.

Źródło: cleanipedia.com

Czajnik

Ocet doskonale sprawdza się także w przypadku czajników. Zarówno tradycyjny metalowy, jak i elektryczny napełniamy dwoma szklankami octu oraz uzupełniamy wodą. Całość zostawiamy na noc. Rano miksturę gotujemy, wylewamy i płuczemy czajnik. Następnie wlewamy czystą wodę i gotujemy. Czynność powtarzamy.

Podobne działanie ma Cola – gotujemy ją w czajniku, a następnie wylewamy zawartość i dwukrotnie gotujemy czystą wodą.

Pralka

W przypadku pralki kamień jest bardzo częstym powodem jej nieprawidłowego działania. Należy działać od środka, ponieważ osad najczęściej wybiera bęben oraz grzałkę. Wsypujemy małe opakowanie kwasku cytrynowego do podajnika na proszek i ustawiamy długie pranie w temperaturze 90 stopni. Dodatkowo można nasypać do bębna sodę oczyszczona oraz włożyć kilka ścierek, aby pralka nie była pusta.

Żelazko

Ocet mieszamy z sodą oczyszczoną i przy użyciu wacików kosmetycznych dokładnie przecieramy stopkę żelazka. Jeśli osad jest duży, trudny do usunięcia pozostawiamy miksturę na kilka minut, a następnie zmywamy wacikiem nasączonym ciepłą wodą.

Szeroki wybór żelazek znajdziesz TUTAJ.

Źródło: bestclothingsteamer.com

Słuchawka od prysznica

Najlepszym sposobem na usunięcie kamienia ze słuchawki jest dokładne obłożenie sitka wacikami kosmetycznymi nasączonymi octem. Na całość nakładamy foliową torebkę i szczelnie zaciskamy gumką. Zostawiamy na noc, a rano spłukujemy kamień pod strumieniem zimnej wody.

Autor: Kasia