Istnieje kilka sprytnych sposobów, aby nieco oszukać czas i postarzyć drewno. Jeśli chcesz wydobyć z materiału wyjątkową strukturę, podkreślić rysunek słojów czy postarzyć drewno metodą bielenia, zobacz, jak się do tego zabrać.
Drewno to materiał, który z czasem nabiera jeszcze ciekawszego wyglądu. Drewniane deski czy przedmioty nabierają wyrazistszej struktury, pojawiają się na nich pęknięcia i zarysowania – materiał starzeje się w naprawdę widowiskowy sposób.
Niestety aby proces ten odbył się naturalnie, potrzeba czasu – domowe przedmioty zużyją się w toku codziennego użytkowania. Jeśli jednak nie chcesz czekać, zobacz, jak postarzyć drewno.
Sprawdź również 6 powodów, dla których warto wykorzystać drewno w aranżacji mieszkania.
To prosty i bardzo efektowny sposób, jak postarzyć drewno. Do tego zdania wystarczy zaopatrzyć się w zwykłą szczotkę drucianą lub nakładkę na szlifierkę czy wiertarkę. W drugim przypadku proces postarzania drewna przebiegnie znacznie szybciej i efektywniej.
Jak postarzyć drewno szczotką drucianą? Wystarczy pocierać drewno wzdłuż słojów, dzięki czemu miękka wierzchnia warstwa zostanie częściowo zeszlifowana. W ten sposób podkreślisz strukturę drewna i dodatkowo wydobędziesz jego rysunek – słoje będą bardziej widoczne, a drewno w dotyku stanie się nieco nierówne i chropowate.
Po zakończeniu postarzania całość wystarczy delikatnie wykończyć przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego i na koniec zabezpieczyć materiał olejem czy innym preparatem.
Aby postarzyć mebel tą metodą potrzebujesz kilku narzędzi i akcesoriów. W ruch pójdą szlifierka lub papier ścierny, benzyna ekstrakcyjna, świeca, farba kredowa czy emalia do drewna oraz wosk czy lakier do mebli. Metoda shabby chic to dobry sposób, aby postarzyć drewno na biało czy szaro.
Na początek należy zeszlifować drewno, aby usunąć z niego stare warstwy wykończeniowe. Następnie pozbądź się pyłu i odtłuść powierzchnię drewna przecierając je ściereczką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.
Kolejny etap to nacieranie mebla czy drewna przy użyciu świeczki. Rozprowadź wosk na krawędziach, czyli tam, gdzie mebel naturalnie się zużywa. W tych nawoskowanych miejscach farba nie będzie przywierać, więc łatwo wykonasz przecierki.
W metodzie shabby chic świetnie sprawdzają się farby kredowe, ponieważ dostępne są w wielu atrakcyjnych pastelowych odcieniach i dają ładny matowy efekt wykończeniowy. Po pomalowaniu drewna i po wyschnięciu preparatu, przetrzyj za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego miejsca, gdzie wcześniej trafił wosk ze świecy.
Jeśli chcesz pobielić drewno i jednocześnie podkreślić jego strukturę, po szczotkowaniu warto zastosować ług. Preparaty tego typu wnikają głęboko w strukturę drewna i nadają mu subtelna białą barwę.
To ciekawy sposób na postarzanie drewna i nadanie mu nieco ciemniejszego koloru. Do pojemnika z octem jabłkowym należy wrzucić wełnę stalową lub zardzewiałe metalowe przedmioty, które zabarwią mieszaninę. Całość odstaw na kilkanaście godzin i następnie posmaruj drewno octem.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o mechanicznych sposobach postarzania drewna, które szczególnie dobrze sprawdzą się w duecie z obróbką za pomocą szczotki drucianej. Za pomocą dłuta możesz zaokrąglić nieco krawędzie lub wręcz wykonać żłobienia oraz rysy, dzięki czemu drewno będzie wyglądać tak, jakby upływ czasu faktycznie odcisnął na nim swoje piętno.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny