Data modyfikacji:

6 powodów, dla których warto wykorzystać drewno w aranżacji mieszkania

Zastanawiasz się nad drewnianą podłogą? Łamiesz sobie głowę, czy drewniane meble będą dobrą inwestycją? Jeśli wciąż nie wiesz, czy drewno w domu będzie dobrym rozwiązaniem, poznaj 6 powodów, dla których warto wykorzystać ten materiał w aranżacji mieszkania.

Wystrój wnętrz to sztuka wyboru. Urządzając swoje mieszkanie musisz podjąć setki decyzji, rozstrzygnąć wiele dylematów aranżacyjnych i wybierać między poszczególnymi rozwiązaniami. Jest to tym trudniejsze, ponieważ możliwości wyboru mamy bardzo wiele. Takich wnętrzarskich dylematów może przysporzyć nam również drewno. Jeśli ty też zastanawiasz się, czy wykorzystać je w stylizacji wnętrza, poznaj kilka powodów, dla których drewno zawsze będzie dobrym wyborem.

Przeczytaj też: Renowacja mebli – jak odnowić mebel z czasów PRL-u?

Drewno daje przytulne wrażenie

Jeśli chcesz, aby twoje nowo wykańczane mieszkanie było przytulne, drewno będzie idealnym wyborem. Wystarczy, że spojrzysz na te wszystkie skandynawskie aranżacje – to właśnie drewno służy ociepleniu bieli oraz minimalistycznych dodatków. Naturalny kolor i wyraźnie podkreślony rysunek drewna sprawią, że urządzane pomieszczenie zyska przytulniejszy charakter. Strzałem w dziesiątkę będzie zatem drewniana podłoga lub dodatki.

Naturalne elementy wystroju wnętrz, jak drewno, wiklina, bawełna czy len to dodatki, dzięki którym sprawisz, że twoim domu zapanuje przyjazna atmosfera. Na potwierdzenie tych słów wystarczy spojrzeć na trend wellness architecture. Chodzi tu o stylizację wnętrz, które będą miały pozytywny wpływ na nasz nastrój oraz zdrowie. I właśnie w kręgu architektury wellness stawia się przede wszystkim na drewno.

Drewno można łatwo odnowić

Obawiasz się, że twoja drewniana podłoga lub meble wykonane z tego materiału szybko ucierpią w starciu z codziennym użytkowaniem? O ile faktycznie rysy na drewnianej podłodze pojawiają się szybciej niż na panelach, o tyle drewno ma tu jedną wielką przewagę – można je odnawiać. Nawet, jeśli na drewnianej powierzchni powstaną z czasem uszkodzenia, wystarczy wprawić w ruch szlifierkę lub nawet usunąć płytkie uszkodzenia przy pomocy papieru ściernego i pomalować na nowo.

Co więcej, przy odpowiednim użytkowaniu drewno może służyć ci przez bardzo długi czas. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad prawidłowego użytkowania tego materiału. Drewno po pierwsze należy odpowiednio zabezpieczyć i chronić przed wilgocią. W praktyce oznacza to np. regularne odnawianie warstwy ochronnej. Jeśli w twoim domu zamontowana jest drewniana podłoga, wystrzegaj się chodzenia w butach, a do jej pielęgnacji stosuj odpowiednie preparaty. Z kolei w przypadku drewnianych mebli równie ważna jest odpowiednia konserwacja oraz unikanie kontaktu z ciepłymi naczyniami czy kubkami, co może powodować wybarwianie materiału.

Przeczytaj też: O co chodzi z tymi butami, czyli czy zdejmować obuwie w domu?

Drewno można poddać recyklingowi

Dbałość o środowisko naturalne to już nie hipsterska moda, a konieczność. Warto o tym pamiętać również podczas urządzania mieszkania. Musisz bowiem wiedzieć, że meble drewniane czy deski wykonane z tego materiału w pełni poddają się recyklingowi. Jeśli zatem idee zero waste są ci bliskie, stawianie w aranżacji wnętrz na meble drewniane i inne elementy wystroju będzie dobrym rozwiązaniem.

Drewno zawsze jest na topie

Jeśli w aranżacji wnętrz szukasz ponadczasowych rozwiązań i elementów wystroju, które zawsze będą na topie, śmiało możesz postawić na drewno. Materiał ten nie wychodzi z mody od lat i wszystko wskazuje na to, że prędko się to nie zmieni. I nawet w surowym i minimalistycznym stylu nowoczesnym, czy pełnym metalu i szkła industrialu, znajdzie się miejsce na drewno. Jeśli wciąż nie wierzysz wystarczy, że przyjrzysz się bliżej najpopularniejszym trendom w wystroju wnętrz. Scandi, wabi sabi, lagom, hygge i wiele innych – w aranżacjach tego typu znajdziesz drewno. Dlaczego? Bo po prostu ono zawsze wygląda świetnie.

Drewno w domu poprawia mikroklimat

Czy wiesz, że drewno ma naturalną zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza? To wszystko dzięki właściwościom higroskopijnym tego materiału. Oznacza to, że jeśli w twoim domu jest zbyt wilgotno, drewniane elementy pochłoną nadmiar wilgoci. Z kolei gdy powietrze stanie się bardziej suche, materiał odda ją do pomieszczenia, aż do momentu osiągnięcia równowagi.

Drewno daje szerokie możliwości aranżacyjne

Nie ma chyba drugiego materiału wykończeniowego, który tak świetnie wpisywałby się w różne wnętrzarskie style, jak drewno właśnie. Tak naprawdę pasuje do wszystkiego, a fakt, że łatwo możesz je odnawiać oraz poddawać różnym metamorfozom sprawia, że stawiając na drewno, zyskasz szerokie pole do manewru w aranżacji wnętrz. To nie muszą być wielkie przemiany – wystarczy użyć do renowacji drewnianej podłogi innego oleju czy lakieru, aby uzyskać np. cieplejszy odcień. Mała zmiana, a efekt naprawdę duży.

Czy masz jeszcze jakieś wątpliwości, co do drewna w aranżacji wnętrz? Trzeba przyznać, że drewno nie tylko świetnie wygląda, ale też ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że materiał ten bije na głowę konkurencję. Jeśli zatem szukasz elementów wystroju, mebli i dekoracji, które będą ci służyć w dobrym stanie przez długi czas, a przy okazji zachowają swój świetny wygląd, w ciemno stawiaj na drewno!

Autor: Kamila Zalińska-Woźny