Data publikacji:

Poziomica laserowa. Jak działa, jak używać, jaką kupić?

Poziomica to jedno z podstawowych narzędzi budowlano-remontowych, z powodzeniem używane od setek lat na całym świecie. Poziomice laserowe to nowoczesna wersja tego przyrządu, która przyda się w równym stopniu amatorom remontującym łazienkę, jak i profesjonalistom konstruującym najwyższe drapacze chmur.

poziomica laserowa
Z pierwszych prostych narzędzi do wyznaczania prostych linii oraz poziomowania korzystali już starożytni budowniczowie, wznoszący stojące po dzień dzisiejszy widowiskowe świątynie, drogi, kanały i akwedukty. Do postawienia tych cudów inżynierii wystarczały im zwykłe linki z ciężarkami lub pojemniki z wodą.

Co ciekawe, przez setki lat i praktycznie do końca XX wieku, kształt poziomic oraz zasady ich działania nie uległy właściwe żadnym zmianom. Znana wszystkim klasyczna poziomica wodna, którą znajdziemy w każdym markecie budowlanym, wykorzystuje niewielkie zbiorniczki wody z bąbelkami powietrza, wyznaczającymi idealny pion i poziom. Narzędzie to ma jednak wiele ograniczeń. Większość z nich niwelowana jest jednak przez nowoczesne poziomice laserowe, które w ostatnich latach zyskały na popularności.

Dziś sklepy oferują szeroki wybór kompleksowych modeli dla profesjonalistów oraz względnie tanich urządzeń do zastosowania w domu. Tłumaczmy więc, jak działa poziomica laserowa, a także jaki model najlepiej kupić.

Jak działa poziomica laserowa?

Poziomica laserowa to urządzenie elektroniczne, które emituje wiązkę czerwonego światła laserowego. Padając na ścianę lub inną powierzchnię, jest ona widoczna pod postacią długiej i prostej linii, która wyznacza idealny poziom lub pion. W przeciwieństwie do poziomicy wodnej, użytkownik nie jest zmuszony do samodzielnego rysowania lub oznaczania niezbędnych mu linii. Nie musi też przykładać narzędzia bezpośrednio do powierzchni, z którą pracuje. Poziomica laserowa działa bowiem z odległości, której maksymalna wartość zależeć będzie od siły i zasięgu lasera.

Kolejną zaletą urządzenia jest to, że możemy połączyć je ze specjalnymi uchwytami lub statywem i w razie potrzeb szybko regulować jego wysokość.
Warto zaznaczyć, że bardziej kompleksowe modele potrafią wyświetlać więcej niż jedną wiązkę lasera. Są to tzw. poziomice krzyżowe. W zależności do ustawień, możemy otrzymać dzięki nim prostopadłe lub przecinające się linie, które tworzą kąty proste, niezwykle przydatne w remontach.

Najbardziej skomplikowane lasery krzyżowe posiadają nawet osiem wiązek, którymi swobodnie manipulujemy, układając je np. w duże figury geometryczne. Niektóre potrafią też wyświetlać linie w wielu różnych pomieszczeniach (lasery wielopłaszczyznowe).

Wśród dodatkowej funkcjonalności wielu poziomic laserowych znajdziemy też dalomierz, pozwalający nam określić dokładną odległość pomiędzy dwoma punktami lub kompensator magnetyczny, umożliwiający ich samopoziomowanie.

Jaką poziomicę laserową wybrać?

Wybierając poziomicę laserową, powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Podstawowym z nich będzie oczywiście zasięg prac oraz wielkość obszaru roboczego. Jeżeli przy remoncie i budowie bierze udział kilka osób jednocześnie, lepiej zainwestować w droższy model, oferujący większy zasięg i moc. Istotna okaże się też możliwość równoczesnego wyświetlania wielu różnych linii.

Kolejną ważną kwestią jest to, czy z narzędzia korzystamy na zewnątrz, czy w pomieszczeniu zamkniętym. W pierwszym przypadku światło tanich poziomic może być kompletnie niewidoczne w pełnym słońcu, wybierzmy więc model z silniejszym laserem.

Poziomice korzystają zazwyczaj z wymiennych baterii lub akumulatorów. Jeżeli planujemy dłuższą pracę w jednym miejscu, warto zorientować się, jak długo nasz sprzęt działa na jednym ładowaniu. W przypadku wyboru urządzenia do prostych prac domowych, w zupełności wystarczy nam nieskomplikowany model z jedną wiązką. Świetnie sprawdzi się on przy każdych pracach remontowych, począwszy od wieszania półek, a skończywszy na kładzeniu kafli.
Autor: Michał Kułakowski