Data modyfikacji:

Jak działa poziomica laserowa? Jak z niej korzystać?

Poziomica jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi budowlano-remontowych, bez którego trudno wyobrazić sobie nawet najprostsze prace. Chociaż jej konstrukcja pozostawał niezmienna, zmieniło się to wraz z nadejściem urządzeń wykorzystujących światło. Poziomice laserowe to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych wersji narzędzie. W sklepach znajdziemy zarówno proste modele przeznaczone dla amatorów majsterkowania, jak i profesjonalny sprzęt za tysiące złotych, który używany jest w nawet najbardziej trudnych warunkach.
poziomica laserowa
Z pierwszych prostych narzędzi do wyznaczania prostych linii oraz poziomowania korzystali już starożytni budowniczowie, wznoszący stojące po dzień dzisiejszy widowiskowe świątynie, drogi, kanały i akwedukty. Do postawienia tych cudów inżynierii wystarczały im zwykłe linki z ciężarkami lub pojemniki z wodą. Z tak nieskomplikowanymi metodami udawało im się wznieść imponującą architekturę, choć trzeba pamiętać, że wykonywane pomiary były czasami bardzo niedokładne.
Co ciekawe, przez setki lat i praktycznie do końca XX wieku kształt poziomic oraz zasady ich działania nie uległy właściwe żadnym zmianom. Znana wszystkim klasyczna poziomica wodna, którą znajdziemy w każdym markecie budowlanym, wykorzystuje niewielkie zbiorniczki wody z bąbelkami powietrza, wyznaczającymi idealny pion i poziom. Narzędzie to ma jednak wiele ograniczeń. Większość z nich niwelowana jest jednak przez nowoczesne poziomice laserowe, które w ostatnich latach zyskały na popularności.
Dziś sklepy oferują szeroki wybór kompleksowych modeli dla profesjonalistów oraz względnie tanich urządzeń do zastosowania w domu. Tłumaczmy więc, jak działa poziomica laserowa, a także jaki model najlepiej kupić.

Jak działa poziomica laserowa?

Poziomica laserowa to urządzenie elektroniczne, które emituje wiązkę czerwonego światła laserowego. Padając na ścianę lub inną powierzchnię, jest ona widoczna pod postacią długiej i prostej linii, która wyznacza idealny poziom lub pion. W przeciwieństwie do poziomicy wodnej, użytkownik nie jest zmuszony do samodzielnego rysowania lub oznaczania niezbędnych mu linii. Nie musi też przykładać narzędzia bezpośrednio do powierzchni, z którą pracuje. Poziomica laserowa działa bowiem z odległości, a jej maksymalny zasięg zależy od mocy lasera oraz warunków panujących w jej otoczeniu, takich jak zapylenie. Światło nawet najmniejszych modeli jest widoczne bez problemu na dowolnej powierzchni.
Kolejną zaletą urządzenia jest to, że możemy połączyć je ze specjalnymi uchwytami lub statywem i w razie potrzeb szybko regulować jego wysokość.

Poziomice laserowe liniowe

Poziomice laserowe możemy z grubsza podzielić na urządzenia liniowe i krzyżowe. Sprzęt z pierwszej kategorii jest w stanie rzucać tylko jedną wiązkę laserową, co oznacza, że do wyznaczenia kątów prostych oraz bardziej skomplikowanych figur geometrycznych musimy wykonywać kilka różnych pomiarów, za każdym razem ustawiając sprzęt w odpowiedniej pozycji.
Dla przeciętnego użytkownika, który wykonuje np. remont w domu i zawiesza półki lub kładzie kafelki, nie jest to ważny problem. Profesjonalne poziomice tego typu różnią się jednak pomiędzy sobą swoimi trybami pracy. Potrafią one np. dokładnie obracać wiązkę światła, zgodnie z ustalonymi przez użytkownika wartościami. Ich laser może rzucać też wyraźnie widoczną w powietrzu linię, co w wielu wypadkach znacząco ułatwia wykonywanie robót, zwłaszcza w przypadku dużych konstrukcji i budów.
Cena laserów liniowych zależy wprost od przeznaczenia sprzętu i waha się od nieco 100 zł do ponad 2000 zł. Najmniejsze modele zasilane są standardowymi paluszkami, podczas gdy większe i bardziej skomplikowane wyposaża się we własne akumulatory.

Laserowe poziomice krzyżowe

Poziomice krzyżowe to urządzenia o najwyższym stopniu skomplikowania, po które sięgają profesjonaliści. Rzucają one nawet ponad osiem wiązek laserowych jednocześnie. Każdą z nich da się indywidualnie skonfigurować, tworząc precyzyjną siatkę. Linie da się ze sobą krzyżować pod dowolnym kątem i można z nich układać różnego typu figury geometryczne. Najlepsze urządzenia wyświetlają laserowe linie w promieniu 360 stopni.
Ponieważ mamy tutaj do czynienia ze sprzętem dla najbardziej wymagających, zasięg lasera dochodzi nawet do kilkudziesięciu metrów. Oczywiście tego rodzaju moc wymaga równie silnych akumulatorów albo zasilania z sieci elektrycznej.
Przy użyciu poziomic krzyżowych zaleca się zachowanie ostrożności oraz założenie okularów ochronnych, bowiem podczas konfiguracji bardzo łatwo o błąd, a laser jest niebezpieczny dla oczu.

Jaką poziomicę laserową wybrać?

Wybierając poziomicę laserową, powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Podstawowym z nich będzie oczywiście zasięg prac oraz wielkość obszaru roboczego. Jeżeli przy remoncie i budowie bierze udział kilka osób jednocześnie, lepiej zainwestować w droższy model, oferujący większy zasięg i moc. Istotna okaże się też możliwość równoczesnego wyświetlania wielu różnych linii.
Kolejną ważną kwestią jest to, czy z narzędzia korzystamy na zewnątrz, czy w pomieszczeniu zamkniętym. W pierwszym przypadku światło tanich poziomic może być kompletnie niewidoczne w pełnym słońcu, wybierzmy więc model z silniejszym laserem. Świetnym rozwiązaniem są też wspomniane już modele z wyraźną w powietrzu wiązką, trzeba jednak zapłacić za nie odpowiednio wyższą sumę.
Poziomice laserowe, zwłaszcza te przeznaczone dla zawodowców, mają też bardzo często dalmierz. Pozwala on nam określić dokładną odległość pomiędzy dwoma punktami, zastępując w ten sposób mniej dokładną taśmę z centymetrem. Do rzadkości nie należy też kompensator magnetyczny, umożliwiający każdorazowe samopoziomowanie sprzętu.
Poziomice korzystają zazwyczaj z wymiennych baterii lub akumulatorów. Jeżeli planujemy dłuższą pracę w jednym miejscu, warto zorientować się, jak długo nasz sprzęt działa na jednym ładowaniu. W przypadku wyboru urządzenia do prostych prac domowych w zupełności wystarczy nam nieskomplikowany model z jedną wiązką. Świetnie sprawdzi się on przy każdych pracach remontowych.
Zdjęcie: Envato Elements