Zastanawiasz się, czy lepszy jest prysznic czy wanna? Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej w niewielkiej łazience oraz wreszcie, która z tych opcji będzie bardziej ekonomiczna i pozwoli zaoszczędzić wodę? Jeżeli właśnie urządzasz swoją łazienkę i stroisz w obliczu tego wnętrzarskiego dylematu, poznaj mocne i słabe strony każdej z tych opcji.
Czy wiesz, jaki jest największy problem z aranżacją łazienki? Tu nie ma miejsca na pomyłki. Bo remont tego pomieszczenia to kosztowna sprawa i rozwiązania, które przyjmiesz na wstępie, będą ci służyć przez wiele lat. Dlatego jeśli właśnie zastanawiasz się, co tańsze, wanna czy prysznic oraz która opcja lepiej sprawdzi się w mieszkaniu w bloku, poniżej znajdziesz garść wskazówek.
Na pierwszy ogień weźmy wannę. Największą jej zaletą jest oczywiście komfort, jaki daje gorąca kąpiel. To świetny sposób na relaks we własnych czterech ścianach, a przy odrobinie fantazji możesz zaaranżować łazienkę tak, aby poczuć się jak w domowym spa. Zwłaszcza jeśli postawisz na model z funkcją hydromasażu. Wanna może być też bardzo pomocna, jeśli wśród członków twojej rodziny znajdują się dzieci. Chodzi oczywiście o możliwość wygodnego kąpania maluchów oraz świetną zabawę w trakcie kąpieli. Minusem wanny może być ryzyko większego zachlapania podłogi, zwłaszcza podczas kąpieli dzieciaków – tu nie mamy najczęściej żadnego parawanu czy zasłony, które ograniczyłby chlapanie, co w efekcie skutkuje koniecznością wycierania podłogi.
Teraz rozprawmy się z prysznicem. Kąpiel pod natryskiem to oszczędność czasu – nie musisz czekać, aż wanna napełni się wodą w wystarczającym stopniu, aby wygodnie się umyć. Co więcej, to też oszczędność pieniędzy, ale więcej na ten temat przeczytasz poniżej. Ponadto prysznic zazwyczaj zajmuje mniej miejsca niż wanna i użytkowanie kabiny jest łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na opcję z płytkim brodzikiem lub typu walk-in. To szczególnie istotne w przypadku dzieciaków i osób starszych.
Jeśli do dyspozycji masz naprawdę mało miejsca i zastanawiasz się, czy lepszy prysznic czy wanna, zdecydowanie warto postawić na natrysk. Jak już ustaliliśmy – wanna zapewnia przede wszystkim poczucie komfortu, kiedy po ciężkim dniu pracy chcesz się zrelaksować w ciepłej kąpieli. Ale żeby było ci naprawdę wygodnie, wanna powinna mieć długość przynajmniej około 140 cm. W małej łazience może być naprawdę trudno, aby wygospodarować tyle miejsca.
Problem małej przestrzeni świetnie rozwiązuje natomiast prysznic. Jeśli zdecydujesz się na modne rozwiązanie typu walk-in, czyli prysznic z odpływem liniowym, dodatkowo optycznie wnętrze nie straci na wielkości. W takim wypadku, gdy podłoga pod prysznicem jest wykończona za pomocą takich samych płytek jak w reszcie pomieszczenia, posadzka tworzy jedną płaszczyznę, co daje znacznie lepszy efekt wykończeniowy.
Obok względów estetycznych czy praktycznych, pod uwagę wziąć należy jeszcze jeden aspekt. Jak już ustaliliśmy wcześniej, jeśli szukasz sposobu na oszczędności w domowym budżecie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie prysznic. W czasie kilkuminutowej kąpieli zużyjesz znacznie mniej wody, niż wypełniając wannę nawet tylko do połowy. Co ciekawe, aby dodatkowo zmniejszyć marnotrawstwo wody podczas kąpieli pod prysznicem, warto postawić na nowoczesną deszczownicę. Elementy armatury tego typu znacznie ograniczają przepływ wody na minutę, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia komfortu w trakcie kąpieli. Jeśli urządzając swoje mieszkanie planujesz zaaranżować wnętrze, które nie zrujnuje twojego domowego budżetu, lepszym rozwiązaniem, będzie prysznic.
Większość z nas pewnie nie lubi kompromisów, zwłaszcza tych w aranżacji wnętrz, ale w tym przypadku możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Chodzi oczywiście o wannę z deszczownicą oraz zasłoną lub szklanym parawanem. W takim układzie możliwe będzie branie szybkiego prysznica bez ryzyka, że cała podłoga zostanie zachlapana. Jednocześnie, gdy najdzie cię ochota na kąpiel, nic nie stanie temu na przeszkodzie.
To dobre rozwiązanie do niewielkich łazienek, może to być zatem dobra odpowiedź na pytanie – wanna czy prysznic w bloku? Naturalnie w większych łazienkach to też dobra opcja. Jeśli zdecydujesz się na wannę i prysznic w jednym, warto sięgnąć po nieco płytszy model wanny lub zabudować ją w taki sposób, aby wchodzenie do jej środka było łatwiejsze. To znacznie ułatwi korzystanie z prysznica zwłaszcza najmłodszym domownikom.
Jak widzisz, zarówno wanny w łazience w bloku, jak i prysznice mają swoje plusy i minusy. Najlepszym rozwiązaniem byłby oczywiście montaż ich obu – w takim układzie możliwe byłyby zarówno szybkie kąpiele pod prysznicem, jak i seanse domowego spa we własnej wannie. Na taki luksus często jednak brakuje miejsca, ale dobrym sposobem na przechytrzenie przestrzeni, wydaje się być wanna z parawanem i deszczownicą. Zanim zdecydujesz się na konkretną opcję, przeanalizuj swoje potrzeby – jeśli dotychczas korzystanie z wanny nie weszło ci w nawyk, nie warto tracić cennej przestrzeni na zbędny element wyposażenia łazienki. To pozwoli ci łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy prysznic czy wanna? W rezultacie twoja łazienka będzie spełniać twoje potrzeby.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny