Zanim zaczniemy poszukiwania odpowiedniego miejsca na przetwory, trzeba zadbać o ich odpowiednie zapakowanie i oznakowanie. Dżemy, konfitury, sosy i marynaty przekładamy do czystych, wyparzonych słoików i butelek oraz szczelnie zakręcamy. Na każdym pojemniku musi znaleźć się opis z nazwą produktu i datą jego zapakowania. Do tego celu można wykorzystać papierową taśmę lub plaster, ale identyfikacje ułatwią nakrętki z wizerunkami owoców czy warzyw. W wielu sklepach znajdziemy też ozdobne etykiety, dzięki którym nasze przysmaki będą przypominać te z babcinej spiżarni.
Przetwory czują się najlepiej w miejscach chłodnych i ciemnych, ale przewiewnych. temperatura musi być dodatnia, ale niezbyt wysoka, w okolicy 10 stopni Celsjusza, a dzięki zaciemnieniu sosy i dżemy nie stracą koloru i witamin.
Jeśli nie mieszamy w podpiwniczonym budynku, a mieszkaniu nie ma miejsca na spiżarnię, przetwory mogą trafić do kuchni. Szafka, w której je umieścimy powinna być umieszczona z dala od źródeł ciepła (np. kuchenki), a jej budowa musi gwarantować dopływ powietrza, W praktyce najlepiej sprawdzają się szafki z ażurowymi drzwiczkami o niewielkim prześwicie, które jednocześnie gwarantują zaciemnienie i odpowiedni dostęp powietrza. Zimą przetwory w kuchni warto przechowywać w pobliżu okna, co zagwarantuje niższą temperaturę, ale latem przysmaki powinny być trzymane z dala od promieni słonecznych.
W kuchni bez większych przeszkód można przechowywać przetwory z dodatkiem cukru, czyli słodkie dżemy czy soki. Wytrawne marynaty, nalewki i kiszonki czują się lepiej w zdecydowanie zimniejszych miejscach, więc w tym wypadku można wygospodarować miejsce w lodówce.
Autor: Kasia Szulik