Czy wiesz, że w naszym kraju marnuje się rocznie aż 9 milionów ton żywności? Do kosza najczęściej trafiają wędliny, pieczywo oraz owoce i warzywa. Dlaczego? Bo kupujemy za dużo i źle przechowujemy żywność. Jeśli zatem chcesz ograniczyć marnotrawstwo jedzenia w swoim domu, poznaj najważniejsze zasady przechowywania żywości.
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez magazyn Business Insider Polska, do marnotrawstwa jedzenia przyznaje się aż 34% Polaków. Co więcej z badań wynika, że kupujemy za dużo i przegapiamy termin przydatności do spożycia. Nic dziwnego – jeśli twoja lodówka pęka w szwach, a półki uginają się pod ciężarem żywności, łatwo przeoczyć kilka serków czy wędliny. Receptą na marnotrawstwo jedzenia są po pierwsze mniejsze zakupy, a po drugie dobrze zorganizowany system przechowywania żywności, co pozwala dłużej zachować jej świeżość. Poniżej znajdziesz garść wskazówek, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z tym problemem.
Przeczytaj też: Filozofia zero waste, czyli jak produkować mniej śmieci
Po zakupach wrzucasz jedzenie do lodówki gdzie popadnie? To błąd. Musisz wiedzieć, że wszystkie produkty spożywcze mają swoje jasno określone miejsce. Zacznijmy od góry – na najwyższych półkach powinny wylądować produkty mleczne, jak mleko, jogurty czy kefiry oraz różnego rodzaju przetwory. Nieco niżej możesz umieścić twarożki, serki, masło i wędliny. Na najniższej półce, czyli tuż nad szufladą należy przechowywać świeże mięso i ryby, ponieważ to w tej części lodówki jest najchłodniej.
Do szuflad z kolei powinny trafić warzywa i owoce. Pamiętaj jednak, aby przed włożeniem do lodówki umyć wszystkie marchewki, jabłka, pomarańcze itd. oraz je osuszyć. Dzięki temu utrzymasz w szufladach czystość, a brak wilgoci pomoże utrzymać świeżość przechowywanego jedzenia. Natomiast na półkach w drzwiach lodówki powinny wylądować różnego rodzaju sosy, musztarda i ketchup.
Pamiętaj też, żeby nie wyładowywać lodówki po brzegi. Nie dość, że łatwiej zapomnisz o pewnych produktach ukrytych gdzieś w tylnej części, to jeszcze utrudnisz cyrkulację powietrza w środku, co może przyczynić się do szybszego psucia się jedzenia. Łatwiej osiągniesz ten cel, jeśli zdasz sobie sprawę, że niektóre produkty wcale nie muszą trafiać do lodówki. Wystarczy, że przypomnisz sobie, z jakich półek ściągałeś dane przedmioty w sklepie – różnego rodzaju puszkowana żywność czy gotowe sosy i przetwory z powodzeniem można umieścić np. w szafce typu cargo.
Przeczytaj też: Jak nie marnować jedzenia? 7 praktycznych wskazówek
Wedle danych, na które powołuje się Business Insider Polska to właśnie pieczywo jest na pierwszym miejscu, pośród najczęściej wyrzucanej żywności. Aż 55% Polaków przyznaje, że wyrzuca chleb i bułki do kosza. Jeśli wiec chcesz ograniczyć to zjawisko w swoim domu, przede wszystkim kupuj mniej – przecież w ostatecznym rozrachunku wraz z jedzeniem w koszu lądują twoje pieniądze, które na nie wydałeś.
Pieczywo najlepiej jest przechowywać w drewnianym chlebaku lub lnianym worku. Dzięki temu bułki i chleb nie będą szybko czerstwieć, ale jednocześnie zostanie zachowana właściwa cyrkulacja powietrza. Pudełka do przechowywania bułek, chlebaki i worki mają są lepszym rozwiązaniem niż plastikowe reklamówki – one zatrzymują wilgoć i przez to pieczywo szybko spleśnieje. Zdecydowanie nie wkładaj pieczywa do lodówki, ponieważ to przyspieszy proces psucia się jedzenia. Pamiętaj też, że jeśli już zdarzy ci się zakup nadmiaru chleba, możesz podzielić go na porcje i włożyć do zamrażarki. Pieczywo można w ten sposób przechowywać nawet przez 3 miesiące.
Przeczytaj też: Spiżarnia w domu – gdzie i jak ją urządzić?
To twoi najwięksi sprzymierzeńcy, jeśli chodzi o dobrze zorganizowane przechowywanie żywności. W odpowiednio dobranych pudełkach na jedzenie sery żółte, wędliny czy kiełbasy będą dłużej przydatne do spożycia, niż gdybyś umieścił je luzem. Dodatkowym atutem pojemników na żywność w lodówce jest to, że hamują rozprzestrzenianie się zapachów. Wszak pewnie straciłbyś apetyt na sernik, który leżakował w lodówce tuż obok wędlin i kiełbas i przeszedł ich zapachem, prawda?
Ale pudełka do przechowywania przydadzą ci się nie tylko w lodówce. Różnego rodzaju słoiki, zasobniki czy metolowe pudełka sprawdzą się w przypadku produktów sypkich: kasz, mąki, makaronów, płatków itd. Umieszczone w pojemnikach na żywność nie będą się rozsypywać, więc łatwo utrzymasz czystość w szafce. Dodatkowo pudełka na jedzenie zminimalizują ryzyko, że w produktach sypkich zaczną pojawiać się mole spożywcze.
Jeśli zdecydujesz się na modne rozwiązanie aranżacyjne, jakim są otwarte półki w kuchni, na których przechowuje się niektóre produkty spożywcze, najlepiej jest postawić na metalowe lub ceramiczne pojemniki na żywność. Będą one lepiej chronić jedzenie przed promieniami słonecznymi, niż ich szklane odpowiedniki. A musisz wiedzieć, że np. oliwa czy makarony pod wpływem światła mogą tracić swoje właściwości.
Jak widzisz dobra organizacja systemu przechowywania jedzenia w domu wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy, że zaprowadzisz porządek w lodówce i zaopatrzysz się w odpowiednie pudełka na jedzenie i pojemniki na żywność, aby ograniczyć marnotrawstwo jedzenia. A to będzie z kolei duża oszczędność, bo statystycznie każdy z nas miesięcznie wyrzuca do kosza jedzenie o wartości 50 zł!
Autor: Kamila Zalińska-Woźny