Data publikacji:

Przedświąteczne przygotowania w domu - zacznij je już teraz

Od Bożego Narodzenia dzieli nas już zaledwie kilka tygodni, więc czas pomyśleć o przygotowaniu domu na świętowanie przy choince i zastawionym stole. Gruntowne porządki i gotowanie lepiej zostawić na później, ale niektóre przedświąteczne przygotowania warto wykonać już teraz, by później oszczędzić sobie kłopotu.

Pomyśl o dekoracjach

Początek grudnia to dobry moment na przejrzenie ozdób choinkowych i innych gwiazdkowych dekoracji, które spędziły rok w pudłach i pojemnikach. Sprawdź, czy wciąż nadają się do użytku i nie mają uszkodzeń, a także przelicz je i oceń, czy nie potrzebujesz dodatkowego kompletu bombek czy świec. Na poszukiwania nowych ozdób warto wybrać się wcześniej, by mieć pełen wybór.

Bombki świąteczne

Mnóstwo oryginalnych dekoracji można znaleźć w sklepach internetowych – takie zakupy również bezpieczniej robić z wyprzedzeniem. Jeśli planujesz udekorować dom drobiazgami domowej roboty, takimi jak suszone płatki pomarańczy czy pierniki, również zacznij świąteczne przygotowania już teraz, by w ostatnim tygodniu zająć się wyłącznie gwiazdkowymi daniami.

Zadbaj o świąteczny stół

Kolejnym punktem na liście jest przejrzenie świątecznej, sztućców oraz obrusa i serwetek, które pojawią się na stole wigilijnym. Sztućce i talerze mogą wymagać dodatkowego czyszczenia i polerowania, a obrusy odplamienia. Gdyby okazało się, że potrzebujesz nowej zastawy lub dekoracji stołu, będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, by znaleźć coś ekstra.

Gwiazdkowy obrus

A skoro mowa o gotowaniu, przedświąteczne przygotowania powinny objąć również gruntowne czyszczenie piekarnika, by smród spalenizny czy brudu nie zakłócił aromatu piernika i ryby. Do usunięcia wyjątkowo trudnych zabrudzeń często potrzebne są bardzo mocne, chemiczne środki, w związku z czym nie powinno się korzystać z pieca tuż po umyciu. Wśród naturalnych preparatów pomocnych przy myciu znajduje się roztwór sody, wody i octu, które poradzą sobie z brudem bez obaw o przedostanie się szkodliwych substancji do jedzenia.

Nie odkładaj porządków na ostatnią chwilę

Jeśli święta są dla Ciebie synonimem generalnych porządków, kilka tygodni wcześniej uporaj się z pracami najbardziej niewdzięcznymi lub tymi, które wymagają dużo czasu. Na liście najbardziej wymagających porządków znajduje się między innymi czyszczenie fug, pranie dywanów, porządkowanie szaf czy pranie i wybielanie firanek.

W przedświąteczne przygotowania zaangażuj resztę domowników – wtedy wszystko pójdzie szybko i gładko, a święta będą dla Ciebie przyjemnością.

Autor: Kasia Szulik