Data modyfikacji:

Przesadzanie roślin – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim twoje rośliny trafią do nowych doniczek

Przesadzanie roślin to niezbędny element ich pielęgnacji. Wraz ze wzrostem zielonych części rośliny, rozwija się także jej bryła korzeniowa. Zbyt mała doniczka może zahamować rozwój kwiatów domowych, przez co twoje starania pielęgnacyjne spełzną na niczym. Jeśli zatem w najbliższym czasie twoje rośliny czeka przeprowadzka do nowych doniczek, przekonaj się, co musisz wiedzieć o przesadzaniu roślin doniczkowych.

Kwiaty domowe są na topie. Świetnie wyglądają, a do tego jeszcze niektóre gatunki pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej oraz poprawiają mikroklimat w pomieszczeniach. Nic zatem dziwnego, że rośliny domowe to jedne z najpopularniejszych dekoracji w aranżacji wnętrz. Jeśli jednak chcesz, aby twoja monstera, zamiokulkas czy bluszcz rosły pięknie i zdrowo, co pewien czas należy im się przeprowadzka do większych doniczek. Garść wskazówek na ten temat znajdziesz poniżej.

Przesadzanie roślin doniczkowych – kiedy i jak często?

Rośliny doniczkowe należy przesadzać wczesną wiosną, zanim jeszcze ponownie wejdą w fazę wzrostu. Dobrym momentem będzie przełom lutego i marca, ponieważ rośliny zdążą się zregenerować po ewentualnym uszkodzeniu korzeni, do jakiego może dojść w trakcie przenosin do większych pojemników. Warto jednak wiedzieć, że po zakupie nowych roślin najlepiej jest je od razu przesadzić do nowych doniczek. Kwiaty domowe, które stoją na sklepowych półkach najczęściej mają zdecydowanie za małe doniczki. Przesadzając je od razu zminimalizujesz ryzyko obumarcia rośliny czy zahamowania jej rozwoju.

Kolejna rzecz to częstotliwość przesadzania roślin. Otóż najmłodsze kwiaty domowe, czyli te liczące do dwóch lat, należy przesadzać co roku. W tym czasie ich wzrost jest bowiem najszybszy, co oznacza również największe tempo rozwoju systemu korzeniowego. Starsze rośliny, liczące powyżej 3 lat, można przesadzać co dwa lata. Skąd jednak wiedzieć, że nadszedł czas na przesadzanie roślin doniczkowych, jeśli nie pamiętasz, kiedy przypadł czas ostatniej przeprowadzki do nowych pojemników? Przyjrzyj się korzeniom – jeśli wystają przez otwory odpływowe w doniczce lub widoczne są z wierzchu, to niechybny znak, że czeka cię przesadzanie roślin.

Przesadzanie roślin – jakie podłoże?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest uniwersalna ziemia do roślin. Zdecydowanie nie poleca się pobierania ziemi z ogródka, ponieważ może ona zawierać np. ślady nawozów, które stosujesz do trawnika oraz roślin zewnętrznych. Preparaty te mogą mieć zbyt silne działanie lub zawierać niekorzystne dla roślin domowych składniki. Warto jednak zastanowić się nad potrzebami poszczególnych gatunków, ponieważ przykładowo sukulenty oraz storczyki mają w tym względzie specyficzne wymagania, którym uniwersalna ziemia może nie sprostać.

Przesadzanie roślin doniczkowych – dodaj warstwę drenażową

To bardzo ważny element całej tej zabawy z przesadzaniem roślin doniczkowych, o którym nie możesz zapominać. Otóż warstwa drenażowa sprawia, że minimalizuje się ryzyko gnicia korzeni, a co za tym idzie, obumierania rośliny. Drenaż sprawia, że nadmiar wody z podlewania rośliny utrzymuje się w dolnej części doniczki, a nie zalega przy korzeniach. Z czego wykonać warstwę drenażową w doniczkach? W tej roli świetnie sprawdzają się keramzytowe kulki lub zwykłe kamienie otoczaki.

Nowa doniczka – jaką dobrać?

Dobór odpowiedniej donicy wcale nie jest taką łatwą sprawą. Po pierwsze ważna jest wielkość nowego pojemnika. W przypadku małych roślin domowych szacuje się, że nowa doniczka powinna być przynajmniej o 3 centymetry większa od swojej poprzedniczki. Jeśli natomiast chodzi o przesadzanie roślin doniczkowych o większych rozmiarach, może się okazać, że niezbędny jest nawet pojemnik większy o około 7-10 cm.

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, dobrze jest też poznać różnicę między osłonkami na doniczki, a samymi doniczkami. Te pierwsze pełnią funkcję dekoracyjną i osłaniają właściwą doniczkę. Osłonki są pozbawione podstawek i otworów drenażowych. To właśnie podstawowy czynnik, który różni je od doniczek – doniczka musi mieć otwory w swojej spodniej części oraz podstawkę, aby nadmiar wody z podlewania mógł swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Rośliny sadzimy zatem w doniczkach, które następnie umieszczamy w osłonkach, lub bezpośrednio w doniczkach pod warunkiem, że do kompletu mamy podstawkę.

Konewka w dłoń

Jeśli chcesz, aby przesadzanie roślin doniczkowych poszło ci jak z płatka, zanim przystąpisz do tego zadania, podlej rośliny. Pamiętaj, aby była to niewielka ilość wody, a następnie odczekaj około pół godziny. Po tym czasie nadmiar wilgoci wypłynie z pojemników, a tobie łatwiej będzie wyciągnąć rośliny z doniczek. Gdy już przesadzisz swoje ulubione kwiaty domowe, pamiętaj aby podlać rośliny obficie.

Przesadzanie roślin – niezbędne akcesoria

Przesadzanie roślin doniczkowych to brudna robota -  nie sposób uniknąć pobrudzenia rąk czy rozsypania ziemi. Najlepiej, aby to zadanie wykonać gdzieś w ogrodzie, pomieszczeniu gospodarczym czy na balkonie. W domu bałagan z ziemią w roli głównej może skutecznie odebrać ci ochotę na przesadzanie. Dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie stolika, dzięki któremu odpadnie konieczność schylania się i zapewnisz sobie w efekcie wygodną pozycję w trakcie pracy. Blat stołu zabezpiecz folią malarską lub tekturą – dzięki temu łatwiej opanujesz rozsypującą się ziemię. Do tego zestawu dodaj jeszcze niewielką łopatkę, która posłuży do nakładania warstwy drenażowej oraz ziemi, a także rękawiczki. Na koniec przydatna będzie także wilgotna ściereczka, za pomocą której przetrzesz nowe doniczki, ponieważ na pewno w pewnym stopniu się ubrudzą.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny