Data modyfikacji:

Przetwory krok po kroku + Kalendarz przetworów

Domowe przetwory zawsze były ważne w polskiej kuchni – robiły je nasze babcie, ciocie i mamy. Teraz powracają z mocą, zdobywając sklepowe pułki i nasze spiżarki – 100% natural to najnowszy krzyk mody. Tymczasem samodzielne przygotowywanie przetworów jest banalnie proste i bez porównania tańsze. W poniższym artykule znajdziecie garść przydatnych informacji i praktyczny kalendarz przetworów.

Przetwory – co to?

Tak, to słoiczki wypełnione pysznościami. Co więcej – to przeróżne kombinacje owoców lub warzyw, które odpowiednio przygotowane i przechowywane przetrwają w Waszej spiżarni przez długie miesiące. Kluczem jest wiedza, które warzywa i owoce są w danym miesiącu idealne do przetwarzania – by ten krok Wam ułatwić przygotowałam dla Was prosty kalendarz przetworów. Znajdziecie go poniżej. Wśród przetworów wyróżniamy m.in.: konfitury, powidła, kiszonki czy dżemy.

Czym różni się dżem od konfitury? – czyli kilka informacji o naszych ulubionych przetworach

Konfitura

– przygotowuje się ją nie tylko z owoców, ale również warzyw. Wybrane produkty gotuje się w całości (jeśli są duże, kroimy je na kawałki) w syropie cukrowo-wodnym. Podczas całego procesu należy mieszać delikatnie owoce/warzywa, by całość uzyskała odpowiednią, żelową konsystencje.

Powidła

– w produkcji powideł wykorzystuje się przede wszystkim śliwki. Smażymy je bez cukru tak długo, aż zgęstnieją. Wtedy przecieramy je przez sito i dodajemy cukier lub inny rodzaj słodziku.

Kiszonki

– w Polce w tym celu wykorzystuje się najczęściej warzywa, które najpierw umieszcza się w słoiku, a potem zalewa się mieszanką wody i soli, która przyśpiesza ich fermentację. Konieczne jest odcięcie kiszonych produktów od dostępu do powietrza, wtedy mamy pewność, iż proces kiszenia przebiegnie prawidłowo. Słoiczki układamy do góry nogami.

Dżem

– tak, jak w przypadku konfitury możemy robić drzemy z owoców, ale również i warzyw. Klasyczne dżemy charakteryzują się niejednolitą strukturą – nie chcemy uzyskać gładkiej masy, a kawałki owoców, np. truskawek są bardzo mile widziane. Jak zrobić dżem? Do wybranych produktów dodajemy cukier lub cukier żelujący i gotujemy je, aż ich konsystencja przekształci się w galaretowatą, gęstą masę. Potem przekładamy je do słoiczków.

Przetwory – od czego zacząć?

Poza oczywistym wyborem Waszych ulubionych warzyw czy owoców, które są aktualnie w sezonie – dojrzałe, świeże i pyszne, konieczny jest zakup odpowiednich słoiczków. Do powideł, dżemów i konfitur wykorzystuję zwykle małe słoiczki o pojemności 0,3 l. Kiszone ogórki przechowuję natomiast w dużych półlitrowych i litrowych słoikach. Przed użyciem konieczne jest ich wyparzenie i bardzo dokładne wysuszenie. Po przełożeniu przetworów do słoików ważne jest, by odpowiednio je zabezpieczyć, by przetrwały w naszej spiżarce, jak najdłużej (a przynajmniej dopóki ich nie zjemy). Chodzi tu o proces pasteryzacji. Musicie jednak pamiętać, iż nie dotyczy to kiszonek. Najlepszy sposób na pasteryzacje to gotowanie – słoiczki wypełnione owocami lub warzywami mocno zakręcamy i wstawiamy do garnka z gorącą wodą. Jej ilość nie powinna całkowicie zakrywać słoików (3 cm poniżej pokrywek). Potem gotujemy je ok. 20 min, po upływie tego czasu wyjmujemy je z wody, porządnie dokręcamy a na koniec, układamy do góry nogami na przygotowanej ściereczce i zostawiamy na całą dobę.

Poniżej znajdziecie wszystko to, co niezbędne!

Jakie są Wasze ulubione przetwory?

Autor: Oliwia Górska