Data publikacji:

Rabaty ogrodowe – inspiracje. O czym należy pamiętać?

Kochasz kwiaty i nie wyobrażasz sobie ogrodu jedynie z równo przyciętym trawnikiem? Załóż rabatę ogrodową. Podpowiadamy, na jaką się zdecydować, które gatunki kwiatów wybierać i na co zwrócić uwagę przy tworzeniu rabat.
rabaty ogrodowe
Jaką rabatę kwiatową wybrać? Najłatwiej jest zaprojektować rabatę jednogatunkową, najprościej też o nią dbać. Zaś bardziej wymagające będą rabaty wielogatunkowe, gdyż wiele roślin, które chcemy na nich mieć, ma często bardzo odmienne wymagania – kwitnie o innej porze, wymaga innej ziemi i nawożenia. Dlatego, o ile to możliwe, staraj się ujednolicać wybrane kwiaty. A jeśli się zdecydujesz na łączenie, przestrzegaj za każdym razem zaleceń sprzedawcy dotyczących wymagań poszczególnych gatunków.
Pamiętaj o wyborze odpowiedniego miejsca – nie sadź rabaty na środku ogrodu, ale wybieraj miejsca mniej centralne – kwiaty przy ścieżce, ogrodzeniu, wejściu na posesję czy przy ścianie domu będą prezentowały się lepiej i będą osłonięte od wiatru.
Wybierz kształt i wielkość rabaty. Najprostsze są te prostokątne, ale też faliste i kuliste dobrze się prezentują. Pamiętaj, by uzależnić wielkość rabaty do czasu, który poświęcisz na jej pielęgnację – duża, ale zaniedbana rabata będzie szpeciła ogród, a nie zdobiła go.
Niezapominajki, astry, dalie, bratki – to rośliny łatwe w pielęgnacji – wybieraj właśnie takie, jeśli będzie to twoja pierwsza rabata kwiatowa.
By ułatwić sobie zadanie wykonania pięknej rabaty kwiatowej, dobieraj też zieleń wypełniającą przestrzenie oraz elementy dekoracyjne – płotki, kamienie, korę.

Astry, rumianki i łubin – mieszana rabata kwiatowa

Ta rabata jest wyjątkowo kolorowa, ale niejednorodna pod względem wysokości. Dominującym kwiatem będzie niebieski lub fioletowy łubin. Mniejszy, za to wyjątkowo bujnie rozrastający się i kwitnący będzie rumianek ogrodowy. Najmniejszym kwiatem jest tu aster. Jako wypełnienie zielenią możesz dobrać rośliny trawiaste. Całość obsyp białym kamieniem.

Wiosenna rabata kwiatowa

W wiosennym ogrodzie nie może oczywiście zabraknąć przebiśniegów, żonkili i królujących wiosną tulipanów – zieleń ich liści jest soczysta i orzeźwiająca, a kolory kielichów mogą naprawdę bardzo się różnić i sprawić, że rabata będzie wyjątkowo barwna.
W wiosennej kompozycji kwiatów ogrodowych powinny też się znaleźć bratki i stokrotki – sadzonki tych pięknych choć subtelnych kwiatów kupisz już bardzo wczesną wiosną.

Zimowa rabata kwiatowa

Ciekawą rośliną na rabaty kwiatowe, które mogą zaskoczyć cię kolorami także zimą, jest mniej znany ciemiernik. To mało wymagająca, wieloletnia roślina, która ozdobi ogród nie tylko latem, ale też w styczniu – pierwsze kwiaty ciemierników pojawiają się na początku roku i utrzymują się do maja.
Niektóre gatunki ciemierników, np. biały, mogą zakwitnąć także przed Bożym Narodzeniem, stąd potocznie nazywa się go Różą Bożego Narodzenia. Ciemierniki występują w wielu gatunkach i odmianach. W naszym klimacie najlepiej sprawdzi się właśnie ciemiernik biały, mieszańcowy, zwany ogrodowym, lub wschodni (Helleborus orientalis). Jeśli odpowiednio dobierzesz gatunki i kolory ciemiernika, uda ci się stworzyć wyjątkowo kolorową rabatę kwietną.
Pamiętaj, że ciemierniki lubią miejsca lekko zacienione. Można je także sadzić wokół pni drzew. Warto też wiedzieć, że ciemierniki należą do rodziny jaskrowatych i są trujące, podobnie jak inne gatunki z tej rodziny. Dlatego przemyśl wybór, jeśli po ogrodzie będą biegały małe dzieci. Rabatę obsyp dekoracyjną korą, dodaj też trochę zielenie – np. łubinów lub niskich iglaków.

Rabata kwiatowa z dalii

Te dostojne i piękne kwiaty z kolorowymi, postrzępionymi płatkami warto wybrać na reprezentacyjną rabatę kwiatową, zwłaszcza przy ogrodzeniu lub przy wejściu na posesję. Dalie nie są wysokie, ale za to mają obfite pąki i kwiaty. Podobnie widowiskowe, a jednocześnie urzekająco pachnące będą piwonie – o jasnoróżowych pakach i białych kwiatach. Peonie w odróżnieniu od dalii będą wyższe, choć warto wiedzieć, że są także bardziej kruche, dlatego również sprawdzą się przy ogrodzeniu, o które będą mogły się oprzeć. Pamiętaj też o zabezpieczeniu dalii na zimę – wykopujemy je i przenosimy, by zimowały w temperaturze około 10 stopni Celsjusza.

Klasyczna rabata kwiatowa

Lubisz tradycyjne kwiaty, które kochały także nasze babcie? Wybór jest wówczas oczywisty – pelargonie. Najlepiej czerwone, niskopienne. Pelargonie w ziemi mogą stworzyć wspaniałą kompozycję rabatową, zwłaszcza jeśli połączysz je z subtelnymi i bardziej nowoczesnymi trawami. Wolisz pozostać przy klasyce? Postaw na barwinek, który szybko się rozprzestrzeni na całą wolną przestrzeń pomiędzy pelargoniami.

Artystyczne rabaty ogrodowe – kolorowe łąki kwiatowe

Kto powiedział, że rabata kwiatowa musi być równa, regularna i harmonijna? Jeśli zależy ci na bioróżnorodności twojego ogrodu, postaw na łąki kwiatowe. Te nieregularne pola kwiatów powstają coraz częściej także w dużych miastach – na skwerach miejskich i w parkach, ponieważ właśnie tam potrzeba pszczół i motyli. Pszczoły zyskują pracę i mogą wracać do swoich domostw, które władze wielu miast umieszczają na budynkach. Łąki kwiatowe to także miejsca lubiane przez motyle.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.