W twoje ręce wpadł stary fotel lub klimatyczna komoda? Jeśli planujesz renowację starych mebli, poznaj najciekawsze trendy, jakie możesz wykorzystać w ich stylizacji. Wystarczy kilka ciekawych trików, aby tchnąć nowe życie w meble z przeszłością.
Wbrew pozorom renowacja mebli wcale nie jest taka trudna. Fakt, jeśli porwiesz się na naprawdę karkołomne zadanie, to może ono pochłonąć sporo czasu i energii. Ale niektóre meble i techniki renowacji wcale nie wymagają wiele pracy. Czasem wystarczy zwykłe malowanie mebli lub wymiana gałek, aby fotel lub komoda z przeszłością nabrały zupełnie innego charakteru.
Jeszcze kilka lat temu wszyscy patrzyliśmy na nie raczej z niechęcią. Ich prosta forma i eleganckie wykończenie na wysoki połysk nijak miały się do trendów sprzed kilku lat. Na szczęście kolejny raz okazało się, jak moda bywa przewrotna – po kilku latach nieobecności, meble PRL wróciły na salony. I co ciekawe, świetnie odnajdują się we współczesności. Ich nieskomplikowana konstrukcja bardzo dobrze komponuje się z minimalizmem oraz sprawia, że meble PRL są uniwersalnym elementem wyposażenia wnętrz – idealnie wpisują się w estetykę retro, industrialu czy stylu skandynawskiego.
Jakby tego było mało, meble PRL mają wyraźnie widoczny rysunek drewna, co zostało osiągnięte dzięki wykończeniu ich powierzchni przy pomocy forniru. A przecież jednym z wiodących obecnie wnętrzarskich trendów jest zwrot ku naturze, czyli właśnie poszukiwanie drewnianych struktur w wystroju wnętrz. Natomiast jeśli chodzi o renowację foteli, krzeseł czy komód z tego czasu, sprawa jest dość prosta. Usuwając wierzchnią warstwę błyszczącego lakieru i malując je na nowo np. matowym odpowiednikiem, można osiągnąć efekt bardzo modny efekt. Do usunięcia starych warstw najlepiej jest użyć opalarki, ponieważ meble PRL są pokryte warstwą chemoutwardzalnego lakieru.
Przeczytaj też: Renowacja mebli – jak odnowić meble z czasów PRL-u?
Jednak na matowym lakierze świat się nie kończy. Ciekawe efekty można uzyskać malując meble PRL kryjącymi emaliami w intensywnych kolorach. Szczególnie dobrze prezentują się w takim wykonaniu geometryczne wzory malowane na blatach czy frontach mebli. Innym pomysłem jest też wykorzystywanie tapet w stylizacji mebli – to idealna sposobność, aby zużyć np. pozostałości po remoncie mieszkania.
Jeśli szukasz sposobu na zaaranżowanie przytulnego wnętrza w romantycznym stylu, shabby chic będzie idealnym rozwiązaniem. Jest to styl i metoda renowacji mebli, która polega na celowym postarzaniu mebli i dodatków oraz wykorzystywaniu ich w aranżacji wnętrz. W praktyce oznacza to, że drewniane meble i elementy maluje się stosując tzw. metodę przecierek. Polega ona na tym, że po usunięciu starych warstw wykończeniowych, w wybranych miejscach nanosi się ciemną farbę i miejsca te następnie pokrywa się woskiem. Dopiero wtedy na mebel nakłada się warstwę finalną i najczęściej jest to biel lub pastelowe odcienie.
Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby za pomocą papieru ściernego należy wykonać przecierki w miejscach, w których wcześniej naniesiono ciemniejszy preparat oraz wosk. W efekcie spod białej farby przebija ciemniejsza, co sprawia wrażenie, że mebel ma za sobą bujną przeszłość. Przecierki tego typu należy wykonać w miejscach, w których powstałyby naturalnie na skutek codziennej eksploatacji, czyli np. na krawędziach i narożnikach.
Meble stylizowane metodą shabby chic nie są tak uniwersalne, jak meble PRL poddane renowacji. Dobrze pasują do wnętrz utrzymanych w stylistyce rustykalnej czy prowansalskiej. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli zestawisz je z pastelowymi kolorami oraz motywami kwiatowymi – takie połączenie to przepis idealny na nastrojową i romantyczną aranżację wnętrza.
Jeśli nie masz sił na zabawę z renowacją starych mebli i nie chcesz się męczyć z tymi wszystkimi szlifierkami i opalarkami, ciekawą metamorfozę możesz przeprowadzić w bardzo prosty sposób. Otóż czasem wystarczy mała zmiana, aby uzyskać duży efekt. Kolejny trend w renowacji mebli, na który warto zwrócić uwagę, to po prostu wymiana gałek meblowych. Taki drobiazg, a zwykła komoda czy szafka może nabrać wiele uroku. Spójrz na te wszystkie stylizowane i kolorowe gałeczki – wyglądają świetnie, prawda? Można je łatwo zestawić z minimalistycznymi meblami PRL, a do tych stylizowanych metodą schaby chic będą pasować jak ulał.
To świetny sposób na renowację mebli dla leniwych lub zapracowanych. W tym przypadku wystarczy bowiem nieco zeszlifować powierzchnię mebla za pomocą papieru ściernego, usunąć pył i można malować. Dodatkowo efekt, jaki pozwolą ci uzyskać farby kredowe, jest naprawdę ciekawy – w przeciwieństwie do farb akrylowych ich kredowe odpowiedniki dają matowy efekt. Dodatkowo powierzchnia nimi malowana nie jest idealnie gładka, co dodaje odnawianym meblom charakteru. Ponadto farby kredowe dostępne są w pięknych odcieniach, których intensywność podkreśla matowe wykończenie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny