Skończyłeś remont mieszkania i puszki z farbą są wciąż częściowo pełne, a w opakowaniach zostało jeszcze kilka sztuk paneli czy płytek? Nie wyrzucaj ich – pozostałości po remoncie możesz łatwo wykorzystać w dalszym wykończeniu mieszkania. Oto najciekawsze sposoby na wykorzystanie pozostałości po wykonanych pracach.
Remont mieszkania to zawsze duże przedsięwzięcie. Wymaga ono zaangażowania sporych nakładów finansowych, poświęcenia czasu na wykonanie prac oraz na sprzątanie. Gdy już odnowisz aranżację swojego mieszkania zazwyczaj pojawia się pewien problem – co zrobić z pozostałymi po remoncie mieszkania puszkami z farbą, skrawkami tapety czy kawałkami płytek lub paneli? Zanim je wyrzucisz przekonaj się jak w twórczy sposób możesz wykorzystać te produkty. Malowanie ścian w domu czy układanie nowych paneli może bowiem stać się świetnym przyczynkiem do wnętrzarskich eksperymentów i zabawy z rękodziełem.
Malowanie ścian to zabieg, który zazwyczaj powtarzamy co kilka lat. W toku codziennego użytkowania wnętrz ściany po prostu się brudzą i po pewnym czasie wymagają odświeżenia. Preparat wykończeniowy kupuje się z reguły z pewną nadwyżką, aby w trakcie malowania ścian nie jeździć do sklepu i nie uzupełniać brakujących materiałów. Na koniec malowania powstaje jednak problem – co zrobić z częściowo opróżnioną puszką?
Pozostałości farby możesz wykorzystać w dalszym wykończeniu mieszkania. W ten sposób wykonasz bowiem efektowne dekoracje lub odnowisz niektóre meble. Np. kup szablony malarskie i wykonaj ozdoby jedynie na fragmentach ścian. Będzie to ciekawe urozmaicenie aranżacji. Farbę możesz jednak wykorzystać nie tylko na powierzchniach, dla których jest przeznaczona. Możesz pomalować np. słoiki i w ten sposób zamienisz je w ciekawe lampiony.
Przy użyciu niewielkich szablonów malarskich możesz zdobić meble, odmalować drewniany domek dla lalek czy pomalować stołek dziecięcy na bardziej optymistyczne odcienie. Nie wyrzucaj zatem farb tylko szukaj sposobów na ich wykorzystanie – dzięki temu wykończenie mieszkania będzie dla ciebie jeszcze lepszą zabawą.
Pozostałości preparatu po malowaniu ścian sprawdzą się też przy wielu pracach typu DIY np. w okresie świątecznym. W związku z tym, aby farba nadawała się do użytku, puszkę przechowuj szczelnie zamkniętą i umieść ją w chłodnym pomieszczeniu.
Natomiast jeśli malowanie ścian definitywnie kończy twoją przygodę z akcesoriami malarskimi, resztki farby należy w odpowiedni sposób zutylizować. Farby nie możesz bowiem wylać do zlewu czy gdziekolwiek indziej. Opakowanie z preparatem trzeba szczelnie zamknąć i przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.
Jeśli ponowne wykończenie mieszkania wiązało się z przyklejaniem tapet, po skończonych pacach z pewnością pozostanie ci sporo jej skrawków. Nawet niewielkie kawałki tapety doskonale sprawdzą się podczas dekorowania wnętrza np. w trakcie renowacji mebli. Możesz nimi ozdobić wnętrze szuflad lub nawet ich fronty czy szafki wiszące.
Jeśli tapeta ma wystarczająco duże rozmiary, możesz nadać jej regularny kształt i oprawić w ramkę. W ten sposób uzyskasz świetne tło np. do kompozycji ze suszonych kwiatów lub liści, które także umieścisz w ramce.
Gdzie jeszcze przykleić resztki tapety? Masz ogromne pole do popisu – kolorowe pasy będą wyglądały szalenie efektownie na podstopnicach schodów wewnętrznych, zagłówku łóżka lub na różnego rodzaju pudełkach oraz zasobnikach.
Wykończenie mieszkania może się wiązać także z układaniem nowych płytek podłogowych. Są one sprzedawane w pudełkach po kilka lub kilkanaście sztuk, dlatego nie sposób uniknąć nadmiaru materiału wykończeniowego. Co zrobić zatem z kilkoma nadprogramowymi płytkami? Możesz z nich wykonać np. podkładki pod garnki. Wystarczy, że spód płytki oraz jej krawędzie zabezpieczysz filcowym podkładem, który można przykleić nawet uniwersalnym klejem. W ten sposób będziesz mógł swobodnie stawiać naczynia z ciepłymi daniami na drewnianym stole lub blacie.
W podobny sposób płytki mogą posłużyć jako podstawki pod doniczki. W takim przypadku unikniesz ryzyka, że woda z podlewania przesiąknie np. na drewniany parapet czy stolik.
Jeśli remont mieszkania zakrawał o wymianę paneli i zostało ci kilka sztuk, przemyśl co z nimi zrobić. Możesz je np. przechowywać na wszelki wypadek – gdyby kiedyś zaszła potrzeba wymiany kilku paneli, mógłbyś skorzystać z tej paczki. Niestety, wymaga to wygospodarowania dodatkowego miejsca do przechowywania, czyli częściowo pełną paczkę paneli trzeba upchnąć gdzieś na strychu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Chcesz tracić w ten sposób bezcenne miejsce? Pewnie, że nie.
Dlatego właśnie wykorzystaj pozostałe panele w kreatywny sposób. Wykończenie mieszkania z wykorzystaniem paneli, które ułożyłeś na podłodze może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Panele mogą ci posłużyć do zabudowania pewnych fragmentów ściany np. miejsc, gdzie są liczniki. Innym sposobem na ich wykorzystanie jest zrobienie półek. Wystarczy wcześniej zeszlifować krawędzie paneli i np. pomalować je białą lub czarną farbą. Po dołożeniu trzech wsporników i przytwierdzeniu takiej półki do ściany, zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania.
To tylko kilka sposobów na wykorzystanie tego typu produktów. Jeśli zastosujesz je w ciekawy sposób i puścisz wodze wnętrzarskiej fantazji, remont mieszkania może przynieść jeszcze lepszy efekt.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny