Data publikacji:

Rodzaje piekarników. Który będzie dla ciebie najlepszy?

Piekarnik wolnostojący, do zabudowy, z mikrofalą, parowy – na rynku znajdziesz różne rodzaje urządzeń AGD. Jak wybrać ten najlepszy? Wszystko zależy od tego, na czym ci zależy, jakie funkcje piekarnika są ci potrzebne oraz ile masz miejsca w kuchni. Dziś pod lupę bierzemy najpopularniejsze modele. Sprawdź, jakie rodzaje piekarników znajdziesz w sklepach oraz kiedy ich zakup będzie najlepszym wyborem.
rodzaje piekarników

Rodzaj zabudowy piekarnika – modele wolnostojące i do umieszczenia w ciągu mebli kuchennych

Najważniejszy podział urządzeń kuchennych obejmuje dwa rodzaje piekarników – wolnostojące i do zabudowy. Różnice między nimi polegają na sposobie montażu. O ile pierwszy typ może zostać umieszczony w dowolnym miejscu, tak drugi musi zostać zaplanowany już na etapie projektowania i zakupu mebli.

Piekarnik wolnostojący

Ten rodzaj piekarnika może pochwalić się nie tylko możliwością umieszczenia w dowolnym miejscu w kuchni. Jest także sprzedawany w duecie z płytą grzewczą, dzięki czemu masz dwa sprzęty w jednym. Wybór tego typu urządzeń jest dość spory, są bezproblemowe w naprawie, a ich zakup jest przystępny cenowo.
Do wad tego rodzaju piekarnika możemy zaliczyć design – dla wielu klientów nie jest on wystarczająco nowoczesny, przez co może zaburzać estetykę przestrzeni. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na model gazowy albo elektryczno-gazowy, dochodzi kwestia bezpieczeństwa i ryzyko wycieku gazu.
Jeżeli chcesz kupić wolnostojący piekarnik z kuchenką, to warto sprawdzić dwa poniższe produkty.
Amica 57GED3.31HZPTADPA(XX) – kuchenka gazowo-elektryczna z piekarnikiem o pojemności 65 l. Do jej zalet zaliczamy klasę energetyczną A, chłodny front i funkcję szybkiego nagrzewania piekarnika. Nie zabrakło też opcji czyszczenia parowego i termoobiegu.
Beko FSE52320DWD – wolnostojący piekarnik z kuchenką, który może pochwalić się klasą energetyczną A, pojemnością wynoszącą 55 l oraz czyszczeniem parowym Simple Steam. Producent dodał też funkcję Booster, dzięki której piekarnik szybko się nagrzewa.

Piekarnik do zabudowy

Drugi rodzaj piekarnika to ten do zabudowy, czyli umieszczany między meblami. Dlaczego warto zdecydować się na właśnie taki model? Dzięki niemu możesz zachować estetykę we wnętrzu, powiększyć optycznie przestrzeń oraz korzystać z zaawansowanych funkcji piekarnika, dzięki którym codzienne użytkowanie stanie się jeszcze bardziej komfortowe.
Jeśli chodzi o wady, to różne rodzaje piekarnika do zabudowy wymagają wcześniejszego planu aranżacji przestrzeni. Muszą być również dopasowane do wymiarów wnęki, a ewentualna naprawa wymaga czasochłonnego demontażu. Dodatkowo takie urządzenia są droższe od ich wolnostojących odpowiedników.
Chcesz kupić jeden z piekarników do zabudowy? Mamy dla ciebie dwa polecane modele.
Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RB – elektryczny piekarnik o klasie energetycznej A+, z pojemnością 75 l oraz z funkcją termoobiegu. Urządzenie ma system Dual Cook, czyli zostało podzielone na dwie komory, z których możesz korzystać jednocześnie. Dodatkowo jest czyszczone parowo i katalitycznie.
Electrolux EOC8H31Z – parowy piekarnik do zabudowy o pojemności 72 l. Urządzenie o klasie energetycznej A+ ma termoobieg, funkcję szybkiego nagrzewania, praktyczną termosondę oraz wentylator Even Cooking.
Jaki rodzaj zabudowy piekarnika wybrać? Jeżeli masz mniejszy budżet i zależy ci na urządzeniu, które w razie przeprowadzki weźmiesz ze sobą – zdecyduj się na model wolnostojący z kuchenką. Z kolei klienci szukający nowoczesnego i funkcjonalnego rozwiązania, które pozwoli zachować estetykę w kuchennym wnętrzu, powinni wybrać piekarnik do zabudowy.

Funkcje piekarnika – nowoczesne rozwiązania do każdego domu

Oprócz wyboru między modelem wolnostojącym a do zabudowy możesz dobrać także inne rodzaje piekarnika. To modele elektryczne, czyli klasyczne urządzenia, których zalety wymieniliśmy powyżej. Na rynku znajdziesz też piekarniki parowe i z mikrofalą.

Piekarnik parowy

Model parowy to coraz popularniejszy rodzaj piekarnika. Do jego zalet możemy zaliczyć wielofunkcyjność, możliwość zachowania maksimum wartości odżywczych przygotowywanych dań i pieczenia bez tłuszczu oraz skrócenie czasu gotowania.
W przypadku wad należy wspomnieć o wysokim zużyciu energii w porównaniu do klasycznego rodzaju piekarnika. Dodatkowo modele parowe są droższe, nie mają funkcji pyrolizy oraz są większe, przez co mogą się nie sprawdzić w mniejszych kuchniach.
Jaki rodzaj piekarnika parowego wybrać? Polecamy ci te dwa modele.
Electrolux EOB7S31Z SteamBoost – piekarnik o klasie energetycznej A+ i pojemności 70 l. Ma termoobieg, sterowanie dotykowe i termosondę. Dodatkowo został wyposażony w funkcję szybkiego nagrzewania i 9 programów automatycznych.
Bosch ParaPlus HSG636BB1 – piekarnik parowy o pojemności 71 l. Polecany model ma klasę energetyczną A+, specjalną powłokę absorbującą tłuszcz i chłodny front. Nie zabrakło w nim również grilla z termoobiegiem i funkcji rozmrażania.

Piekarnik elektryczny z mikrofalą

Jeżeli chcesz kupić urządzenie 2 w 1, to świetnym wyborem jest piekarnik z mikrofalą. Największą zaletą jest oszczędność miejsca i niższa cena w porównaniu do zakupu dwóch oddzielnych sprzętów. Dzięki niemu możesz też szybko podgrzewać dania.
Piekarnik z mikrofalą jest dostępny wyłącznie w wersji do zabudowy i ma mniejszą głębokość niż jego standardowe odpowiedniki.
Electrolux KVKBE00X – piekarnik z mikrofalą o klasie energetycznej A++. Urządzenie ma pojemność 46 l, funkcję grilla i rozmrażania oraz czytelny wyświetlacz LCD. Jego dużą zaletą jest wnętrze pokryte emalią łatwoczyszczącą.
Samsung NQ50J3530BB – model, który może pochwalić się funkcją termoobiegu, klasą energetyczną A i pojemnością 50 l. Producent wyposażył go również w gotowanie kombinacyjne, automatyczne rozmrażanie, 25 programów i czyszczenie parą wodną.
Jeżeli zależy ci na zachowaniu maksimum wartości odżywczych w przygotowywanych potrawach, wybierz piekarnik parowy. Wolisz model 2 w 1? W takim razie o wiele lepszym rozwiązaniem jest sprzęt z mikrofalówką, dzięki której szybko i wygodnie podgrzejesz każde danie.

Różne rodzaje czyszczenia piekarnika

Na rynku znajdziesz też różne rodzaje czyszczenia piekarnika. To przede wszystkim:
  • pyroliza,
  • kataliza,
  • para.
  • Jaka funkcja czyszczenia piekarnika sprawdzi się najlepiej? Najmniejszą efektywność mają modele parowe, a największą te pyrolityczne. Zużywają jednak więcej prądu, przez co nie są zbyt ekonomicznym rozwiązaniem. Kompromisem są piekarniki z czyszczeniem katalitycznym.
    Zdjęcie: Enavto Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.