Data publikacji:

Jak zamontować rolety? 

Podpowiadamy, jak zamontować rolety wewnętrzne oraz zewnętrze, wymieniając niezbędne narzędzia oraz opisując dostępne metody instalacji.
jak zamontować rolety
Rolety dzielimy na dwa typy – wewnętrzne i zewnętrzne. Z pierwszego korzysta się wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. Przedstawicieli drugiego znajdziemy na elewacjach budynków. Odpowiedź na pytanie – jak zamontować rolety, wygląda inaczej w przypadku każdego z nich.

Rolety wewnętrzne

Instalacja rolet wewnętrznych to popularna metoda ochrony mieszkań przed nadmiarem światła słonecznego, która pozwala uniknąć kupna i wieszania zasłon. Rolety są niezwykle łatwe w czyszczeniu i mogą być świetną ozdobą wnętrz, ponieważ w sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór wzorów i kolorów. Ich plusem jest również łatwa instalacja, niska cena, a także to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Typy rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne możemy podzielić na kilka typów. Choć wszystkie działają na tej samej zasadzie (zasłonę unosimy ręcznie za pomocą żyłki lub sznurka), to różnią się one między sobą konstrukcją oraz wykorzystanymi materiałami.
  1. Rolety rozwijane/ekranowe – najprostszy i najczęściej wybieramy rodzaj rolet, które wykonane są z jednego dużego kawałka materiału. 
  2. Rolety rzymskie – bardziej ozdobny typ rolet, świetnie pasujący do wielu wnętrz. Przy podciąganiu zasłona składa się tu w poziome fałdy. 
  3. Rolety plisowane – zasłona wykonana jest z plisowanego materiału i czasami może być składana zarówno w górę, jak i dół.
  4. Rolety dzień i noc – składają się z poziomych pasów o różnej transparentności, które są ułożone naprzemiennie, częściowo wpuszczając światło do pomieszczenia.

Montaż rolet wewnętrznych

Montaż rolety wewnętrznej może zająć nam dosłownie kilkadziesiąt sekund i nie wymagać użycia żadnych narzędzi. Oczywiście wiele zależy tu od naszych preferencji, zakupionego modelu, a także kształtu okna oraz układu pomieszczenia. Używane metody instalacji dzielimy na inwazyjne, a więc takie,  w których wykonujemy otwory w ścianie lub oknie, a także zupełnie nieinwazyjne.


Przeczytaj także: Jakie rolety do kuchni i salonu?


Montaż nieinwazyjny

Najprostsza forma montażu. W tym przypadku rolety przymocowujemy do ona, ściany czy sufitu przy pomocy kleju lub silnej konstrukcyjnej taśmy dwustronnej. Rolety przymocujemy też do  specjalnych haczyków przyklejanych lub zwieszanych z okna.

Montaż inwazyjny 

Montaż inwazyjny polega na stałym przytwierdzeniu elementów rolety do ściany, okna lub sufitu. W tym przypadku potrzebujemy wiertarki, zestawu wkrętów, kołków rozporowych do powierzchni betonowych, ceglanych lub gipsowych, a także poziomicy pomagającej nam we właściwej instalacji.  Miejsce ich przytwierdzenia zależy od zaleceń producenta, a także naszych preferencji. Jeżeli nie chcemy np. zniszczyć nowego okna, roletę przykręcamy do sufitu.  Jeżeli ten jest zbyt wysoki, mocujemy ją do ściany, 

Rolety zewnętrzne

Jak wskazuje na to nazwa, rolety te montujemy na zewnątrz budynków. Są one zazwyczaj w pełni automatyczne i wykonane z metalu oraz tworzyw sztucznych odpornych na warunki pogodowe oraz uszkodzenia. Bardzo często pełnią też rolę dodatkowego zabezpieczenia antywłamaniowego.

Typy rolet zewnętrznych

Rozróżniamy trzy podstawie typy rolet zewnętrznych, każdy z nich wymagać będzie nieco innej metody montażu.

  • Rolety zewnętrzne elewacyjne – rolety chowają się do kasety umieszczonej na ścianie budynku, podobnie zresztą jak prowadnice, po których się przesuwają. Pomiędzy roletą a oknem zostaje wolna przestrzeń, która zależy od głębokości wnęki okiennej.
  • Rolety zewnętrzne naokienne – rolety przesuwają się po prowadnicach, które przymocowane są bezpośrednio do ramy okna, podobnie jak sama kaseta, do której się chowają.
  • Rolety zewnętrzne do zabudowy – rolety w tym przypadku chowają się do specjalnej kasety, która ukryta jest w ścianie elewacyjnej . Kiedy są podniesione, ich obecność pozostaje niezauważalna.


Montaż rolet zewnętrznych

Zazwyczaj montaż rolet zewnętrzny najlepiej pozostawić specjalistom, ponieważ z procesem tym nie poradzi sobie amator bez doświadczenia. Rolety do zabudowy montowane są zazwyczaj przy wykończeniowych pracach fasadowych, a ich instalacja w budynkach, które nie są w stanie surowym, wiąże  się z poważną ingerencją w ścianę domu. W przypadku dwóch pozostałych typów rolet sprawa jest jednak nieco prostsza. Po wymierzeniu otworu okiennego lub okna i otrzymaniu rolet, szyn kasety i całego mechanizmu zwijającego, przygotowujemy odpowiednie narzędzia – wiertarkę udarową, piłkę, śrubokręty i poziomicę. 

Zaczynamy od wywiercenia otworów  służących do przytwierdzenia kasety, a także przeprowadzenia kabli elektrycznych zasilających mechanizm zwijający lub żyłki służącej do ręcznego podnoszenia całości. Następnie  przymierzamy kasetę na przygotowane uprzednio miejsce, sprawdzając, czy będzie pasować. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy zacząć ją przytwierdzać. W zależności od materiału,  do jakiego jest przytwierdzana (drewno, plastik, beton itd.), stosujemy odpowiednie wkręty i kołki. Kolejnym krokiem jest instalacja bocznych prowadnic. Zaraz potem umieszczamy rolety w kasecie, a następnie na próbę zsuwamy je po prowadnicy. Jeżeli nie ma żadnych problemów z płynnością ruchu lub z mechanizmem, możemy założyć ograniczniki uniemożliwiające wywinięcie się rolety. Finałem prac jest założenie pancerza kasety.  

Autor: Michał Kułakowski