Jak wskazuje na to nazwa, rolety te montujemy na zewnątrz budynków. Są one zazwyczaj w pełni automatyczne i wykonane z metalu oraz tworzyw sztucznych odpornych na warunki pogodowe oraz uszkodzenia. Bardzo często pełnią też rolę dodatkowego zabezpieczenia antywłamaniowego.
Typy rolet zewnętrznych
Rozróżniamy trzy podstawie typy rolet zewnętrznych, każdy z nich wymagać będzie nieco innej metody montażu.
- Rolety zewnętrzne elewacyjne – rolety chowają się do kasety umieszczonej na ścianie budynku, podobnie zresztą jak prowadnice, po których się przesuwają. Pomiędzy roletą a oknem zostaje wolna przestrzeń, która zależy od głębokości wnęki okiennej.
- Rolety zewnętrzne naokienne – rolety przesuwają się po prowadnicach, które przymocowane są bezpośrednio do ramy okna, podobnie jak sama kaseta, do której się chowają.
- Rolety zewnętrzne do zabudowy – rolety w tym przypadku chowają się do specjalnej kasety, która ukryta jest w ścianie elewacyjnej . Kiedy są podniesione, ich obecność pozostaje niezauważalna.
Montaż rolet zewnętrznych
Zazwyczaj montaż rolet zewnętrzny najlepiej pozostawić specjalistom, ponieważ z procesem tym nie poradzi sobie amator bez doświadczenia. Rolety do zabudowy montowane są zazwyczaj przy wykończeniowych pracach fasadowych, a ich instalacja w budynkach, które nie są w stanie surowym, wiąże się z poważną ingerencją w ścianę domu. W przypadku dwóch pozostałych typów rolet sprawa jest jednak nieco prostsza. Po wymierzeniu otworu okiennego lub okna i otrzymaniu rolet, szyn kasety i całego mechanizmu zwijającego, przygotowujemy odpowiednie narzędzia – wiertarkę udarową, piłkę, śrubokręty i poziomicę.
Zaczynamy od wywiercenia otworów służących do przytwierdzenia kasety, a także przeprowadzenia kabli elektrycznych zasilających mechanizm zwijający lub żyłki służącej do ręcznego podnoszenia całości. Następnie przymierzamy kasetę na przygotowane uprzednio miejsce, sprawdzając, czy będzie pasować. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy zacząć ją przytwierdzać. W zależności od materiału, do jakiego jest przytwierdzana (drewno, plastik, beton itd.), stosujemy odpowiednie wkręty i kołki. Kolejnym krokiem jest instalacja bocznych prowadnic. Zaraz potem umieszczamy rolety w kasecie, a następnie na próbę zsuwamy je po prowadnicy. Jeżeli nie ma żadnych problemów z płynnością ruchu lub z mechanizmem, możemy założyć ograniczniki uniemożliwiające wywinięcie się rolety. Finałem prac jest założenie pancerza kasety.
Autor: Michał Kułakowski