Data publikacji:

Rolety do salonu – aranżacje. Jakie wybrać rolety do salonu?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że salon stanowi wizytówkę każdego mieszkania lub domu. Pod względem powierzchni i wystroju wnętrz salony bywają różne. Dzisiaj każdy ma szansę wykreować niepowtarzalny salon. Przeogromny wybór mebli, dekoracji czy oświetlenia zapewnia możliwość wytworzenia własnego stylu. Nie wolno zapominać o znaczeniu rolet. Sprawdź, w jaki sposób trio rolety – salon – aranżacje zachwyci domowników i gości!
Rolety do salonu – aranżacje. Jakie wybrać rolety do salonu?

Rolety w salonie – aranżacje dobre dla każdego stylu

Świat rolet wewnętrznych jest bogaty w wiele propozycji, od których każdego człowieka może rozboleć głowa. Każdy człowiek ma prawo mieć odmienny gust. Jedna osoba zakocha się w tkaninie gładkiej, a inna poprosi o fantazyjne wzory. Chociaż można ulegać modowym trendom, to w przestrzeni prywatnej dopuszczalne jest to, co się po prostu lubi. Oznacza to, że salon nie musi wyglądać identycznie jak z kolorowego czasopisma branżowego. Inspiracje można czerpać z różnych źródeł, ale najcenniejsze są własne pomysły, które z pewnością będą unikatowe. Urządzanie salonu to nie tylko zadanie kreatywne, ale i świetna zabawa.
Salon może być miejscem do spędzania czasu z rodziną, do przyjmowania gości, a nawet do spożywania posiłków. Wybór systemów osłonowych może zależeć od rodzaju nieruchomości, w której znajduje się dany salon. Salony w blokach z wielkiej płyty, w kamienicach z podwórkiem typu studnia i umiejscowione na parterach przy ruchliwej ulicy mogą domagać się solidnego osłonięcia przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub przechodniów. W takich lokalizacjach zwykłe rolety nie za bardzo się sprawdzą. Będą przepuszczać światło, ale nie ochronią bywalców salonu przed ciekawością osób niepowołanych. Dobrym pomysłem będą rolety rzymskie do salonu – aranżacje takich rolet nie stanowią większego problemu, a kolorystyka tkanin z łatwością może być dopasowana do wystroju wnętrz. Jeśli chodzi o rolety rzymskie w salonie, aranżacje mogą być dokonane pod konkretny wymiar okien. Tego rodzaju rolety doskonale zastąpią zasłony. Do większych okien można zastosować rolety dzień noc – aranżacje salon ozdobią. Nie będzie wizualnego wrażenia ciężkości jak w przypadku tradycyjnych systemów przeciwsłonecznych.
W domach jednorodzinnych i w rezydencjach rodzina ma zazwyczaj zapewniony spory dystans od przechodniów, gdyż dom od ulicy odgradza duża działka z mniej lub bardziej bogatą roślinnością. W tego typu nieruchomościach rolety nie muszą odgrywać roli ochrony prywatności, a mogą koncentrować się zdecydowanie bardziej na walorach dekoracyjnych.

Rolety rzymskie w salonie – aranżacje w dobrym stylu

Gdy w Polsce pojawiły się rolety rzymskie, wzbudziły tak ogromny zachwyt, że praktycznie każdy marzył o ich posiadaniu. W tamtym czasie były to produkty niemal luksusowe z uwagi na cenę. Dzisiaj taki typ rolet jest przyjazny dla każdej kieszeni. Można je dopasować do najbardziej nietypowego wymiaru okna. Rozmaite tkaniny pozwalają na wybór ukochanych kolorów i wzorów. Kolorystyka tkanin może być pastelowa lub krzykliwa. Gładkie tkaniny nadal są wnętrzarskim hitem. Niektóre osoby będą chciały zakupić rolety rzymskie do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Te produkty osłonowe są łatwe w utrzymaniu w czystości. Demontaż tkanin jest prosty, a samą tkaninę można wyprać w warunkach domowych (bez konieczności noszenia jej do pralni chemicznej). Dozwolone jest pranie ręczne, przy czym temperatura wody nie może przekraczać 30 stopni. Instrukcja prania nie zawsze będzie jednolita, dlatego trzeba ją sprawdzać.

Rolety w salonie – aranżacje w salonie na poddaszu

Salony na poddaszach najczęściej można spotkać w kamienicach, a także w nowoczesnym budownictwie (w apartamentowcach „z duszą”). Mogą być też w budynkach pofabrycznych (loft). Najczęściej na poddaszach dostępne są okna dachowe, które rządzą się zupełnie innymi prawami niż okna standardowe. Okna w dachu są zdecydowanie bardziej wymagające, jeśli chodzi o wybór rolet. Ogólnie rzecz biorąc, w upalne dni mogą wpuszczać do pomieszczeń zbyt dużo słońca, przez co przebywanie na poddaszu staje się trudne do zniesienia. Dlatego na każdym poddaszu powinny znajdować się rolety plisy, które mają właściwości w pełni zaciemniające, a także stanowią doskonałą izolację przed temperaturą generowaną przez promienie słoneczne.
Plisy to bardzo trwałe rolety, które znakomicie spełniają swoją osłonową funkcję. Kolorystycznie mogą zlewać się z kolorem farby położonej na suficie lub mogą stanowić intrygujące akcenty dekoracyjne, idealnie wpisujące się w stylistykę i klimat poddasza. Salon na poddaszu to zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście okien dachowych. Chociaż okien zamocowanych w dachu jest sporo, to na roletach nie warto oszczędzać. Bardzo tanie rolety na poddaszach szybko ujawnią wszystkie swoje wady. Spowoduje to natychmiastową konieczność ich wymiany na plisy. Dodatkowo okna dachowe można chronić przed słońcem z wykorzystaniem markiz dachowych. Ta opcja jest szczególnie cenna dla osób, które nie potrafią funkcjonować bez otwierania okien w upały. Na wyposażeniu poddasza powinny znaleźć się urządzenia chłodzące, takie jak wentylatory, mobilne klimatyzatory lub klimatyzacja.
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.