Rolety rzymskie – charakterystyka i zalety
Rolety rzymskie wyróżniają się swoim charakterystycznym wyglądem. W przeciwieństwie do standardowych rolet, które składają się z długie kawałka materiału, powierzchnia rzymski rolet podzielona jest na wiele segmentów. Przy zwijaniu układają się one w efektowne poziomie fałdy. Producenci oferują zarówno nowoczesne, jak i klasyczne oraz rustykalne wzory tkanin, dzięki temu rolety sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Rolety typu rzymskie odznaczają się świetnymi właściwościami zaciemniającymi, które zależą oczywiście od typu wybranego materiału. Do ich zalet można zaliczyć też ich łatwe składanie oraz obsługę. Problemy sprawia jedynie dokładne czyszczenie i pranie tkaniny, bowiem wiąże się to z rozmontowaniem całego mechanizmu dzielącego ją na segmenty.
Montaż rolet rzymskich krok po kroku
Rolety rzymskie zainstalujemy w sposób inwazyjny, w którym zmuszeni jesteśmy do wiercenia w ścianie lub suficie, jak i w sposób nieinwazyjny, w którym specjalne wsporniki przylepiamy bezpośrednio do ramy okiennej.
I. Zebranie odpowiednich narzędzi
Przed montażem zaopatrujemy się w odpowiednie narzędzia. Jeżeli planujemy skorzystać z wkrętów i wykonywać otwory w ścianie, przyda nam się oczywiście wiertarka i śrubokręt. Do poprawnego ustawienia rolety niezbędne jest poziomica. Linijka i miarka przydadzą się z kolei, by dokładnie określić miejsce instalacji wsporników, które oznaczymy dla ułatwienia ołówkiem. Oczywiście potrzebny jest nam również zestaw wsporników, kołków i wkrętów, które najczęściej znajdziemy w opakowaniu z roletą.
II. Wykonanie pomiarów oraz decyzja o miejscu montażu rolet
Drugi etap prac polega na dokładne zmierzeniu przestrzeni wokół i podjęciu decyzji, gdzie konkretnie zamontujemy roletę. Do wyboru mamy trzy główne metody. Zdecydowanie się na którąś z nich jest wynikiem budowy wnętrza oraz naszych upodobań.
Montaż rolety rzymskiej we wnęce okiennej
Korzystając z tej metody, roletę montujemy do sufitu lub fragmentu ściany nad oknem we wnęce. Należy wziąć pod uwagę, że wsporniki rolety rzymskiej trzeba zamontować na wysokości około 20-28 centymetrów powyżej okna. Ponieważ roleta nie zwija się całkowicie, musimy zarezerwować nad ramą trochę wolnego miejsca dla pozaginanych fałd materiału. Jeżeli nie zostawimy odpowiedniego zapasu przestrzeni, podczas otwierania okno będzie zahaczać o roletę. Jeżeli wybraliśmy roletę z ozdobną falbaną, wsporniki powinny wisieć jeszcze wyżej (około 30-35 cm).
Montaż rolety rzymskiej na zewnątrz wnęki okiennej
Roletę montujemy na zewnątrz wnęki okiennej, dzięki czemu zyskujemy zazwyczaj odpowiednią ilość wolnego miejsca dla zwiniętego materiału. Jest to bardziej praktycznie rozwiązanie, które nie utrudnia znacząco korzystania z okna i pozwala skuteczniej blokować wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne. Dla najlepszego efektu zadbajmy o to, by roleta była szersza o co najmniej kilkanaście centymetrów od całej wnęki. Korzystając z tej metody, roletę możemy przymocować bezpośrednio do sufitu lub ściany.
Montaż rolety rzymskiej bezpośrednio na oknie
Roletę rzymską przymocowujemy wprost do ramy okna. W tym wypadku wsporniki najczęściej przyklejamy do okna lub montujemy je na brzegu ramy. Zaleca się, by roleta była o około 3 centymetry szersza od szyby (po 1,5 centymetra po lewej i prawej stronie). Pamiętajmy, że jeżeli okno nie ma grubej ramy, zwinięta roleta może zasłaniać część szyby.
III. Mocowanie rolety rzymskiej