Data modyfikacji:

Rolety rzymskie montaż: poradnik krok po kroku


Rolety rzymskie stanowią niezwykle eleganckie rozwiązanie uzupełniające wystrój wnętrza. Zastępują one klasyczne zasłony i w równie skuteczny sposób chronią pomieszczenie przed nadmiernym światłem słonecznym. Montaż rolet rzymskich to nieskomplikowana czynność, z którą poradzi sobie właściwie każdy. Radzimy więc, krok po kroku, jak przeprowadzić instalację.
roleta
Rolety w ostatnich kilkunastu latach podbiły serca wielu Polaków, którzy na ich rzecz zaczęli rezygnować z zasłon i firanek, które były obecne w naszych mieszkaniach od dziesiątek lata. O zmianie przyzwyczajeń zdecydowała nie tylko moda, ale także wygoda i kwestie estetyczna. Rolety są nie tylko łatwe w utrzymaniu, ale dzięki ogromnemu wyborowi wzorów i kolorów pasują do każdego rodzaju pomieszczenia bez względu na jego aranżację. Dodatkowo producenci oferują wiele typów rolet, które różnią się pomiędzy sobą swoim wyglądem zewnętrznym i mechanizmem zwijania. Jednym z najnowszych produktów na rynku są ozdobne rolety rzymskie, które z sukcesem przyciągają uwagę coraz większej rzeszy konsumentów, ponieważ za względnie niewielkie pieniądze pozwalają na szybką odmianę wyglądu salonu lub sypialni. Tłumaczymy zatem, jak samodzielnie przeprowadzić montaż rolety rzymskiej.

Rolety rzymskie – charakterystyka i zalety


Rolety rzymskie wyróżniają się swoim charakterystycznym wyglądem. W przeciwieństwie do standardowych rolet, które składają się z długie kawałka materiału, powierzchnia rzymski rolet podzielona jest na wiele segmentów. Przy zwijaniu układają się one w efektowne poziomie fałdy. Producenci oferują zarówno nowoczesne, jak i klasyczne oraz rustykalne wzory tkanin, dzięki temu rolety sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Rolety typu rzymskie odznaczają się świetnymi właściwościami zaciemniającymi, które zależą oczywiście od typu wybranego materiału. Do ich zalet można zaliczyć też ich łatwe składanie oraz obsługę. Problemy sprawia jedynie dokładne czyszczenie i pranie tkaniny, bowiem wiąże się to z rozmontowaniem całego mechanizmu dzielącego ją na segmenty.

Montaż rolet rzymskich krok po kroku


Rolety rzymskie zainstalujemy w sposób inwazyjny, w którym zmuszeni jesteśmy do wiercenia w ścianie lub suficie, jak i w sposób nieinwazyjny, w którym specjalne wsporniki przylepiamy bezpośrednio do ramy okiennej.

I. Zebranie odpowiednich narzędzi


Przed montażem zaopatrujemy się w odpowiednie narzędzia. Jeżeli planujemy skorzystać z wkrętów i wykonywać otwory w ścianie, przyda nam się oczywiście wiertarka i śrubokręt. Do poprawnego ustawienia rolety niezbędne jest poziomica. Linijka i miarka przydadzą się z kolei, by dokładnie określić miejsce instalacji wsporników, które oznaczymy dla ułatwienia ołówkiem. Oczywiście potrzebny jest nam również zestaw wsporników, kołków i wkrętów, które najczęściej znajdziemy w opakowaniu z roletą.

II. Wykonanie pomiarów oraz decyzja o miejscu montażu rolet


Drugi etap prac polega na dokładne zmierzeniu przestrzeni wokół i podjęciu decyzji, gdzie konkretnie zamontujemy roletę. Do wyboru mamy trzy główne metody. Zdecydowanie się na którąś z nich jest wynikiem budowy wnętrza oraz naszych upodobań.

Montaż rolety rzymskiej we wnęce okiennej


Korzystając z tej metody, roletę montujemy do sufitu lub fragmentu ściany nad oknem we wnęce. Należy wziąć pod uwagę, że wsporniki rolety rzymskiej trzeba zamontować na wysokości około 20-28 centymetrów powyżej okna. Ponieważ roleta nie zwija się całkowicie, musimy zarezerwować nad ramą trochę wolnego miejsca dla pozaginanych fałd materiału. Jeżeli nie zostawimy odpowiedniego zapasu przestrzeni, podczas otwierania okno będzie zahaczać o roletę. Jeżeli wybraliśmy roletę z ozdobną falbaną, wsporniki powinny wisieć jeszcze wyżej (około 30-35 cm).

Montaż rolety rzymskiej na zewnątrz wnęki okiennej


Roletę montujemy na zewnątrz wnęki okiennej, dzięki czemu zyskujemy zazwyczaj odpowiednią ilość wolnego miejsca dla zwiniętego materiału. Jest to bardziej praktycznie rozwiązanie, które nie utrudnia znacząco korzystania z okna i pozwala skuteczniej blokować wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne. Dla najlepszego efektu zadbajmy o to, by roleta była szersza o co najmniej kilkanaście centymetrów od całej wnęki. Korzystając z tej metody, roletę możemy przymocować bezpośrednio do sufitu lub ściany.

Montaż rolety rzymskiej bezpośrednio na oknie


Roletę rzymską przymocowujemy wprost do ramy okna. W tym wypadku wsporniki najczęściej przyklejamy do okna lub montujemy je na brzegu ramy. Zaleca się, by roleta była o około 3 centymetry szersza od szyby (po 1,5 centymetra po lewej i prawej stronie). Pamiętajmy, że jeżeli okno nie ma grubej ramy, zwinięta roleta może zasłaniać część szyby.

III. Mocowanie rolety rzymskiej

Po właściwym wypoziomowaniu rolety oraz oznaczeniu miejsc, w których wywiercamy otwory na wkręty podtrzymujące wsporniki, możemy zabrać się do robienia otworów. Wkładamy w nie kołki lub śruby, w zależności od powierzchni, z jaką współpracujemy (beton, gips, cegła, kamień itd.). Kiedy wsporniki zostały już zamontowane, możemy założyć na nie roletę. Nie zapomnijmy również o przytwierdzeniu specjalnego kołka, do którego możemy przywiązać sznurek, dzięki któremu obsługujemy mechanizm zwijający materiał.

W przypadku instalacji na ramie okna, nie potrzebujemy zazwyczaj żadnych narzędzi i materiałów, jeżeli producent dostarcza wsporniki z taśmą klejącą. W przeciwnym wypadku możemy wykorzystać wytrzymałą dwustronną taśmę montażową. Pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu ramy okna i pozbyciu się z niej tłustych zabrudzeń i kurzu. Jeżeli wsporniki nie będą się dobrze trzymać, zawsze istnieje też możliwość przewiercenia ich śrubami.
Zdjęcie: siraphol/Envato Elements

Montaż rolet rzymskich - najczęściej zadawane pytania

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu rolet rzymskich?
Do montażu rolet rzymskich potrzebne są: wkrętarka, wiertła, kołki rozporowe, poziomica, śruby, nakrętki, klucz płaski, śrubokręt oraz ewentualne inne narzędzia.

Czy montaż rolet rzymskich można wykonać samodzielnie?
Montaż rolet rzymskich jest procesem, który można wykonać samodzielnie, jednak wymaga to pewnej znajomości z zakresu majsterkowania oraz posiadania odpowiednich narzędzi. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego montażysty.

Czy rolety rzymskie potrzebują specjalnej naprawy lub konserwacji?
Rolety rzymskie wymagają jedynie okresowego czyszczenia i konserwacji tkaniny. Jeśli mechanizm ulegnie awarii, należy skontaktować się z producentem lub specjalistą w celu naprawy.