Data publikacji:

Łąka kwietna dla pszczół, czyli jakie zasadzić rośliny dla pszczół

Pszczoły są niezwykle istotne dla ludzi i całego świata natury, dlatego coraz więcej mówi się o tym, jak możemy o nie dbać. Hotele dla owadów, poidełka i łąki kwietne – to najprostsze sposoby na podanie tym pożytecznym owadom pomocnej dłoni. Rośliny dla pszczół możesz posadzić w swoim ogrodzie lub na działce, gdzie wspomogą zapylanie uprawianych warzyw i owoców. Urozmaicą również twój balkon, a ty będziesz mógł odpoczywać wśród pięknej natury. Jak założyć łąkę kwietną dla pszczół i jakie rośliny miododajne do niej wybrać?
Spring meadow flower and honey bee

Dlaczego warto stworzyć łąkę kwietną dla pszczół?

Łąka kwietna dla pszczół to coraz częściej spotykany widok, nawet w środku dużego miasta. Z każdym rokiem głośniej mówi się o tym, że warto je tworzyć wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość. Łąki pełne pachnących, kolorowych kwiatów i ziół stanowią wspaniały widok i cieszą oczy, ale przede wszystkim dają pożywienie i schronienie wielu gatunkom owadów, nie tylko pszczołom, ale też trzmielom i motylom, czyli tak zwanym dzikim zapylaczom.
Czy łąka dla pszczół jest korzystna dla środowiska? Oczywiście, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Takie miejsce jest doskonałą przestrzenią do bytowania zwierząt, a dodatkowo zatrzymuje przy glebie wilgoć. W czasach, gdy coraz częściej zdarza się susza, ma to coraz większe znaczenie. Rośliny i kwiaty korzystne dla pszczół są również doskonałe dla ludzi, ponieważ przyczyniają się do oczyszczania powietrza ze smogu.

Jak wybierać rośliny dla pszczół?

Zadaniem zakładanej ludzką ręką łąki kwiatowej jest naśladowanie naturalnie występującej w przyrodzie łąki. Powinny się w niej znaleźć kwiaty, zioła i trawy. Pszczołom i innym owadom zapylającym nie jest wszystko jedno, jakie rośliny zasiejesz w swoim ogrodzie lub na balkonie – muszą one być miododajne, czyli bogate w substancje tak lubiane przez zapylacze.
Czym kierować się, wybierając rośliny dla pszczół? Kwiaty i zioła muszą być jak najbardziej atrakcyjne dla pszczół, a także różnorodne. Jeśli mają się znajdować na balkonie lub w reprezentatywnej części ogrodu, powinny być również ciekawe wizualnie i mieć zachęcający zapach. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym i umilisz sobie czas spędzany na łonie natury. Wybrane gatunki roślin dla pszczół powinny również być wytrzymałe na warunki pogodowe, żeby mogły same sobie radzić bez twojej interwencji. Staraj się wybierać różnorodne odmiany kwiatów, kwitnących wiosną, latem i jesienią.

Najlepsze rośliny dla pszczół do łąki kwiatowej

Jakie gatunki roślin dla pszczół będą najlepsze? Korzystne będą estetyczne rośliny kwitnące, byliny i zioła oraz wolno rosnące gatunki traw, takie jak:
  • rośliny kwitnące miododajne: chaber bławatek, nagietek, aksamitka, eszolcja, czarnuszka siewna, mak polny, wrotycz, krwawnik, jaskier ostry i rumianek;
  • byliny i zioła: dzielżan, jeżówka, krwawnik, złocień, len, ubiorek, macierzanka, dzwonki, gipsówka, orlik, łubin, szczeć, tymianek, hyzop, biedrzeniec anyż, kocimiętka, estragon, oregano, kozłek lekarski, rozmaryn, mięta, szałwia, melisa i kminek;
  • trawy: kostrzewa owcza, łąkowa i czerwona, wiechlina łąkowa, kłosówka pospolita, wiechlina łąkowa i tymotka łąkowa.
Jeżeli nie znasz się dobrze na ogrodnictwie, najlepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie zakup dobrej jakości mieszanki zawierającej nasiona roślin miododajnych. Przy zakupie zwróć uwagę, na jaki teren są przeznaczone nasiona – suchy czy wilgotny. Pamiętaj, że łąka powinna być w dużej mierze samowystarczalna i wymagać jedynie sporadycznego podlewania w przypadku suszy.

Łąka kwietna na istniejącym trawniku

Zastanawiasz się, czy możesz założyć łąkę kwietną dla pszczół na istniejącym trawniku? Jest to kusząca opcja, jeśli nagle zapragniesz zmienić charakter swojego ogrodu lub jego części. Niestety, nie możesz spodziewać się, że wysiewając wśród trawy nasiona roślin miododajnych dla pszczół, bez problemu osiągniesz efekt, o jakim marzysz. Trawy prawdopodobnie nie pozwolą rozwinąć się kwiatom, które potrzebują dostępu do gleby i światła, dlatego rezultaty takich działań nie będą zadowalające. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie pozbycie się trawnika i założenie łąki zupełnie od podstaw.

Zakładanie łąki dla pszczół krok po kroku

Zanim wysiejesz rośliny dla pszczół, musisz sprawić, żeby dobrze poczuły się w wyznaczonym miejscu – przygotuj zatem glebę pod łąkę kwietną. Powinieneś usunąć z niego dotychczasowe rośliny i wzruszyć ziemię. Nie musisz przejmować się chwastami, ponieważ dodatkowo wzbogacą łąkę, uważaj jednak na gatunki inwazyjne. Gleba pod łąkę nie wymaga nawożenia.
Kiedy teren jest przygotowany, czas na wysiew roślin wybranych dla pszczół i innych zapylaczy. Możesz to zrobić na dwa sposoby, w zależności od wielkości przyszłej łąki kwiatowej. Na dużym terenie najlepiej wymieszać nasiona z piaskiem i rozrzucić je ręcznie lub siewnikiem. Jeśli łąka ma być mała, możesz też wysiać kwiaty w rzędach, dzięki czemu łatwiej będzie usuwać niechciane rośliny. W kolejnych latach twoje kwiaty będą się swobodnie rozsiewały same, a łąka będzie wyglądała coraz ciekawiej. W okolicy możesz umieścić hotel dla owadów.

Łąka kwietna na balkonie

Jeśli nie masz ogrodu, a marzy ci się pomoc owadom, możesz posadzić rośliny dla pszczół w skrzynce i stworzyć łąkę kwietną na balkonie. To obecnie popularne rozwiązanie. Takie kwiaty wyglądają pięknie i naturalnie, a dodatkowo zachęcają do odwiedzin pracowite pszczoły i barwne motyle.
Najlepiej zacząć prace wiosną, w kwietniu, najpóźniej w lipcu. Wybrane kwiaty powinny być możliwie najbardziej różnorodne, kolorowe i kwitnące w różnych okresach. Żeby przygotować małą łąkę na balkonie, wystarczy do skrzynki wsypać ziemię z kompostem, wysiać równomiernie nasiona i delikatnie wgnieść je w glebę. Później pozostaje już tylko regularne podlewanie.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym