Data publikacji:

Jakie rośliny do oczka wodnego – polecane gatunki, pielęgnacja

Decydując się na założenie oczka wodnego projektujemy nie tylko jego kształt oraz głębokość, ale decydujemy również o tym, jakiego rodzaju roślinami go ozdobimy. Powinny one nie tylko podkreślać jego wygląd, ale równie komponować się zresztą ogrodu. Co ciekawe, wiele gatunków pełni również rolę użytkową, pomagając w naturalnym oczyszczaniu wody lub stanowiąc bezpieczne żerowisko i schronienie dla ryb oraz innych zwierząt budujących wspólnie mały ekosystem.
rośliny do oczka wodnego

Jakie gatunki roślin do oczka wodnego warto wybrać?

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, by rośliny do oczka wodnego dobierać z odpowiednią rozwagą, co pozwoli uniknąć rozczarowania, gdy świeżo posadzone nabytki zaczną w szybkim tempie umierać. Podstawowym kryterium jest tutaj postawienie na gatunki, które najlepiej czują się w polskim klimacie umiarkowanym. Oznacza to, że dobrze poradzą sobie w czasie gorącego sezonu letniego i nie zaszkodzą im np. wiosenne i jesienne przymrozki.
Oczywiście możemy też zdecydować się na bardziej egzotyczne rośliny, ale będą one wymagały dodatkowej opieki, a nawet przeniesienia w bezpieczne miejsce wraz z nadejściem niższych temperatur.
Kolejną fundamentalną kwestią jest dobranie gatunków do odpowiedniego środowiska życia. W przypadku oczek wodnych i wielu innych sztucznych i naturalnych zbiorników rozróżniamy tzw. strefę nadbrzeżną/błotną, strefę płytkiej wody, strefę wody głębokiej oraz strefę powierzchniową. W naturze znajdziemy wiele roślin, które przystosowały się do każdej z nich i nie przyjmą się w innych warunkach.

Polecane rośliny do strefy nadbrzeżnej/błotnej

Strefę błotną wyznaczają brzegi naszego oczka wodnego, formalnie jest to pas ziemi znajdujący się pomiędzy lustrem wody a lądem stałym. Przy dużym wietrze lub deszczu jest on zalewany. Rośliny przystosowane do rozwoju w tym środowisku preferują piaszczysty muł i torfową lub próchniczą ziemię, która jest bogata w elementy odżywcze. Specjaliści polecają sadzić w tym miejscu dekoracyjne rośliny bagienne świetnie tolerujące duże poziomy wilgoci. W przypadku niewielkich oczek, podczas aranżacji pomijamy zazwyczaj gatunki błotne, ponieważ pas nadbrzeżny jest niezwykle cienki lub zabezpieczony kamieniami.
Najpopularniejsze gatunki:
  • bergenia sercowata,
  • liliowiec rdzawy,
  • babka wodna (żabieniec),
  • czermień błotny,
  • krwawnica pospolita.
  • Polecane rośliny do płytkiej wody

    W strefie płytkiej wody sadzimy rośliny, których system korzeniowy znajduje się pod taflą wody, na głębokości od kilkunastu centymetrów do nawet trzydziestu centymetrów. W małych zbiornikach są to najważniejsze i często jedyne posadzone rośliny wodne, dlatego warto zadbać o ich różnorodność. Powinniśmy również sprawdzić, w jakim tempie się rozrastają, bowiem pozostawione same sobie w szybkim tempie mogą zasłonić prawie całą powierzchnię płytkiego oczka. Wśród roślin do wody płytkiej znajdziemy wiele gatunków typowo ozdobnych, które kwitną o różnych porach roku, dbając o to, by nasza sadzawka stale przykuwała uwagę gości.
    Najpopularniejsze gatunki:
  • liliowiec ogrodowy,
  • jaskier wielki,
  • strzałka szerokolistna,
  • miskant chiński,
  • miniaturowe grzybienie (lilia wodna)
  • przęstka pospolita.
  • Polecane rośliny do głębokiej wody

    Jest to strefa, którą zasiedlamy roślinami w większych zbiornikach wodnych. Rośliny z tej kategorii czują się dobrze w wodzie o głębokości od pół do nawet półtora metra. Aby się przyjęły, dno powinno być dość zwarte i stanowić dobre oparcie dla rozwijających się korzeni. Zazwyczaj będzie to typowo gliniasta lub torfowa ziemia. Pamiętajmy również, by roślinami nie obsadzać całej powierzchni tafli wody, ale umieszczać je punktowo w różnych miejscach oczka. Wiele gatunków tego typu nie lubi np. wartkiej wody i nie będzie dobrze rosnąć w pobliżu kaskad wodnych lub wodospadów i fontann.
    Najpopularniejsze gatunki:
  • grzybienie (lilia wodna),
  • moczarka Kanadyjska,
  • grążel żółty,
  • rdestnica,
  • okrężnica bagienna.
  • Polecane rośliny pływające

    Jak wskazuje na to ich nazwa, rośliny pływające unoszą się swobodnie na powierzchni wody i nie posiadają systemu korzeniowego zakotwiczonego w dnie zbiornika. Do ich zalet należy niezwykle prosta hodowla, pojedyncze egzemplarze wystarczy po prostu umieścić w wybranym miejscu. Ogrodnicy mogą wybierać spośród wielu ozdobnych gatunków, posiadających urokliwe kwiatostany w różnych kolorach.
    Podobnie jak w przypadku gatunków do głębokiej wody, warto wziąć pod uwagę to, że rośliny te rozrastają się w jeszcze szybszym tempie i znacznie skuteczniej zasłonią taflę wody, ponieważ nie są przywiązane do jednego stanowiska. Jeżeli nie będziemy ich często usuwać, zbiornik całkowicie się zazieleni. Szczególną uwagę na to zjawisko powinni zwracać właściciele małych oczek, a także zarybionych sadzawek.
    Z drugiej strony, częściowo zacieniony zbiornik jest chroni przed przegrzaniem i zbytnim parowaniem, co dotyczy zwłaszcza najpłytszych oczek.
    Dodajmy, że spora część gatunków pływających pochodzących z naszej strefy klimatycznej jest w stanie przetrwać zimę i przymrozki, często „ukrywając” się na dnie pod postacią pąków. Nie można zapomnieć też o tym, że wiele z nich oczyszcza wodę, zapobiegając rozwijaniu się w niej glonów, bowiem rośliny zabierają im składniki odżywcze, przyczyniające się do ich zakwitu.
    Najpopularniejsze gatunki:
  • hiacynt wodny,
  • żabiściek pływający,
  • rzęsa wodna,
  • azolla karolińska,
  • salwinia pływająca.
  • limnobium gąbczaste.
  • Jak sadzić i dbać o rośliny do oczka wodnego?

    Z reguły nowe rośliny do oczka wodnego sadzimy w podobnym czasie co tradycyjne gatunki ogrodowa, a więc wiosną lub jesienią. Gatunki umieszczone na swoim stanowisku w tym pierwszym terminie będą mogły jeszcze w tym samym roku zakwitnąć lub mocno się ukorzenić. Eksperci stanowczo odradzają sadzenia egzemplarzy z w pełni rozwiniętymi liśćmi lub pąkami kwiatowymi.
    Nasadzanie może odbywać się zarówno przed, jaki i po wypełnianiu oczka wodą. W drugim przypadku rośliny umieszczamy na odpowiednich stanowiskach w pojemnikach. W pierwszym najczęściej sadzimy je bezpośrednio w podłożu zabezpieczonym warstwą agrowłókniny, która zostanie przysypana ziemią.
    Jeżeli chodzi o podłoże, wiele zależy od danego gatunku. Większość ukorzeni się w standardowej mieszance gliny i piasku, połączonej w proporcjach 1:2. Aby zapobiec wymywaniu się podłoża, zabezpieczamy je warstwą żwiru. Część będzie wymagać jednak ziemi bogatszej w składniki mineralne. W sklepach znajdziemy specjalne mieszanki do oczek wodnych. Stanowczo odradza się natomiast stosowania standardowej ziemi ogrodowej, jest ona bowiem dodatkowo nawożona, co bardzo mocno spodoba się glonom. Z tego też powodu nie nawozimy w żaden sposób dna, nie stosujemy sztucznych środków odżywczych ani naturalnego kompostu lub obornika.
    Zdjęcie: Envato Elements