Data publikacji:

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Marzysz, by w twoim ogrodzie woda szumiała przyjemnie oraz dawała wyciszenie i relaks? Oczko wodne z wodospadem – oto rozwiązanie. Podpowiadamy, jak je zrobić.

Zobacz również: Jak założyć ogród?
oczko wodne z wodospadem
Oczko wodne to wyjątkowa ozdoba każdego, nawet małego ogrodu. Dodaje przestrzeni świeżości, a okoliczne rośliny dostają wilgoć i świeże powietrze. Oczko wodne z wodospadem cieszy oko, dając przyjemny chłodek, relaks i doznania słuchowe – przelewająca się woda i jej szum dobrze działają na zmysły i wyciszają.

Zobaczmy, jak zrobić oczko wodne z wodospadem. Nie jest to skomplikowana operacja i poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Możesz zrobić klasyczne oczko ze zbiornikiem, ale ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. bezpieczny strumień, czyli sam wodospad bez miejsca, w którym zbiera się woda. Wówczas pompę razem ze zbiornikiem wkopuje się w ziemię i przykrywa kamieniami, tworząc płaski teren, w który wo da wsiąka, w rzeczywistości jednak wpada do pompy, skąd jest prowadzona na kaskadę.

Po wyłączeniu mechanizmu woda przestaje płynąć. To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba czyścić zbiornika, dbać o rośliny wodne i nie ma zagrożenia, że wpadnie do niego pies lub dzieci. Bezpieczny strumień to jednak wciąż rzadsze rozwiązanie – chcemy mieć oczka z wodą, dlatego w tym poradniku skupiamy się właśnie na oczkach ze zbiornikami.
  

Oczko wodne – co mówi prawo?

Artykuł 29 ustawy prawa budowlanego określa, że jeżeli powierzchnia (tafla wody) oczka nie będzie większa niż 50 metrów kwadratowych, to wystarczy zgłoszenie do właściwego organu administracyjnego – starostwa lub urzędu miasta. W zgłoszeniu powinny się znaleźć informacje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania planowanych robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia. Dobrze jest dołączyć szkic budowli oczka z wymiarami i usytuowaniem na działce. Dołącz akt własności działki lub dokument poświadczający dysponowanie nieruchomością na cele budowlane.

Do urzędu trzeba mieć przygotowane dwa komplety dokumentów – jeden składamy, a na drugim urzędnik powinien przedstawić potwierdzenie odbioru. Data jest bardzo istotna, gdyż dopiero po 30 dniach od złożenia projektu można rozpocząć prace budowlane. Dokumenty można też wysłać pocztą listem z potwierdzeniem odbioru – wówczas do 30 dni należy doliczyć jeszcze 7 dni na doręczenie. W internecie można znaleźć gotowe wzory zgłoszeń.

Oczko wodne z wodospadem – zaplanuj

Zanim przystąpisz do prac, poświęć uwagę planowaniu i weź pod uwagę kilka kwestii:
  • Miejsce: zastanów się, w którym miejscu chcesz umiejscowić oczko. Najlepszy będzie teren płaski i równy – bez znacznych spadków i wzniesień, a podłoże nie powinno mieć kamieni.
  • Roślinność: w okolicy nie powinny rosnąć duże i wiekowe drzewa, ponieważ ich grube i masywne korzenie mogą utrudniać wykopanie dołka na oczko, a w przyszłości utrzymanie go w odpowiednim stanie.
  • Nasłonecznienie: jeśli chodzi o światło dzienne i słoneczne, to najlepszym miejscem na oczko wodne będzie średnio nasłonecznione miejsce. Pamiętaj, że w mocnym słońcu w gorące dni woda w oczku będzie szybciej parowała, a w nagrzanej wodzie będą się także mnożyć glony. Jednak w takim miejscu oczko będzie również miało działanie chłodzące. Najlepszym wyborem będzie miejsce, w którym słońce w ciągu dnia świeci przez około 5 godzin; dobrze by było też, by w okolicy oczka rosły rośliny dające choć trochę cienia w czasie najbardziej słonecznych godzin. Możesz też zamontować parasol lub zaplanować oczko tak, by padał na nie cień z pobliskiego ogrodzenia.
  • Bliskość tarasu lub werandy: w planowaniu najlepszego miejsca na oczko wodne uwzględnij bliskość domu – będziesz wówczas mieć oko na swoje oczko wodne, które w gorące dni będzie dawało przyjemne wrażenie chłodu. Oczko może być zlokalizowane obok tarasu lub ławeczek czy hamaka. Szum przepływającej w wodospadzie wody będzie także dawał przyjemne wrażenie relaksu i spokoju.

Oczko wodne z wodospadem – jak je wykonać?

Do oczka z wodospadem potrzebny będzie przede wszystkim mechanizm przelewający wodę lub fontanna. Bazę oczka można zrobić z folii; jeśli ma być małe, to może być na bazie opony, która nada mu kształt, a także wybetonować jego ściany. Najprostsze będzie wykonanie oczka wodnego na bazie opony lub wyłożenie go grubą folią. Te dwa sposoby konstrukcji są dość łatwe w wykonaniu.

Jak zrobić oczko wodne z folii? Przygotować grubą folię – rozłożyć ją płasko na słońcu, by stała się bardziej elastyczna pod wpływem ciepła i wyłożyć nią wykopany dołek. Koniecznie trzeba zadbać o to, by dno było gładkie – bez kamieni i gałęzi oraz nierówności, które mogłyby uszkodzić folię. Jej boki należy zamocować – przysypać ziemią i przyłożyć kamieniami. Jeszcze łatwiej zrobić oczko na bazie opony – to właśnie ona będzie wyznaczała wielkość i kształt oczka.

Oczko wodne z wodospadem – utwórz stopnie i zamocuj konstrukcję

By woda mogła spływać, musi mieć spadek. Zarówno w przypadku oczka z folii, jak i oczka z opony, można stworzyć wodospad, układając spadek poziomów i dobierając odpowiedni mechanizm. Woda przepływa w nim w układzie zamkniętym – woda z oczka odprowadzana jest na szczyt mechanizmem z elastyczną rurą lub gumowym wężem w przypadku małych oczek.

Niezbędne jest oczywiście zamontowanie pompy, dzięki której woda dostanie się z niego na sam szczyt – może to być pompa głębinowa umieszczona na dnie oczka, w jego najniższym, utwardzonym punkcie. Zaś w skarpie wykopuje się kanał, w którym umieszcza się rurę, a także kabel zasilający, który musi być dodatkowo zabezpieczony osłoną. Woda wypływać powinna z rury znad tafli oraz przelewać się przez płaską skałę i kolejne stopnie utworzone z kamieni ułożonych na niższych poziomach, tworząc wodospad.

Ułóż na próbę kamienie tworzące stopnie i zaplanuj, gdzie będzie ukryta rura. Gdy konstrukcja będzie stabilna, wzmocnij ją np. zaprawą murarską. Postępuj dokładnie zgodnie z instrukcją mechanizmu pompy lub wodospadu, gdyż każdy producent ma określone wytyczne i sposób mocowania.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska