Data modyfikacji:

Schody w dobrym stylu – udekoruj klatkę schodową

Twoja klatka schodowa jest nudna? Przestrzeń nad schodami wewnętrznymi w twoim domu otaczają gołe ściany i cała aranżacja wygląda nieciekawie? Nie daj się rygorowi użytkowości – nawet tak ważny ciąg komunikacyjny jak schody w domu, może prezentować się znakomicie. Wystarczy, że umiejętnie udekorujesz ściany i balustrady.

Klatka schodowa w domu to dość specyficzna część każdego budynku. Ma ona funkcję użytkową i jej aranżacja podlega przede wszystkim wygodzie korzystania z ciągu komunikacyjnego. Prawo budowlane ma w tej kwestii wiele do powiedzenia, jednoznacznie regulując wszystkie niezbędne wysokości oraz odstępy. Może właśnie ten rygor użytkowości sprawia, że większość z nas traktuje klatkę i schody w domu trochę po macoszemu – po wykonaniu schodów przez stolarza, schodzą one na aranżacyjny dalszy plan. Tymczasem najbliższa przestrzeń przy schodach wewnętrznych to idealne miejsce do wnętrzarskiej zabawy z trendami i dekoracjami. Jeśli schody wewnętrzne w twoim domu nie doczekały się jeszcze należytych ozdób, sprawdź jak możesz to w łatwy sposób zmienić.

Schody wewnętrzne jak galeria

Kompozycja ciekawych zdjęć i plakatów to najłatwiejszy sposób na efektowne udekorowanie klatki schodowej. Wystarczy, że skompletujesz atrakcyjne wydruki, oprawisz je w ramki i zawiesisz na ścianie zgodnie z biegiem schodów.

Pamiętaj jednak, że schody wewnętrzne to przede wszystkim ciąg komunikacyjny – dekoracje ścienne nie powinny negatywnie wpływać na swobodę poruszania się po nich. Dlatego wybieraj ramki o minimalistycznej formie, które będą ściśle przylegać do ściany. W ten sposób unikniesz ryzyka, że np. podczas wnoszenia na piętro większych przedmiotów, strącisz przypadkowo ramki ze ściany.

Dekoruj światłem

To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala osiągnąć szalenie ciekawy efekt aranżacyjny. Schody w domu możesz bowiem dekoracyjnie oświetlić. Jak ro zrobić? Zacznij od podświetlenia stopni – najłatwiej jest to zaplanować na etapie wykańczania klatki schodowej.

Zanim stopnie zostaną jeszcze obłożone okładzinami należy doprowadzić do każdego z nich przewody elektryczne. W ten sposób będziesz mógł podświetlić każdy stopień punktowo lub zamocować przy nich listwy LED. W efekcie zyskasz większe poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się po dobrze oświetlonych stopniach, a schody w domu będą prezentować się znakomicie.

Dekoracyjne oświetlenie schodów wewnętrznych możesz wykonać także wtedy, gdy twoja klatka schodowa jest już wykończona. Wystarczy zastosować np. girlandy lampek. Możesz podłączyć je do gniazda eklektycznego lub wybrać model zasilany na baterie. Do ściany przytwierdź haczyki, o które opleciesz łańcuch światełek lub umieść go na balustradzie. Taki prosty wnętrzarski trik wystarczy, aby cała aranżacja stała się ciekawsza.

Witaj w dżungli

Skutecznym sposobem na udekorowanie najbliższego otoczenia schodów w domu, jest ozdobienie ich roślinami. Takie rozwiązanie idealnie wpisze się w bardzo modny trend urban jungle. Klatka schodowa zazwyczaj posiada dostęp do naturalnego światła, a nawet jeśli go brakuje, możesz wybrać rośliny cieniolubne. Jak zatem uprawiać kwiaty w klatce schodowej, aby schody wewnętrzne prezentowały się świetnie?

Postaw na wiszące kwietniki. Przytwierdzisz je do ściany za pomocą haków lub innych mocowań. Bardzo modne są kwietniki wykonane z bawełnianych sznurków za pomocą specjalnych splotów. Makramy, bo o nich mowa, będą się dobrze komponować z drewnianymi schodami i balustradami oraz samymi roślinami, tworząc naturalne połączenie. W takim wydaniu najlepiej będą prezentować się pnącza np. sindapsus złoty, stefanotis czy filodendron. W wiszącej doniczce możesz też uprawiać rośliny, których liście będą swobodnie zwisać poza doniczką np. paproć lub zielistkę.

Pewnie od razu zastanawiasz się, czy wiszące doniczki nie będą przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po schodach. Wystarczy, że powiesisz je na wysokości powyżej twojej głowy – tak, abyś mógł bez przeszkód chodzić po schodach, zachowując jednocześnie dostęp do doniczek, żeby móc podlewać kwiaty.

Sezonowa aranżacja

Na schodach wewnętrznych możesz też wykonywać sezonowe dekoracje. Boże Narodzenie, Wielkanoc czy nawet zmieniające się pory roku – to świetna okazja do zmiany aranżacji schodów oraz dekorowania ich sezonowymi ozdobami. Przykładowo do ozdobienia schodów w domu na Boże Narodzenie wykorzystaj wieńce i różnego rodzaju łańcuchy czy girlandy. Możesz je przytwierdzić do barierek lub umieścić na ścianie.

Z kolei jeśli chcesz, aby dekoracje odwoływały się do pory roku, zamiast zdjęć i plakatów w galerii ściennej umieść zasuszone liście i kwiaty. Będzie to kolejna naturalna dekoracja, która wprowadzi w twoim domu klimat adekwatny do aktualnej pory roku.

Ta sezonowość dekoracyjna to prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy lubią ciągle coś zmieniać i przestawiać w aranżacji swoich wnętrz. Częste zmiany sprawią, że wystrój twojego domu będzie zmieniał swoje oblicza, a przez to będzie jeszcze przyjaźniejszym miejscem dla ciebie i twojej rodziny.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny