Data publikacji:

Selenicereus anthonyanus - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Osoby, które lubią otaczać się zielenią bardzo często poszukują roślin, które wyróżniają się wyjątkowym wyglądem czy rodzajem kwitnienia. Wiele gatunków wśród sukulentów spełnia te kryteria. Jednym z nich jest bez wątpienia Selenicereus anthonyanus. To bardzo charakterystyczna roślina, która ze względu na swoje łodygi nazywana jest często kaktusem zygzakiem. Uwagę hodowców przykuwa jednak ze względu na ogromne kwiaty. Sprawdźmy jak wygląda pielęgnacja Selenicereusa oraz jak wygląda uprawa tego sukulenta.
Zacznijmy od najważniejszego a więc od przypomnienia czym właściwie wyróżnia się Selenicereus anthonyanus. Jest to roślina pochodząca z Meksyku, która przykuwa uwagę wyjątkowym kształtem łodyg. Są one bowiem zygzakowate i posiadają występujące naprzemiennie wystające ząbki. Łodygi są płaskie, najczęściej koloru zielonego. Roślina ta w środowisku naturalnym występuje w lasach deszczowych, gdzie pnie się lub płoży po pniach drzew. W przypadku uprawy w domu selenicereus anthonyanus najefektowniej wygląda w doniczkach wiszących. 

Selenicereus anthonyanus - kwitnienie

Choć łodygi tego kaktusa są bardzo efektowne i przykuwają uwagę to jednak jego kwiaty są główną przyczyną, dla której jest chętnie wybierany przez hodowców. Kwitnienie Selenicereusa jest bowiem naprawdę imponujące. Kwiaty tej rośliny mogą bowiem osiągać nawet do 20 cm wielkości. Wydzielają przy tym naprawdę mocny, bardzo przyjemny zapach, który jest dodatkowym atutem rośliny.
Co ważne kwitnienie Selenicereusa ma miejsce tylko raz w roku a kwiat zakwita najczęściej w nocy. Jest on nie tylko duży, ale również bardzo urodziwy. Kwiaty selenicereus anthonyanus posiadają biało-żółty środek a ich płatki występują w wielu odcieniach różu. Dodatkową ozdobą kwiatów są bardzo wydatne pręciki. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że nie każdemu uprawiającemu tę roślinę udaje się wyhodować kwiaty. Jest to możliwe tylko w sytuacji, w której spełniamy wszystkie wymagania rośliny. Czego dokładnie potrzebuje i jak wygląda jej pielęgnacja? O tym przeczytasz poniżej. 

Stanowisko

Aby Selenicereus anthonyanus prawidłowo się rozwijał potrzebuje odpowiednich warunków, które będą najbardziej zbliżone do tych panujących w środowisku naturalnym. Zadbajmy więc o wybór odpowiedniego stanowiska.
Sukulent ten najlepiej czuje się w miejscach, w których dostępna jest duża ilość rozproszonego światła. Roślina bardzo dobrze znosi wysokie temperatury, potrzebuje również dużej wilgotności powietrza. Nie powinniśmy jednak stawiać jej w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych, ponieważ działanie promieni słonecznych skupionych np. przez szybę okienną może doprowadzić do poparzenia łodyg. 

Jakiej ziemi potrzebuje selenicereus anthonyanus?

Kolejną kwestią, o którą musimy zadbać jest wybór odpowiedniej ziemi. Jakiego podłoża potrzebuje Selenicereus anthonyanus? Przede wszystkim powinno być one przepuszczalne, aby zminimalizować ryzyko przelania rośliny i gnicia jej korzeni. Doskonale sprawdzi się podłoże dla sukulentów lub podłoże dla storczyków.

Podlewanie i nawożenie

Selenicereus anthonyanus jest sukulentem, a więc rośliną, która nie przepada za zbyt dużą ilością wody. Jednocześnie w swoich łodygach gromadzi jej naprawdę sporo i powinien mieć do niej dostęp. W przeciwnym razie ząbkowane łodygi staną się cienkie i nieestetyczne. Jak często podlewać roślinę?
Osoby, które zajmują się jej uprawą nie podają konkretnych terminów lecz mówią o tym, że warto obserwować podłoże i dać jego zewnętrznej warstwie przeschnąć. Nie powinniśmy jednak dopuszczać do długotrwałej suszy. Dobrym pomysłem jest korzystanie ze zraszaczy. Jeśli zaś chodzi o nawożenie Selenicereus anthonyanus - możemy skorzystać z nawozu dla storczyków, który podajemy wiosną i latem co kilka tygodni.

Przesadzanie rośliny

Selenicereus anthonyanus to roślina, która lubi ciasne doniczki, dlatego też częste jej przesadzanie nie jest koniecznością. Powinniśmy robić to jedynie w sytuacji, gdy kępa korzeniowa ewidentnie nie ma już miejsca na rozwój. Przesadzanie powinniśmy przeprowadzać w sezonie wiosennym lub latem. Unikamy go natomiast zimą. Co ważne, roślinę należy przesadzić również po zakupie, ponieważ sadzonki najczęściej znajdują się w podłożu torfowym, które może przyczyniać się do gnicia jej korzeni.

Pielęgnacja w sezonie zimowym

Jak każda roślina, również selenicereus anthonyanus posiada okres wegetacji, oraz czas, kiedy pozostaje “w uśpieniu”. Podobnie jak w przypadku wielu innych sukulentów przypada on na okres jesienno zimowy. W tym czasie powinniśmy dać roślinie możliwość regeneracji po kwitnieniu. Podlewamy ją znacznie rzadziej - specjaliści zajmujący się tą rośliną mówią, że należy robić to co 4-8 tygodni. Jeśli chcemy wiedzieć, kiedy roślina potrzebuje podlewania obserwujemy jej łodygi - gdy obserwujemy, że wyraźnie się obkurczyły oznacza to, że czas na podlewanie. Najlepiej przeprowadzić je za pomocą ręcznego spryskiwacza. Unikamy również nawożenia, przesadzania czy przycinania rośliny. Prace takie należy wykonywać na wiosnę. 
Jak widzisz, selenicereus anthonyanus jest bardzo ciekawą rośliną ozdobną, która może stać się prawdziwą dumą hodowcy. Warto jednak mieć świadomość, że jest to dość wymagający kaktus, któremu trzeba poświęcić odpowiednią uwagę. Prawidłowa pielęgnacja może bowiem zaowocować obfitym i niezwykle efektownym kwitnieniem.  
Autor: Kamila Łońska-Kępa