Spiżarnia w domu niejedno ma imię – może to być osobne pomieszczenie, nowoczesna szafka spiżarniana lub dobrze zaplanowany system półek. Jeśli więc szukasz sposobu na zorganizowanie miejsca do przechowywania żywności w swojej kuchni, poznaj najważniejsze zasady aranżacji spiżarni.
Jeśli chcesz, aby twoja domowa spiżarnia faktycznie spełniała swoją rolę, powinieneś przeznaczyć dla niej osobne pomieszczenie. W spiżarni muszą bowiem panować określone warunki. Przede wszystkim pomieszczenie powinno być zacienione, ponieważ intensywne światło dzienne może podnosić temperaturę i ma niekorzystny wpływ na niektóre produkty spożywcze np. oliwę czy makarony. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie spiżarni w północnej części budynku – tam dociera najmniej promieni słonecznych. Warto też zadbać o dobre zaciemnienie okna – mogą to być zwykłe rolety wewnętrzne, ale bardzo klimatycznym dodatkiem będą np. okiennice wewnętrzne.
Przeczytaj też: Lato w słoiku – 5 najważniejszych zasad robienia przetworów
W spiżarni z prawdziwego zdarzenia powinna również panować znacznie niższa temperatura, niż w reszcie domu. Wszak tradycyjnie spiżarnie zlokalizowane były w piwniczkach. Aby twoje przetwory i zapasy przetrwały maksymalnie długo i utrzymały świeżość, najlepiej jest utrzymywać w spiżarni temperaturę około 12 stopni Celsjusza. Dlatego w sezonie grzewczym zdecydowanie zakręć w pomieszczeniu grzejnik.
Gdy już wygospodarujesz miejsce dla swojej spiżarni, przede wszystkim postaw na solidne regały. Warto wybrać wysokie modele, ponieważ maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Nie obawiaj się, że niektóre półki będą poza twoim zasięgiem – wszak ze spiżarni nie będziesz korzystać tak często jak z kuchni, więc spokojnie poradzisz sobie z pomocą niewielkich schodków. Musisz też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu okien oraz otworów wentylacyjnych, jeśli takie znajdują się w pomieszczeniu. Nie chcesz przecież, aby w twojej spiżarni pojawili się nieproszeni goście w postaci much oraz gryzoni. Postaraj się zatem zamontować siatki zabezpieczające w tych newralgicznych miejscach.
Niestety – osobna i dobrze przystosowana spiżarnia to luksus na jaki zazwyczaj mogą pozwolić sobie właściciele domów. Nie znaczy to jednak, że jeśli mieszkasz w mieszkaniu, musisz rezygnować z dobrze zorganizowanego systemu przechowywania żywności. Otóż możesz zorganizować spiżarnię w kuchni za pomocą szafek typu cargo. To wysuwane szafki, w których wnętrzu znajdują się półki lub kosze. Ich układ oraz przestrzeń między nimi możesz regulować, więc dostosujesz szafkę spiżarnianą do swoich potrzeb.
Nowoczesne rozwiązania tego typu zapewnią dużo miejsca do przechowywania jedzenia, produktów sypkich oraz przypraw. Szafka chroni żywność przed działaniem promieni słonecznych, więc częściowo spełnia funkcję spiżarni. Jeśli dodatkowo chcesz, aby w twojej szafce spiżarnianej panowały jak najlepsze warunki, podczas planowania kuchni zlokalizuj ją jak najdalej od grzejnika. Dobrym rozwiązaniem jest umiejsowienie szafki w pobliżu okna (jeśli oczywiście nie zamontowano tam grzejnika) w tym miejscu jest bowiem najchłodniej.
Z drugiej strony dobrym sąsiedztwem dla szafki spiżarnianej będzie lodówka. W ten sposób łatwo zaplanujesz sprawny system przechowywania żywności i łatwiej będzie ci sięgnąć po wszystkie produkty spożywcze potrzebne podczas gotowania.
Największym kompromisem, jaki możesz zawrzeć między swoimi marzeniami o spiżarni oraz rzeczywistością w postaci ograniczonego metrażu, są wiszące półki spiżarniane w kuchni. To w zasadzie bardzo uproszczona wersja spiżarni, ale na otwartych półkach też możesz przechowywać niektóre produkty. Możesz tu umieścić makarony, kasze i produkty sypkie. Przetwory i soki raczej powinny trafić w głąb szafki, ponieważ na otwartej półce może być im za ciepło i za jasno.
Przeczytaj też: Otwarte półki w kuchni – za i przeciw
Niezależnie od tego, która wersja domowej spiżarni wchodzi w grę w twoim domu, nie możesz zapominać o akcesoriach do przechowywania żywności. W tej roli świetnie sprawdzą się różnego rodzaju słoiki, pojemniki i kosze. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na opcję z otwartymi półkami lub spiżarnię, która nie ma zaciemnionych okien, lepszym rozwiązaniem będą pojemniki wykonane np. z metalu. To lepsza alternatywa dla szklanych słoików, ponieważ zabezpieczy żywność przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.
Warto też zadbać o wygląd spiżarni, dlatego obok klasycznych pojemników na żywność do zestawu dodaj jeszcze różnego rodzaju kosze. Przykładowo te wykonane z wikliny czy rattanu, w których możesz przechowywać np. warzywa, dodatkowo dodadzą całej stylizacji nieco rustykalnego charakteru. Dobrym pomysłem będą też stojaki na butelki z wodą, winem czy sokiem owocowym. Dzięki tego typu gadżetom łatwiej utrzymasz porządek, a twoja spiżarnia będzie się świetnie prezentować.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny