Data modyfikacji:

Sposób na ogród w domu: patio

Zakątek pełen różnobarwnych roślin możemy z powodzeniem stworzyć w domu. To prostsze niż myślisz. Zaczerpnij inspiracji i stwórz kwitnące miejsce do wypoczynku we własnym mieszkaniu.

Czym jest patio?

Patio to w architekturze iberoamerykańskiej, hiszpańskiej, portugalskiej wewnętrzny dziedziniec w domach, pałacach i willach, stanowiący część lub przedłużenie domu. Najczęściej wykłada się płytkami kamiennymi. Często spotykana jest praktyka otoczenia tego miejsca krużgankami, kolorowymi roślinami i formami małej architektury: posągami, fontannami, basenami. Prowadziły z niego wejścia do poszczególnych pomieszczeń. Dziś mianem patio określa się również niewielkich rozmiarów dziedziniec dekoracyjny.

Źródło: diy-gardensupplies.com; archdaily.com; blanco-architecten.be

Budowa patio to naprawdę ciekawy pomysł. W tym zielonym zaciszu będziesz czuć się komfortowo i bezpiecznie. Pozostajemy w stałym kontakcie z naturą. Patio to tak naprawdę wyjście dla tych zapracowanych, którzy nie mają czasu na pielęgnacje ogrodu. Co jest ogromnym plusem? Przestrzeń można zabudować i korzystać z przywileju obcowania z przyrodą również w chłodniejsze wieczory lub zimą. Wewnątrz wstawmy rośliny, które będą kwitnąć przez cały rok. Wkrótce z pewnością docenimy jego posiadanie, a poranna kawa wypita w towarzystwie zieleni stanie się naszym ulubionym rytuałem.

Zagospodarowanie patio

Podczas budowy domu warto uwzględnić budowę patio. Można obudować je oknami, w ten sposób przestrzeń zyska funkcje tarasu czy balkonu. Zwiększymy tym samym ilość naturalnego światła wpadającego do mieszkania (co jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy niedostatek słońca doskwiera nam najmocniej). Istnieje wiele różnych rodzajów zamkniętych patio, od ganków, po ogrody zimowe i solaria. Bez względu na rodzaj obudowy, ten dodatek architektoniczny może przynieść wiele korzyści.

Źródło: prettyprudent.com; http://style-files.com; blog.houseoffifty.com

Pomysły na patio

  • Patio jako wejście. Patio może stanowić łącznik między poszczególnymi pomieszczeniami. W historycznej koncepcji, stanowiło ono ogród w samym sercu domu, zastępując go w najczystszej postaci. Dobrym wyjściem jest obudowanie go ze wszystkich stron szklanymi ścianami. Dzięki temu zespoli się z wystrojem każdego pokoju.
  • Patio z wbudowanym grillem. Opcja na pewno uszczęśliwi miłośników grilla - nie będą musieli szukać kompromisów. Kącik grillowy możesz urządzić pod zadaszeniem, w wydzielonym do tego miejscu. Do wbudowanego kominka dodajmy drewniany stół i krzesła, miejsce do wypoczynku gotowe. A do kuchni mamy tylko parę kroków.
  • Patio z leżakami i huśtawką. Takie dodatki sprawią, że z patio bardzo chętnie będą korzystać dzieci i domownicy poszukujący wyciszenia.
  • Źródło: 2garc.com; artisan-builds.com; plataformaarquitectura.cl

    Co ważne? Nie zapominajmy o zieleni! Jeżeli w założeniu patio ma być substytutem ogrodu, to ozdobne rośliny i krzewy są tu jak najbardziej niezbędne. Posadźmy ulubione rośliny: uzyskamy oazę pełną zieleni. Dodatkowo na naszym patio z powodzeniem wyhodujemy np. efektowne drzewka owocowe lub egzotyczne rośliny. To wnętrze bardzo szybko stanie się miejscem, do którego będziemy uciekać po ciężkim dniu w pracy.

    Autor: Aga B.