Data modyfikacji:

Triki na optyczne powiększenie wnętrza

Niewielu z nas może się cieszyć komfortem posiadania przestronnego apartamentu lub dużego domu, więc urządzając pokój zwykle staramy się o optyczne powiększenie wnętrza. Ten efekt można osiągnąć stosując się do kilku prostych zasad.

W małych pokojach powinny dominować jasne barwy, zarówno na ścianach, jak i suficie czy podłodze. Najlepiej, gdy powierzchnie są gładkie, ewentualnie z dyskretnym, ale dużym  wzorem, który nie będzie zaburzał koncepcji estetycznej wnętrza. Na ścianach mogą pojawić się lustra, dające wrażenie głębi. Tafle powinny być jak największe, najlepiej rozpięte między podłogą a sufitem, ale usytuowana tak, by w tafli nie było widać naszego  odbicia, gdy odpoczywamy na łóżku czy kanapie. Kolejnym pomysłem na optyczne powiększenie wnętrza jest fototapeta dająca wrażenie głębi, jeśli oczywiście tego typu dekoracja pasuje do wystroju.

chouchoupetit.blogspot.com

www.pambaboma.blogspot.com

Gdy wykończymy pokój trzeba wybrać meble, które również dadzą wrażenie przestronności. Przede wszystkim, w kwestii wyposażenia ograniczmy się do niezbędnego minimum – zredukowanie ilości mebli spowoduje optyczne powiększenie wnętrza. Wyposażenie  powinno być jasne, ale możemy je ożywić np. kolorową kanapą czy fotelem w ciekawy deseń.

www.houzz.com

www.apartmenttherapy.com

Efekt powiększenia uzyskamy też dzięki meblom sprawiającym wrażenie unoszących się nad ziemią, czyli stojącym na cokołach lub wąskich nóżkach. To wrażenie można spotęgować instalując oświetlenie przy krawędziach. Fronty mebli powinny odbijać światło, więc dobrze sprawdzą się modele wykończone na wysoki połysk.

www.decoracion.facilisimo.com

www.dsgnku.com

www.freshhome.com
www.interiordesign-news.com

W poszukiwaniu przestrzeni pomoże zredukowanie liczby bibelotów i dekoracji – na wierzchu powinny pozostać tylko niezbędne dodatki dekoracyjne. Okien nie mogą otaczać ciężkie i ciemn kotary, ale lekkie i jasne zasłonki, wzmacniające optyczne powiększenie wnętrza. Dodatki, które pozostawimy na półkach powinny kontrastować z kolorem dominującym w pomieszczeniu.

Autor: Kasia Szulik