Data modyfikacji:

Sprawdzone pomysły na pokój dziecka

Urządzenie pokoju dla najmłodszej pociechy jest nie lada wyzwaniem. Dziecko to bardzo wymagający domownik, chociażby dlatego, że jego pokój jest zarówno miejscem nauki, snu, przechowywania i zabawy. Zastanawiając się, jak urządzić pokój dziecka, pamiętajmy, że wnętrze stale się zmienia - jego układ przestrzenny, wyposażenie i wystrój.

Kolorowo i kreatywnie

Pokój dla dziecka musi być miejscem ciekawym, w którym maluch nie będzie się nudzić. Producenci proponują wiele kreatywnych rozwiązań. Rysowanie na ścianie nie musi się już kojarzyć z zakazem. W sprzedaży są tapety do kolorowania, a dzieci mogą same zadecydować o tym, jakie kolory pojawią się na ich ścianie. Ostatnio powodzeniem cieszą się farby, umożliwiające wykonanie powierzchni tablicy, na której można malować kredą. Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem są farby magnetyczne. Na pomalowanej ścianie dziecko będzie mogło przypinać magnesy. To nie tylko zabawa, ale także nauka - literki z magnesami można umieścić na ścianie i swobodnie je przekładać.

Prawie każdemu dziecku dużą frajdę sprawia łóżko piętrowe, na dole można zorganizować kącik do nauki, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Dla dzieci żądnych przygód producenci proponują łóżka ze zjeżdżalnią zamiast drabinki.

Dzieci lubią kolorowe i inspirujące wnętrza. Rodzice powinni pomyśleć o rozwiązaniach, które będą rozwijać wyobraźnię pociech. Ciekawą propozycją są fototapety. Kosmos dla małego marzyciela lub tajemniczy las dla łowcy przygód – wszystko zależy od upodobań pociechy. Jeżeli dziecko ma ulubioną postać można zastanowić się nad jednym motywem przewodnim w całym pokoju.

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka

Należy zadbać nie tylko o względy estetyczne. Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo malucha. Farby, którymi pokryte są ściany w pokoju dziecka powinny być wodorozcieńczalne. Nie zalecane są grube zasłony, w których gromadzi się kurz oraz dywany z długim włosiem. W pokoju dziecka trzeba ze szczególnością uwagą dbać o porządek, dlatego istotne jest właściwe zagospodarowanie przestrzeni – liczne zabawki muszą mieć swoje miejsce. Zamykane szafki lub skrzynie są jedną z wielu recept na zachowanie porządku.

Maluchy często zmieniają swoje upodobania, wraz z rozwojem zmieniają się także potrzeby dzieci. Dlatego rodzice powinni być przygotowani na liczne zmiany w pokojach swoich pociech.

Autor: Agnieszka Pajak