Data modyfikacji:

Sprzątanie dla leniwych - 5 prostych czynności, dzięki którym łatwo utrzymasz porządek w domu

Nie chce ci się sprzątać w domu, ale jednocześnie nie możesz patrzeć na piętrzącą się stertę ubrań i porozrzucanym przedmiotów? Jest na to sposób – poznaj kilka sprawdzonych trików, które ułatwią sprzątanie nawet tym najbardziej leniwym.

Bałagan w domu to trudny temat. Jedni twierdzą, że to tak naprawdę artystyczny nieład, który jest wyrazem kreatywnego umysłu. Inni twierdzą, że chaos w mieszkaniu jest zły i może przyczyniać się do pogorszenia nastroju. Niezależnie od tego, jakie jest twoje stanowisko w tym odwiecznym sporze, musisz przyznać, że czasem posprzątać po prostu trzeba. Ale bez obaw – to wcale nie musi być takie straszne. Oto 5 wskazówek, dzięki którym nawet najbardziej leniwe osoby ułatwią sobie porządki w domu.

Przeczytaj też: 5 błędów podczas sprzątania domu, przez które nigdy nie wygrasz walki z kurzem

Porządki w domu – pozbądź się nadmiaru przedmiotów

To początkowo może ci się wydawać karkołomnym zadaniem, ale jeśli zrobisz przegląd zgromadzonych w domu przedmiotów, znacznie łatwiej będzie ci utrzymać porządek. Weźmy jako przykład szafę z ubraniami. Jeśli na półkach piętrzą ci się stosy spodni, swetrów i koszulek, w których od dawna nie chodzisz, a z wieszaków spadają rzeczy, których nawet nie pamiętasz, nic dziwnego, że nie możesz znaleźć tej konkretnej koszuli czy spodni, gdy śpieszysz się do pracy.

Jeśli chcesz ułatwić sobie utrzymanie porządku w domu, musisz na początek wytoczyć solidne działa. Przeprowadź nie tylko selekcję ubrań, ale też bibelotów, książek czy płyt. Przedmioty tego typu nie dość, ze zajmują ci cenne miejsce na półkach, to jeszcze utrudniają sprzątanie w domu. W tym przypadku świetnie sprawdza się bowiem zasada – mniej znaczy więcej.

Łatwe sprzątanie – odkładaj na miejsce

Banał? Niekoniecznie. O ile nieodkurzona podłoga czy kurz na szafkach jeszcze ujdą ci na sucho, o tyle porozrzucane przedmioty w domu nie pozostaną niezauważone. Odkładanie rzeczy na miejsce będzie łatwiejsze, jeśli wygospodarujesz przestrzeń dla wszystkich przedmiotów w domu. Klucze, telefon czy najróżniejsze drobne przybory, których zazwyczaj gorączkowo szukasz przed wyjściem z domu, powinny trafić w określone miejsce. Podobnie sprawa się ma z ubraniami czy wszelkimi innymi domowymi akcesoriami.

Aby wygrać ten nierówny bój z bałaganem i własnym lenistwem warto wspomagać się sprytnymi rozwiązaniami. Pudełka, kosze i organizery ci w tym pomogą. Może warto zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania? Kolejna szafka z szufladami czy komoda może być strzałem w dziesiątkę. Odkładanie rzeczy na miejsce i regularne porządkowanie to znacznie lepsze rozwiązanie, niż np. sprzątanie raz w tygodniu całego mieszkania. Takie generalne porządki w domu zajmą ci więcej czasu i pewnie szybko się do nich zniechęcisz.

Przeczytaj też: 5 błędów, które popełniamy podczas sprzątania łazienki

Sprzątanie w domu – kontroluj stan odkurzacza

Po pierwsze niezależnie od tego, jak bardzo nie chce ci się wyciągać odkurzacza gdzieś z dna szafy czy pomieszczenia gospodarczego, musisz wiedzieć, że jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż zamiatanie podłogi miotłą. Zdając się na miotłę wzbijesz jedynie zabrudzenia w powietrze i usuniesz je tylko częściowo. To odkurzacz jest twoim największym sprzymierzeńcem podczas porządków w domu. Niestety, jeśli zaniedbasz jego konserwację, cała twoja praca pójdzie na marne. Otóż musisz wiedzieć, że brudny filtr lub zapełniony worek sprawiają, że część zabrudzeń z powrotem trafia do twojego mieszkania. Efekt? Niby podłoga dopiero co była odkurzana, ale i tak nie wygląda najlepiej.

Staraj się zatem kontrolować stan zapełnienia worka oraz czystość filtrów zgodnie z zaleceniami producenta. Szybki przegląd odkurzacza będzie zdecydowanie mniej uciążliwy, niż konieczność ponownego odkurzania mieszkania.

Porządki w domu – złap za grzebień

Nie, nie chodzi mi o zrobienie sobie szałowej fryzury na czas sprzątania, a o solidne wyczesywanie zwierząt. Każdy opiekun zwierząt domowych wie doskonale, że z czasem ich sierść staje się elementem składowym powietrza w domu, ale ten efekt można zminimalizować właśnie poprzez wyczesywanie zwierzaków. Najlepiej jest to robić gdzieś na zewnątrz, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie dodatkowego odkurzania podłóg i sprzątania domu.

Sprzątanie domu – używaj uniwersalnego środka czyszczącego

Używasz osobnego środka do czyszczenia podłóg, jeszcze innym myjesz armaturę, a kolejnym pryskasz szyby? Nic dziwnego, że cała ta zabawa ze sprzątaniem nie należy do twoich ulubionych. Nie dość, że te butelki, które zazwyczaj są dość duże, trzeba gdzieś upchnąć, to jeszcze później biegać z nimi po całym mieszkaniu. Lepszym patentem na łatwe sprzątanie bez żonglowania kolejnymi butelkami ze środkami czyszczącymi, jest zdanie się na domowe sposoby. Środek wykonany z mydła w płynie, wody oraz octu skutecznie rozprawi się z większością zabrudzeń. Nie obawiaj się jednak przykrego zapachu – aromat octu szybko wietrzeje.

Na koniec warto dodać jeszcze jedną rzecz. To może wydawać się oczywiste, ale nie zaszkodzi odnotować tego faktu jeszcze raz – aby utrzymać w porządek w domu, w sprzątanie muszą być zaangażowani wszyscy domownicy.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny