Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Zmywarka na 6, 10, a może 15 kompletów naczyń? A jaka klasa energetyczna? Wybór sprzętu AGD to wcale nie jest kaszka z mleczkiem. Jeśli chcesz naprawdę czerpać radość z gotowania we własnej kuchni, przekonaj się, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt kuchenny?
Każdy, kto urządza swoją wymarzoną kuchnię, wiele czasu poświęca wyborowi mebli kuchennych, płytek oraz dodatków do wystroju wnętrza. A co ze sprzętem AGD? Urządzeń, które będą twoim największym wsparciem podczas codziennego przygotowywania posiłków, nie wolno traktować po macoszemu. Jeśli zatem wiele uwagi poświęcasz barwie frontów kuchennych oraz materiałowi, z jakiego zostaną wykonane blaty, zwróć również należytą uwagę na sprzęt AGD. Oto kilka najważniejszych zagadnień, które powinieneś rozważyć.
To pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, zanim zaczniesz przeglądać oferty sprzętu AGD – stawiasz na urządzenia wolnostojące, czy te przeznaczone do zabudowy? Obecnie w aranżacji wnętrz zdecydowanie królują urządzenia AGD w zabudowie. Nie oznacza to jednak, że jest to bezspornie najlepszy wybór. Musisz bowiem wiedzieć, że AGD do zabudowy ma swoje wady.
Po pierwsze szafki do zabudowy sprzętu AGD muszą być idealnie dopasowane do wybranych przez ciebie modeli urządzeń. Jeśli po kilku latach użytkowania postanowisz wymienić zmywarkę na większą, możesz mieć nie lada kłopot. Po drugie w przypadku awarii sprzętu AGD do zabudowy, dostęp do urządzeń jest znacznie trudniejszy, niż w przypadku wolnostojących odpowiedników. Jeśli zepsuje ci się piekarnik lub lodówka, nie wystarczy ich po prostu odsunąć od ściany i sprawdzić, co jest przyczyną usterki.
Wielu uważa, że sprzęt kuchenny do zabudowy pozwala osiągnąć lepsze efekty aranżacyjne. To oczywiście, kwestia gustu, jednak faktycznie kuchnia wykończona równym rzędem identycznych szafek, prezentuje się estetycznie. Nie oznacza to jednak, że AGD do zabudowy ma w tej kwestii jednoznaczną przewagę nad wolnostojącymi odpowiednikami – one z kolei mogą mieć szalenie ciekawy design np. w klimacie retro, dzięki czemu sprzęt może być dodatkową dekoracją pomieszczenia. Ponadto klasyczne kuchenki gazowo elektryczne lub elektryczne są dobry rozwiązaniem do małych pomieszczeń.
Kuchenki gazowo-elektryczne znajdziesz tu: https://www.ceneo.pl/Kuchenki_gazowo-elektryczne/p:Gorenje,VestFrost;n1500.htm
Wiesz pewnie doskonale, że lodówka pobiera energię elektryczną przez 24 godziny na dobę. Co więcej, tryb czuwania takich sprzętów jak mikrofalówka czy kuchenka, na których wyświetlaczu jest wskazywana np. godzina, również wiąże się z poborem pądu. Zatem zanim do zakupu skuszą cię funkcjonalności urządzeń, zapoznaj się z klasą efektywności energetycznej. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej wszystkie sprzęty tego typu muszą posiadać oznaczenia, dzięki którym zorientujesz się, jak dużo prądu pobiera dane urządzenie na tle innych sprzętów tej samej klasy.
Oznaczenia te wyrażane są za pomocą liter od A do G, jednak w praktyce trudno już trafić na sprzęt oznaczony inną literą niż A. Najwyższą klasą efektywności energetycznej cechują się te urządzenia, które opatrzono symbolem A+++. Stawiając na takie właśnie rozwiązanie nie tylko zapewnisz sobie niższe zużycie prądy, a co za tym idzie, mniejsze rachunki, ale też sprawisz, że twój dom będzie przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego.
Urządzenia AGD powinny być dopasowane do twojego stylu życia. Banał? Niekoniecznie – jeśli niewiele gotujesz w domu i zazwyczaj jadasz na mieście, duża chłodziarko-zamrażarka może być ci zupełnie nieprzydatna. Z kolei jeśli chcąc zaoszczędzić miejsce w kuchni, zamiast dużej zmywarki, postawisz na taką o szerokości 45 cm, możesz się narazić na ciągłe przepakowywanie urządzenia, które nie mieści wszystkich kompletów naczyń.
Dlatego zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie, dopasuj AGD do swoich potrzeb. Jak to zrobić? Zastanów się, jak często gotujesz w domu, jak wiele jedzenia przechowujesz, czy regularnie podejmujesz gości? Uwzględnij też liczebność twojej rodziny, co ma duże znaczenie chociażby w przypadku lodówki czy zmywarki. To pozwoli ci określić chociażby, jak duże urządzenia należy wybrać. Przykładowo w kuchni singla świetnie sprawdzi się chłodziarka, z kolei dla rodziny z kilkorgiem dzieci lepszym rozwiązaniem będzie chłodziarko-zamrażarka typu side by side.
Większość nowoczesnych mieszkań i domów jest projektowanych na otwartym planie. Oznacza to, że kuchnia, jadalnia a nawet salon stanowią jedną całość. Jeśli twoje przyszłe gniazdko właśnie tak wygląda, zwróć uwagę na poziom hałasu, jaki wydaje sprzęt AGD w trakcie pracy. Szum zmywarki lub okapu kuchennego może skutecznie popsuć popołudniowy relaks pozostałym domownikom.
Jako cicho pracujące sprzęty, określa się te, które wydają dźwięk na poziomie nie przekraczającym 50 decybeli, jednak poszczególne przedziały są różne, w zależności od typu sprzętu. Przykładowo najcichsze lodówki wydają dźwięk na poziomie 30 decybeli. Z kolei za cichy okap kuchenny należy uznać taki, który wydaje dźwięk na poziomie 46 decybeli.
Do listy warto jeszcze dodać długość okresu gwarancji na sprzęt, jaki zapewnia producent. Dodatkowo zwróć też uwagę na różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady np. zabezpieczenie kuchenki eklektycznej przed dziećmi, czy ochrona zmywarki przed wyciekiem wody.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny