Data publikacji:

Stół do jadalni. Jaki wybrać?

Przy stole toczy się rodzinne życie. Przyjęcia, ważne rozmowy, aż w końcu wspólna degustacja potraw. Stół to bardzo ważny mebel.

Jak go wybrać do jadalni? Co jest ważne przy jego wyborze?

Stół prostokątny czy okrągły?

Wybór stołu powinien być uzależniony od wielkości jadalni lub salonu, w którym ma się znaleźć. Problemu nie mają osoby dysponujące dużym metrażem – kształt w takim przypadku nie ma znaczenia. Natomiast w mniejszych pomieszczeniach, lepiej sprawdzają się stoły okrągłe, które nie zajmują dużo miejsca. Mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: są ustawne, a wszystkie osoby siedzące przy stole mają możliwość kontaktu.

Stoły prostokątne są wygodniejsze, pomieszczą więcej gości oraz potraw. Taki mebel bez problemu można podsunąć do ściany i tym sposobem zyskać dodatkową przestrzeń. Ponadto lepiej niż stoły okrągłe sprawdza się jako biurko do pracy lub odrabiania lekcji.

Przed wyborem stołu należy zastanowić się nad wielkością. Osoby bardzo towarzyskie, lubiące organizować przyjęcia, muszą pomyśleć  o większym stole lub o stole rozsuwanym.  Jest to dobre rozwiązanie do mniejszych jadalni lub salonów. Rozważając miejsce, w którym ma stanąć nowy stół, należy zadbać o odpowiednią przestrzeń dookoła. Każda osoba musi mieć dostęp do stołu i móc swobodnie odsunąć krzesło.

Stół drewniany czy wykonany ze szkła?

Pięknie prezentują się stoły drewniane. W sklepach znajdziemy bardzo bogatą ofertę takich stołów, ale wiele osób decyduje się na indywidualne zamówienie u stolarza. Drewniany stół musi być odpowiednio zabezpieczony i pielęgnowany. Alternatywą są ostatnio bardzo popularne stoły ze szklanym blatem. Są bardzo efektowne, ale wymagają częstego mycia. Każdy odcisk palca jest widoczny na szkle. Osoby, które lubią modernistyczne kształty mogą pomyśleć o stołach plastikowych lub wykonanych z aluminium.

 Miłego biesiadowania przy stole!

Autor: Ola Sztobryn