Data modyfikacji:

Stolik pomocniczy – jak wybrać i gdzie go umieścić?

O stoliku kawowym słyszał z pewnością każdy z nas. Ale stolik pomocniczy? Co to takiego i do czego służy? Gdzie go umieścić i jak wybrać idealny? Garść wskazówek, które pomogą ci zaprzyjaźnić się ze stolikiem pomocniczym, znajdziesz poniżej.

Stolik pomocniczy, czyli co?

To po prostu dodatkowy stolik, który przyda ci się wtedy, gdy chcesz zapewnić sobie większą wygodę podczas relaksu na fotelu, żeby nie sięgać np. do stolika kawowego za każdym razem, gdy chcesz odstawić kubek z herbatą. Stolik pomocniczy można w zasadzie nazwać wsparciem stolika kawowego czy stolika do salonu, które to zazwyczaj ustawiamy centralnie na środku strefy wypoczynkowej. Stolik pomocniczy może stać gdzieś z boku, ale jego zaletą jest to, że wcale nie musi mieć jednego ustalonego miejsca. Można go do woli przestawiać w zależności od aktualnych potrzeb – jeśli potrzebujesz go w pobliżu sofy, ustaw go właśnie tam. Chwilę później może wylądować w innym zakątku strefy wypoczynkowej.

Innymi słowy stolik pomocniczy to dodatkowy element wyposażenia salonu. Zazwyczaj jest mobilny, co oznacza, że ma lekką konstrukcję, która umożliwia jego przenoszenie. Nie jest to jednak sztywna zasada, bo w roli stolików pomocniczych świetnie sprawdzają się również bardziej okazałe modele. W takim przypadku stolik pomocniczy zazwyczaj pozostaje w jednym miejscu.

Ciekawą opcją, która jest coraz popularniejsza w aranżacji wnętrz, jest wybór stolika kawowego i pomocniczego w zestawie. Ten drugi jest zazwyczaj mniejszy i wsuwa się go pod stolik do salonu. Ten zabieg pozwala uzyskać idealnie dobrany duet i w razie potrzeby wyciągnąć stolik pomocniczy i ustawić go w dowolnym miejscu.

Stolik pomocniczy – na co zwrócić uwagę?

Na początek rozprawmy się z wysokością stolika pomocniczego. Wbrew pozorom wcale nie musi on być równie niski, jak stolik kawowy (o ile nie zdecydujesz się na opcję, w której stolik pomocniczy występuje w duecie z kawowym). Dobrym posunięciem jest wybór stolika pomocniczego o nieco większej wysokości, niż stolik do salonu. W takim przypadku powinien on sięgać mniej więcej do wysokości twojego łokcia, gdy znajdujesz się w pozycji siedzącej lub do podłokietnika fotela czy kanapy. Dzięki temu będzie ci znacznie wygodniej, gdy będziesz odstawiać na bok kubek z herbatą lub książkę.

Dodatkowo, jeśli chcesz wygospodarować miejsce do przechowywania, warto sięgnąć po stolik pomocniczy, który w dolnej części jest wyposażony w półkę.

Stolik pomocniczy – jak wybrać idealny?

Najłatwiejszy rozwiązaniem, jest zakup duetu stolików – idealnie pasujący do siebie zestaw pozwoli uzyskać spójną kompozycję. Ale jeśli chcesz wprowadzić do stylizacji mieszkania nieco więcej różnorodności, stolik pomocniczy wcale nie musi być bliźniakiem stolika kawowego. Dobrą opcją są bardzo modne stoliki kosze. We wnętrzu takiego kosza możesz przechowywać dodatkowe poduszki czy koce, jakie wykorzystujesz w stylizacji pokoju dziennego. Stolik tego typu bez trudu przeniesiesz i ustawisz w takim miejscu, aby zapewniał ci wygodę.

Modnym rozwiązaniem są też stoliki pomocnicze przypominające drewniane stołki czy pieńki. Na ich blacie nie zmieścisz co prawda zbyt wiele, ale miejsce na kubek z herbatą znajdzie się tam zawsze. Dużym plusem stolików do salonu tego typu jest fakt, że można znaleźć dla nich szereg innych zastosowań – świetnie sprawdzą się w roli kwietników czy ekspedytorów na dekoracje.

Efektownie prezentują się też okrągłe metalowe stoliki na cienkich nóżkach. Ich wielką zaletą jest lekka konstrukcja, która pozwala do woli przestawiać je w stylizacji wnętrza. W najmodniejszym wydaniu stoliki tego typu są wykończone w kolorze miedzi lub metalicznego różu, jednak tego typu akcent powinien mieć wspólny mianownik z innymi ozdobami mieszkania.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny