Data modyfikacji:

Strefa wypoczynkowa w salonie – jak zaaranżować idealne miejsce do relaksu?

Stos poduszek na kanapie, ciepły koc, świece i ulubiony serial – czy może być lepszy sposób na przetrwanie jesiennej aury? Komfortowo zaaranżowana strefa wypoczynkowa w twoim domu może ci w pełni wynagrodzić niesprzyjające warunki pogodowe za oknem. Bo jeśli twój salon będzie naprawdę przytulny, wcale nie będziesz chciał go opuszczać. Sprawdź zatem nasz przepis na idealną strefę wypoczynkową.

Jeśli kuchnia jest sercem domu, to salon jest jego centrum kulturalnym. Przecież to w salonie zazwyczaj podejmujesz gości, czytasz książki czy oglądasz seriale i filmy. Innymi słowy, to właśnie pokój dzienny stanowi najważniejsze, obok sypialni rzecz jasna, miejsce relaksu. Dlatego aranżacja salonu powinna być w pełni podporządkowana odpoczynkowi. Wystarczy naprawdę niewiele – sofa do salonu pełna miękkich poduszek i pledów, ozdoby i ciekawe dekoracje do salonu oraz przyjazna kolorystyka – tej jesieni pokój dzienny z pewnością stanie się twoją ulubioną częścią domu.

Aranżacja salonu, czyli gra w kolory

Aranżowanie swojej strefy wypoczynkowej w salonie zacznij od kolorów. Wiesz przecież, że barwy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niektóre kolory mogą pobudzać do działania, inne drażnić, a jeszcze inne uspokajać i koić nerwy. To właśnie na te ostatnie należy postawić urządzając pomieszczenie i dobierając dekoracje do salonu.

W pokoju dziennym najlepiej sprawdzi się biel, która kojarzy się z czystością i spokojem. Równie dobrym rozwiązaniem są barwy ziemi, czyli beż i brąz, które wywołują skojarzenia z naturą, a przez to wprawiają w pozytywny nastrój. Podobnie zieleń czy błękit. Co więcej, w aranżacji salonu z powodzeniem możesz stawiać też na szarość – jest to wprawdzie neutralna barwa, która nie wywołuje ani pozytywnych, ani negatywnych odczuć, jednak stanowi ona znakomite tło dla innych barw.

Miękkie lądowanie – poduszki, koce i pledy

Sofa do salonu to najważniejszy mebel w pomieszczeniu. Jej wybór w pełni zależy od twoich indywidualnych preferencji – ma być przede wszystkim wygodnie, ale też ładnie. Poszukując idealnej sofy do salonu dobierz jej wielkość do liczby domowników.

Ale do rzeczy – niezależnie od tego jak wygodną sofę do salonu wybierzesz, należy dobrać do niej także poduszki, koce oraz pledy. Przecież wypoczynek w twoim salonie ma być naprawdę wygodny, dlatego dobierz dekoracje do swojej sofy do salonu. Poduszki poukładasz na kanapie i dzięki temu nie tylko aranżacja salonu zyska dodatkową ozdobę, ale również będzie ci znacznie wygodniej.

Dobierając poduszki warto jest kierować się zasadą uzupełniania się barw. Na kole kolorów należy zatem wybrać barwy, które leżą dokładnie naprzeciw siebie. W ten sposób uzyskasz harmonijne, pasujące do siebie połączenie. Możesz też dobierać kolory na zasadzie analogii, czyli zestawiać takie, które na kolor barw leżą tuż obok siebie.

Pledy z kolei możesz umieścić w zasobniku, który będzie stał w pobliżu sofy – ciekawym rozwiązaniem są bardzo modne obecnie kosze druciane lub z trawy morskiej. Koce i pledy zwinięte w rulony i poukładane w takim koszu będą wyglądały świetnie.

Wiesz jaka jest największa zaleta poduszek dekoracyjnych i pledów? Możesz je wymieniać do woli – nowe poszewki nie są dużym wydatkiem, a pledy możesz przenieść np. do sypialni. W ten sposób zyskasz możliwość łatwego żonglowania dekoracjami do salonu i drobnego zmieniania wystroju w zależności od nastroju.

Stolik kawowy i pomocniczy

Równie ważnym elementem aranżacji salonu, jak wygodna sofa czy fotele, jest stolik kawowy. Stolik powinien być niższy od siedziska wypoczynkowego o około 2 cm. Pamiętaj jednak, żeby dostosować wysokość mebla do wysokości sofy, dzięki czemu zapewnisz sobie pełnię wygody.

Dodatkowo stolik nie powinien być zbyt duży – musisz bowiem zachować pewien ciąg komunikacyjny i zapewnić sobie możliwość wygodnego przechodzenia przy kanapie i stoliku. Szacuje się, że odległość pomiędzy tymi meblami powinna wynosić przynajmniej 45 cm.

Jeśli tylko jesteś w stanie wygospodarować dodatkowe miejsce, uwzględnij również stolik pomocniczy. Będzie on np. stał w pobliżu kanapy i na nim ustawisz lampkę biurkową, która zapewni ci dodatkowe oświetlenie podczas czytania. Na stoliku pomocniczym będziesz też mógł swobodnie odstawić kubek z herbatą czy czytaną książkę lub czasopismo, bez potrzeby nachylania się do stolika kawowego.

Ciekawym rozwiązaniem, jakie możesz zastosować, jeśli nie masz miejsca na dodatkowy stolik pomocniczy, są specjalne nakładki, jakie umieszcza się na podłokietnikach sofy. Są one elastyczne i dostosowują się do kształtu podłokietnika i w ten sposób zyskasz miejsce, gdzie postawisz kubek z herbatą.

Stwórz nastój, czyli dekoracje do salonu

Aby aranżacja salonu była naprawdę przytulna, w pomieszczeniu nie może zabraknąć dodatków. Wygodna sofa do salonu, miękkie poduszki i ciepłe pledy to dopiero połowa sukcesu. Stawiaj przede wszystkim na dodatki, które pomogą wykreować w pomieszczeniu przyjemną atmosferę. Nie może w nim zatem zabraknąć świec oraz lampionów. Ich naturalny blask ociepli wystrój wnętrza, a same latarnie będą niepowtarzalną dekoracją do salonu.

Warto też wprawiać się już w świąteczny nastrój. Pomyślisz pewnie, jak to, jeszcze za wcześnie na święta. Jasne, nie musisz wytaczać najcięższych dział, ozdoby choinkowe zostaw na grudzień. Ale sznur lampek ułożonych na gałązce lub w dużym słoiku będzie kolejnym nastrojowym dodatkiem.

Co jeszcze uwzględnić w aranżacji strefy wypoczynkowej? Zadbaj o to, co tworzy przytulny i domowy charakter tego miejsca. Wśród dekoracji do salonu warto wymienić kwiaty – wprowadzą one przyjazny mikroklimat. Poza tym na wyciągnięcie ręki powinieneś mieć przynajmniej kilka książek – ładnie wydane tomy, będą świetnie wyglądać na półce lub stoliku pomocniczym.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny