Co robić w styczniowym ogrodzie?
Prace w ogrodzie w styczniu nie są zbyt intensywne - troskliwy ogrodnik będzie sprawdzał, czy jego ogród ma się dobrze. Chodzi tutaj na przykład o kontrolowanie, czy zbyt silny wiatr nie uszkodził osłon roślin przed zimnem - bada się, czy agrowłóknina jest odpowiednio nałożona, czy kopczyki nie uległy zniszczeniu.
Właściwa ochrona jest szczególnie ważna dla roślin młodych i ciepłolubnych - bez agrowłókniny, słomy lub ściółkowania rośliny mogą mieć odebraną szansę na przetrwanie mroźnej zimy. Poważnym zagrożeniem dla niektórych iglaków, szczególnie ich odmian kolumnowych, są intensywne opady śniegu. Nagromadzony śnieg przytłacza te krzewy i deformuje ich kształt - w tym przypadku trzeba sprawdzić, czy obwiązanie ich sznurkiem (ewentualnie siatką) jest odpowiednio mocne, a także powinno się usuwać zalegający na roślinach śnieg.
Można też skontrolować drzewka pod kątem występowania szkodników - ich skuteczne usunięcie uratuje rośliny przed inwazją szkodników wiosną lub latem. Najlepiej jest znalezione jaja szkodników spalić. W przypadku posiadania oczka wodnego z rybami koniecznie trzeba zapobiegać całkowitemu zamarzaniu wody (konieczne jest usuwanie lodu z przerębli, w przeciwnym razie ryby będą narażone na śmierć).