Data publikacji:

Styczeń w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Dla początkujących ogrodników styczniowe prace ogrodowe mogą być sporym zaskoczeniem. Wydawać się może, że cały ogród zapadł w zimowy sen, ale jest to dość swoista gra pozorów. Doświadczony ogrodnik doskonale wie, że na piękno i zdrowie ogrodu pracuje się cały rok - oczywiście w styczniu tej pracy jest zdecydowanie mniej. Sprawdź, czy wiesz, jakie prace należy wykonać w pierwszym miesiącu roku i przygotuj się na działanie. Zobacz, co możesz zrobić dla swojego ogrodu, by wiosną przebudził się idealnie zregenerowany po zimie. Styczeń w ogrodzie nie jest miesiącem, który wymaga wielu typowych prac ogrodowych. Cały ogród zapadł w zimowy sen, ze spokojem należy czekać z jego przebudzeniem do wczesnej wiosny. W zasadzie w styczniu wykonuje się drobne prace o charakterze porządkowym i pielęgnacyjnym. Tego typu prace mogą mieć charakter czysto kontrolny lub uzupełniający.

dziecko w ogrodzie

Co robić w styczniowym ogrodzie?


Prace w ogrodzie w styczniu nie są zbyt intensywne - troskliwy ogrodnik będzie sprawdzał, czy jego ogród ma się dobrze. Chodzi tutaj na przykład o kontrolowanie, czy zbyt silny wiatr nie uszkodził osłon roślin przed zimnem - bada się, czy agrowłóknina jest odpowiednio nałożona, czy kopczyki nie uległy zniszczeniu.

Właściwa ochrona jest szczególnie ważna dla roślin młodych i ciepłolubnych - bez agrowłókniny, słomy lub ściółkowania rośliny mogą mieć odebraną szansę na przetrwanie mroźnej zimy. Poważnym zagrożeniem dla niektórych iglaków, szczególnie ich odmian kolumnowych, są intensywne opady śniegu. Nagromadzony śnieg przytłacza te krzewy i deformuje ich kształt - w tym przypadku trzeba sprawdzić, czy obwiązanie ich sznurkiem (ewentualnie siatką) jest odpowiednio mocne, a także powinno się usuwać zalegający na roślinach śnieg.

Można też skontrolować drzewka pod kątem występowania szkodników - ich skuteczne usunięcie uratuje rośliny przed inwazją szkodników wiosną lub latem. Najlepiej jest znalezione jaja szkodników spalić. W przypadku posiadania oczka wodnego z rybami koniecznie trzeba zapobiegać całkowitemu zamarzaniu wody (konieczne jest usuwanie lodu z przerębli, w przeciwnym razie ryby będą narażone na śmierć). 

Styczeń kontra byliny i rośliny balkonowe

W dość trudnej sytuacji znajdują się wykopane z gleby bulwy (dalie, begonie), które zwyczajowo przechowuje się w piwnicy. Problemem może być nie tylko nieodpowiednia temperatura, ale i brak światła. Bylinom trzeba poświęcić nieco uwagi - są to rośliny wieloletnie, które pozwalają na spore oszczędności (jeśli będą odpowiednio przechowane, nie trzeba ich ponownie kupować).

W tym przypadku sprawdza się i przycina wypuszczone osłabione pędy, co wzmacnia bulwy. Jeśli chodzi o rośliny balkonowe, to większość z nich również może wymagać właściwego przechowywania - nie każda roślina może zostać na zimę na tarasie czy balkonie. Planując nasadzenie takich roślin, trzeba liczyć się z tym, że będą one wymagać przestrzeni do ich magazynowania w czasie mroźnych miesięcy. Osłabione rośliny balkonowe mogą być atakowane przez szkodniki, takie jak mszyce i przędziorki, które można zlikwidować za pomocą odpowiednich preparatów. 

Zaplanuj idealny ogród


Chociaż ogród w styczniu nie wymaga wielu skomplikowanych prac, to można poświęcić wiele uwagi na jego planowanie. Styczeń to bardzo dobry moment na zastanowienie się nad tym, jakie drzewa, krzewy czy kwiaty należy zamówić dla uatrakcyjnienia ogrodu. Staranne planowanie pozwoli na odłożenie odpowiedniej kwoty na tego typu zakupy.

Osoby, które dopiero będą zakładać swój pierwszy ogród, mają szansę na zdobycie fachowej wiedzy w temacie ogrodnictwa. Zimowe wieczory pozwalają na spokojne zapoznawanie się z odpowiednią lekturą, wstępnym wyszukiwaniem roślin i poznawaniem ich pielęgnacyjnych wymogów. Wiedza ogrodnicza eliminuje podstawowe błędy - każda roślina jest inna, może kochać słońce lub cień, może być mrozoodporna lub bardzo wrażliwa na mróz. Poznanie potrzeb roślin jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w planach są nasadzenia roślin spoza polskiej strefy klimatycznej. 
Tekst: redakcja wnętrza-ze-smakiem.pl