Data publikacji:

Styl minimalistyczny we wnętrzach. Kiedy mniej znaczy więcej

Przez jednych uwielbiany, przez innych oceniany jako chłodny i bezosobowy. Styl minimalistyczny nie bez powodu jednak wraca jednak do naszych wnętrz jak bumerang. Czym charakteryzuje się styl minimalistyczny i czy warto wprowadzić go w swoim domu?
styl minimalistyczny we wnętrzach

Styl minimalistyczny – cechy

Styl minimalistyczny zakłada ograniczenie zbędnych bodźców zewnętrznych. Misją minimalizmu jest usunięcie z życia tego, co jest nadmiarem. W przypadku mieszkania jest to przechowywanie rzeczy wewnątrz szaf, pozbywanie się bibelotów i ozdobników. Mieszkanie minimalistyczne to dobrze rozplanowane i zorganizowane mieszkanie. Nie znaczy to jednak, że wszelkie rzeczy upchniemy do szafy i w ten sposób zyskamy minimalistyczną przestrzeń.
W minimalizmie pozbywamy się wszystkich niepotrzebnych rzeczy – usuwamy je z mieszkania. Wiele osób wskazuje, że minimalizm w przestrzeni osobistej pomaga im zorganizować się w innych sferach życia (np. w obszarze zawodowym i finansowym).
Wnętrze minimalistyczne cechują proste linie, brak bogatego wzornictwa, postawienie na prostotę. Absolutnie nie musimy jednak mieszkać w pustych czterech ścianach! Możemy zdecydować się na czarne, masywne ramy z ulubionymi zdjęciami czy wybrać drewniany stolik o pięknym matowym wykończeniu. Główna maksyma minimalizmu to „mniej, ale lepiej”. Wybierajmy więc meble i dodatki, które nas naprawdę cieszą. Nie poddawajmy się ochocie zakupu „na już”. Minimalizm to wnętrze przemyślane, gdzie każdy akcent ma swoje uzasadnienie.
Styl ten kojarzy się z czernią i bielą, jednak wcale nie musimy używać tych barw, by uzyskać minimalistyczne wnętrze. Rewelacyjnie w takich wnętrzach sprawdzają się kremy, beże i brązy. Wówczas pomieszczenie zyskuje ciepło i łatwo jest się w nim zregenerować. Wiele osób preferuje jednak biel, czerń i szarości i nic w tym złego. Z takim wnętrzem pięknie skomponuje się zielona roślina doniczkowa. Urządzając minimalistyczne wnętrze, należy trzymać się określonej palety barw. Ułatwia to projektowanie przestrzeni, usprawnia również decyzje zakupowe, a efekt zachwyca.

Minimalistyczny salon – jak go ograć?

Salon to pokój, w którym zazwyczaj posiadamy większą ilość przedmiotów. Kanapa, stolik kawowy, komoda, telewizor… Meble możemy sparować kolorystycznie, a telewizor da się ukryć w panelu mieszczącym się na ścianie. Wszystko jest kwestią pomysłowości i chęci. Nawet książki możemy ustawić w przyjemny dla oka sposób – możemy pogrupować je kolorami, według tematyki czy pozostawić jedynie najpiękniejsze albumy i najważniejsze pozycje.

Minimalistyczny pokój dziecka oraz sypialnia

Minimalistyczny pokój dziecięcy – niemożliwe? Nie, możliwe! Nie chodzi tu bynajmniej o to, by pozbawiać dziecko wszystkich zabawek i książeczek! Ważna jest jednak organizacja przestrzeni w taki sposób, by pokój dziecka zawierał jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Pozostawiamy te zabawki, którymi faktycznie dziecko chętnie się bawi. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie rotacji zabawek, czyli posiadanie pudełka, gdzie umieścimy część zabawek. Po paru miesiącach zamieniamy zabawki z pokoju z tymi z pudełka. Dziecko wówczas odczuwa „efekt nowości”, a zabawki cieszą je przez dłuższy czas. Kolory w pokoju dziecka nie powinny być krzykliwe – czym innym jest wprowadzanie ulubionego koloru dziecka w dodatkach czy meblach, a czym innym jest pomalowanie ścian na jaskrawe barwy i dobranie do tego zasłonek w wiele postaci z bajek.
Otoczenie, w którym przebywamy wieczorem, ma kolosalne znaczenie dla jakości snu. I tutaj minimalizm jest wspaniałym przykładem, jak odpowiednio urządzone wnętrze wpływa kojąco na nasz organizm. Zaaranżowanie sypialni w stylu minimalistycznym jest szczególnie polecane dla osób, które mają problem z zasypianiem. Zbyt duża ilość bodźców sprawia, że mózg zamiast wejść w stan relaksu, stara się przeanalizować otoczenie. Minimalistyczne wnętrze jest wytchnieniem dla ciała i ducha.

Styl minimalistyczny – jak zacząć?

Choć idea minimalizmu i stylu minimalistycznego we wnętrzach jest dość prosta i klarowna, wiele osób odczuwa początkowo dyskomfort podczas wprowadzania jej w życie. Dzieje się tak, ponieważ zaczynamy zdawać sobie sprawę z nietrafionych zakupów oraz z ilości posiadanych przedmiotów. Początkowo rzeczywiście taki stan rzeczy może przytłaczać. Dlatego sortowanie swoich rzeczy możemy rozłożyć w czasie, jednak należy wyznaczyć sobie datę końcową. Zapisanie sobie daty, do której uporządkowujemy własne mieszkanie z nadmiaru rzeczy, motywuje, a także sprawia, że porządki nie będą trwały w nieskończoność.
Pozbywając się rzeczy, które nie sprawiają nam radości, tworzymy przestrzeń na odpoczynek dla umysłu. Wszelkie przedmioty, które pozostawimy jako te, których używamy i lubimy, powinny być zadbane i zdatne do użytku. Konieczne będzie więc ewentualne zacerowanie dziur czy skrócenie spodni, naprawienie jakiegoś sprzętu, powieszenie ulubionego obrazka. Minimalizm początkowo wydaje się być czymś wręcz nieosiągalnym i trudnym!
Takie momenty to coś całkowicie normalnego i praktycznie każdy, kto wprowadza nowe zasady do życia i wnętrza, spotyka się z takim wrażeniem. Gdy jednak zakończymy naszą wnętrzarską rewolucję, finalnie żyje nam się dużo przyjemniej. Wraz z podjęciem wysiłku przeorganizowania przestrzeni, łatwiej zmienić nam negatywne nawyki i wprowadzić pozytywne zmiany do swojej codzienności.

Styl minimalistyczny a współczesny tryb życia

Dlaczego styl minimalistyczny staje się tak popularny? Pomimo rosnącego konsumpcjonizmu, człowiek szuka prostoty i wytchnienia od pędu codziennego życia. Przestrzeń internetowa pochłania nas godzinami, atakując reklamami, których nawet często sobie nie uświadamiamy. Coraz częściej miewamy problemy z koncentracją i pamięcią, przez co wejście w tzw. pracę głęboką staje się heroicznym niemal wysiłkiem.
Nawiązywanie głębszych relacji międzyludzkich zaczyna być prawdziwą sztuką w świecie instant, w którym wszystko jest szybkie, przemijalne i zastępowalne.
Styl minimalistyczny odzwierciedla potrzebę zatrzymania się, docenienia prostoty, ale i jakości. Minimalizm to ograniczenie zbędnego szumu w życiu, skupianie się na swoich wartościach i priorytetach. Często to właśnie urządzenie domu w stylu minimalistycznym staje się pierwszym bodźcem do zmiany całego życia! Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, ile niepotrzebnych rzeczy nas otaczało, ilu bezwartościowych relacji się trzymaliśmy, ile pieniędzy przeznaczaliśmy na coś, co nie sprawiało nam satysfakcji.
Wejście w sferę minimalizmu to krok w stronę osiągnięcia tak potrzebnego balansu. Jest to obranie kierunku życia w zgodzie ze swoimi wartościami i prowadzenie go na własnych zasadach.
Zdjęcie: Envato Elements