Data publikacji:

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w stylu skandynawskim

Małe łazienki są niestety dużym utrapieniem dla swoich właścicieli, którzy nie zawsze radzą sobie z ergonomicznym oraz estetycznym urządzeniem wnętrza i ustawianiem w nim wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia. Częstym problemem jest również brak odpowiedniej ilości światła, sprawiający, że wnętrze przypomina ponurą jaskinię. W artykule radzimy, jak powinna przebiegać udana aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką, która wykonana została w stylu skandynawskim.
Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w stylu skandynawskim

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Niezwykle popularny w ostatnich latach styl skandynawski jest wręcz idealnie stworzony do małych łazienek. Jego założenia wywodzą się wprost z designu domów naszych północnych sąsiadów. Wnętrza skandynawskie stawiają na bardzo jasne i harmonijne pomieszczenia, w których używa się naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Meble w skandynawskich mieszkaniach są nowoczesne i niezwykle proste. Styl odcina się jednak od surowego minimalizmu, gustuje bowiem w dodatkach i detalach, które wprowadzają przytulny charakter, ułatwiający relaks i wyciszenie po długim dniu pracy.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w stylu skandynawskim – co należy wiedzieć

Urządzenie małej łazienki nie jest z pewnością łatwym zadaniem. Trzymanie się określonego stylu może jednak ułatwić nieco proces, zawężając wybór potencjalnych materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. Najpierw jednak niezwykle istotne jest dokładne zmierzenie całego pomieszczenia, a także ustalenie przebiegu rur kanalizacyjnych, ciągów wodnych oraz instalacji elektrycznej. Jeżeli wykonujemy remont, ustalenie zadania może być trochę trudniejsze, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zmuszeni pozostawić na miejscu starą pralkę lub nie możemy przesunąć w razie potrzeby rur i kabli. Zajmijmy się jednak teraz właściwą kwestią aranżacji.

Kolory i materiały w małej łazience w stylu skandynawskim

Jak już wspomnieliśmy, łazienki skandynawskie są bardzo jasne i wypełnione naturalnym światłem. W większości mieszkań w blokach pomieszczenia te jednak nie posiadają okien. Nie jest to jednak problem, skandynawska estetyka poradzi sobie bowiem także i z takim wyzwaniem, poprzez odpowiedni dobór barw oraz lamp.
W małej skandynawskiej łazience dominować będzie totalnie kolor biały, a także jasne beże oraz szarości. Ich uzupełnieniem mogą być drobne detale w pastelowych kolorach. Paleta ta w znaczący sposób rozjaśni pomieszczenie i wizualnie uczyni je większym. Wyraźnie swoją obecność zaznaczy we wnętrzu także naturalne drewno. Może być ono obecne w meblach lub w elementach dekoracyjnych, a także na ścianach (o czym opowiadamy w kolejnym punkcie).

Płytki w małej łazience w stylu skandynawskim

W przypadku płytek potencjalnie możemy zdecydować się na dwa rozwiązania, które różnią się od siebie w dość znaczący sposób. Pierwszą opcją jest użycie klasycznych płytek łazienkowych. Pamiętamy przy tym, że na małych przestrzeniach korzystamy przede wszystkim z niewielkich modeli o błyszczącym wykończeniu. To samo dotyczy podłogi, na której poza jednokolorowymi jasnymi wzorami mogą pojawić się kafle naśladujące strukturę drewna lub kamienia.
Drugim, a więc obecnie znacznie popularniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem, jest skorzystanie z bardzo dużych płytek, które łączą się ze sobą w praktycznie niewidoczny sposób, tworząc spójną powierzchnię, optycznie powiększającą przestrzeń. Ich faktura i wzory naśladują drewno, beton lub kamień.
Oczywiście oba pomysły aranżacyjne da się ze sobą połączyć, wykładając np. dużymi kaflami przestrzenie wokół prysznica.

Umywalka i toaleta w małej łazience w stylu skandynawskim

Mała łazienka w stylu skandynawskim posiadać będzie prawie zawsze nowoczesną toaletę podwieszaną, która pozwala zaoszczędzić miejsce oraz przyspieszyć prace porządkowe. Wybieramy oczywiście białe miski o prostych i zaokrąglonych kształtach. W sprzedaży znajdziemy wiele podtynkowych zestawów montażowych do muszli WC, które stworzone są z myślą o niewielkich przestrzeniach.
Umywalki to praktycznie zawsze modele nablatowe, które w elegancki sposób montuje się na blacie łazienkowym. W sprzedaży znajdziemy dużą liczbę mis przeznaczonych do niewielkich przestrzeni.

Prysznic w małej łazience w stylu skandynawskim

Najpopularniejszym obecnie trendem w konstrukcji pryszniców jest budowa kabiny bez udziału brodzika, bezpośrednio na podłodze łazienki, co jest możliwe dzięki montażowi tzw. odpływu liniowego. Konstrukcja ta pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience i zbudować prysznic w niestandardowych wymiarach. Natrysk będzie zazwyczaj oddzielony od reszty pomieszczenia za pomocą szklanych drzwi, które można dopasować wymiarem do kubatury łazienki.

Meble w małej łazience w stylu skandynawskim

W małej łazience skandynawskiej zazwyczaj znajdziemy miejsce tylko dla pojedynczej szafki pod umywalką, która przyjmuje prostą i minimalistyczną formę oraz biały kolor. Obowiązkowo wyposażona będzie w drewniany lub drewnopodobny laminowany blat, na którym instalujemy umywalkę. Często dodatkowe półki lub szafki montujemy też bezpośrednio nad pralką, którą można z obu stron zabudować.

Dodatki i oświetlenie w małej łazience w stylu skandynawskim

Podstawowym dodatkiem w małej łazience będzie oczywiście duże lustro, jest ono bardzo przydatne na niewielkiej przestrzeni, bowiem doskonale ją powiększa i odbija światło. Jeżeli chodzi o oświetlenie dobrze sprawdzą się tutaj zarówno dyskretne listwy LED, które często montuje się wokół ramy lustra oraz na podwieszanym suficie, a także listwy z reflektorami.
Zdjęcie: Envato Elements