Data publikacji:

Syfon oszczędzający miejsce: jaki wybrać?

Elegancka umywalka lub ergonomiczny zlew są niezwykle pożądanymi elementami każdej łazienki oraz kuchni. Czasami jednak misa, która wpadła nam w oko, może sprawić kłopoty podczas instalacji w szafce lub na blacie. Powodem jest najczęściej jej rura odprowadzająca wodę do kanalizacji, a więc tzw. syfon. Czasami standardowe modele tego elementu instalacji nie będą fizycznie mieścić się w meblu lub zajmą zbyt wiele cennej przestrzeni, uniemożliwiając wykonanie poprawnej instalacji. W takich wypadkach sięgamy po syfony płaskie albo inaczej – oszczędzające miejsce.
syfon oszczędzający miejsce

Jak syfon oszczędzający miejsce wybrać do zlewu lub umywalki?

Syfony oszczędzające miejsce sprawdzają się, gdy pod umywalką umieszczone są np. szuflady oraz szafki. Używa się ich również w przypadku mis nablatowych, ponieważ pozwalają dyskretnie ukryć większą część instalacji znajdującej się pod blatem. Cechą charakterystyczną syfonu płaskiego jest to, że rura połączona z odpływem ma orientację poziomą, a jego pozostałe elementy, takie jak kolanko, mają kompaktową konstrukcję i są cofnięte w kierunku ściany. Warto zauważyć, że przy instalacji odpływu płaskiego nie musimy koniecznie zmieniać wysokości przyłącza do rury kanalizacyjnej. W niektórych przypadkach jego modyfikacja może jednak ułatwić instalację umywalki lub zlewu.
Każdy podstawowy typ syfonu posiada swój odpowiednik oszczędzający miejsce i zazwyczaj różnica w koszcie produktu, w porównaniu do standardowego modelu, nie jest specjalnie znacząca.

Syfony butelkowe oszczędzające miejsce

Są to najbardziej klasyczne syfony. W ich dolnej części znajduje się specjalny pionowy zbiorniczek (butelka) z odkręcanym dnem, w którym lądują większe nieczystości oraz przedmioty przez przypadek wrzucone do odpływu, takie jak pierścionki. Butelka w kompaktowych syfonach będzie najczęściej skrócona lub zamontowana na końcu długiej rury odpływowej. Modele tego typu nadają się idealnie do montażu w szafkach lub pod blatami.

Syfony rurowe oszczędzające miejsce

Syfony charakteryzują się rurą wygiętą w kształt litery U, co ma zapobiegać zapychaniu się odpływu. Choć standardowe modele osiągają dość duże wymiary i przeznaczone są głównie do dużych łazienek i kuchni, w ofercie sklepów znajdziemy też produkty oszczędzające miejsce. Konstrukcje tego typu nie rezygnują z zakrzywionego profilu rury odpływowej, ale trochę go spłaszczają lub przesuwają. Syfony rurowe zazwyczaj pozostawia się odsłonięte, dotyczy to zwłaszcza modeli ozdobnych, które świetnie prezentują się np. łazienkach typu retro.

Syfony niestandardowe oszczędzające miejsce

W sprzedaży znajduje się też wiele niestandardowych syfonów, zaskakujących swoimi kształtami lub konstrukcją. Bardzo często nadają się one idealnie dla osób chcących wygospodarować dodatkowe miejsce pod zlewem czy umywalką. W rodzinie tych produktów spotkamy się też z syfonami specjalistycznymi używanymi np. w miejscach przyjaznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (dzięki swej budowie pozwalają wjechać swobodnie pod umywalkę).

Materiał, z którego wykonywane są syfony oszczędzające miejsce

Wybierając syfon oszczędzający miejsce, możemy postawić na modele wykonane z dwóch rodzajów materiałów, a więc tworzyw sztucznych lub metalu. Modele z pierwszej kategorii należą do względnie tanich, ale ich estetyka pozostawia wiele do życzenia i nadają się przede wszystkim do instalacji w zabudowie meblowej. Syfony metalowe mogą mieć różnego rodzaju wykończenie powierzchni, począwszy od błyszczącego chromu, a skończywszy na miedzi lub matowej czerni. Mogą być bardzo interesującym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Niewątpliwym minusem jest jednakże ich wysoka cena.
Zdjęcie: Envato Elements