Data modyfikacji:

Szafa przesuwana do przedpokoju w bloku – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szafa w przedpokoju to niemal obowiązkowy element wystroju. Sęk w tym, jak ją zaplanować, aby była naprawdę funkcjonalnym schowkiem? Jeśli właśnie stoisz w obliczu wyzwania, jakim jest wybór zabudowy przedpokoju w bloku, a pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, przekonaj się, jaka szafa do małego przedpokoju będzie najlepszym rozwiązaniem?

Przeczytaj koniecznie: jakie meble do małego mieszkania?

Szafa do małego przedpokoju szyta na miarę

Szafa w przedpokoju spełnia nieco inne funkcje niż np. ta, którą ulokujesz w swojej sypialni. W zasadzie to wielofunkcyjny schowek – umieścisz tu nie tylko okrycia wierzchnie czy buty, ale też różne akcesoria sportowe czy sprzęt. Zasada ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku niewielkich mieszkań, gdzie brakuje miejsca na tego typu przedmioty.

Dlatego poszukując idealnej zabudowy przedpokoju w bloku, przeanalizuj swoje potrzeby. Przemyśl dokładnie, co będziesz przechowywać w szafie. Jeśli masz pokaźną kolekcję butów, warto postawić na system wysuwanych koszy w dolnej części szafy – dzięki temu dobrze wykorzystasz dostępną przestrzeń. A jeśli w twojej garderobie nie brakuje długich płaszczy, warto pomyśleć o zlokalizowaniu drążka na ubrania nieco wyżej, dzięki czemu odzież nie będzie się gnieść. Podobnie przeanalizuj zapotrzebowanie na większe półki, które mogą być zlokalizowane w szczytowej części szafy – tam mogą trafić np. walizki podróżne i plecaki czy akcesoria sportowe.

Jeśli twoja szafa do małego przedpokoju ma być naprawdę szyta na miarę, pamiętaj też o zachowaniu odpowiednich wymiarów. Głębokość mebla powinna wynosić około 55-60 cm, co pozwala na swobodne wieszanie odzieży na wieszakach. Z kolei jeśli w szafie zaplanujesz również półki, odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa, niż 25-30 cm. Dzięki temu łatwiej utrzymasz na półkach porządek.

Półki i drążki powinny znajdować się w górnej części szafy, z kolei szuflady czy wysuwane kosze najlepiej jest umieścić w dolnej – mniej więcej od wysokości twojego pasa w dół. Pozwala to na wygodne przeglądanie zawartości szuflad, półek i drążków.

Zabudowa przedpokoju w bloku a oświetlenie

Przedpokój to najczęściej jedno z gorzej oświetlonych pomieszczeń w mieszkaniu – zazwyczaj brakuje tu okien, a z innych pomieszczeń dociera niewiele światła dziennego. Dlatego jeśli wybierasz szafę do małego przedpokoju i chcesz zapewnić sobie komfort podczas korzystania z niej, przemyśl dokładnie, jak będzie oświetlona. Czy sztuczne oświetlenie w przedpokoju wystarczy? Jeśli obawiasz się, że to za mało, planując zabudowę przedpokoju w bloku, warto uwzględnić oświetlenie wewnątrz szafy. Możesz zdać się na światło punktowe lub modne taśmy led. Dzięki temu łatwo zorientujesz się w zawartości szafy.

Lustrzana tafla w małym przedpokoju

Jeśli urządzasz bardzo mały przedpokój, dobrym rozwiązaniem jest wybór drzwi przesuwnych wykończonych za pomocą lustrzanej tafli. W ten sposób nie tylko efektywnie wykorzystasz przestrzeń i odpadnie ci konieczność wieszania lustra w innej części przedpokoju, ale tez optycznie powiększysz i rozjaśnisz wnętrze. Lustro będzie odbijać perspektywę, co da wrażenie głębi. W jego tafli odbije się też światło, co dodatkowo sprawi, że mały przedpokój nie będzie wydawał się przytłoczony.

Na koniec warto się zastanowić, czy faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowa przedpokoju w bloku – szafa przesuwna ma swoje wady. Przesuwając drzwi sprawisz, że zawsze częściowo jej zawartość będzie zasłonięta. Problem ten eliminują drzwi uchylne, te jednak wymagają zachowania nieco więcej przestrzeni, na co w małym przedpokoju może brakować miejsca. Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, postaw na meble dobrej jakości. Szafy do przedpokoju znajdziesz wśród mebli Forte, VidaXL, Mebel Bos czy Elior.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny