Data modyfikacji:

Szafa przesuwana do przedpokoju w bloku – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szafa w przedpokoju to niemal obowiązkowy element wystroju. Sęk w tym, jak ją zaplanować, aby była naprawdę funkcjonalnym schowkiem? Jeśli właśnie stoisz w obliczu wyzwania, jakim jest wybór zabudowy przedpokoju w bloku, a pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, przekonaj się, jaka szafa do małego przedpokoju będzie najlepszym rozwiązaniem?

Przeczytaj koniecznie: jakie meble do małego mieszkania?

Szafa do małego przedpokoju szyta na miarę

Szafa w przedpokoju spełnia nieco inne funkcje niż np. ta, którą ulokujesz w swojej sypialni. W zasadzie to wielofunkcyjny schowek – umieścisz tu nie tylko okrycia wierzchnie czy buty, ale też różne akcesoria sportowe czy sprzęt. Zasada ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku niewielkich mieszkań, gdzie brakuje miejsca na tego typu przedmioty.

Dlatego poszukując idealnej zabudowy przedpokoju w bloku, przeanalizuj swoje potrzeby. Przemyśl dokładnie, co będziesz przechowywać w szafie. Jeśli masz pokaźną kolekcję butów, warto postawić na system wysuwanych koszy w dolnej części szafy – dzięki temu dobrze wykorzystasz dostępną przestrzeń. A jeśli w twojej garderobie nie brakuje długich płaszczy, warto pomyśleć o zlokalizowaniu drążka na ubrania nieco wyżej, dzięki czemu odzież nie będzie się gnieść. Podobnie przeanalizuj zapotrzebowanie na większe półki, które mogą być zlokalizowane w szczytowej części szafy – tam mogą trafić np. walizki podróżne i plecaki czy akcesoria sportowe.

Jeśli twoja szafa do małego przedpokoju ma być naprawdę szyta na miarę, pamiętaj też o zachowaniu odpowiednich wymiarów. Głębokość mebla powinna wynosić około 55-60 cm, co pozwala na swobodne wieszanie odzieży na wieszakach. Z kolei jeśli w szafie zaplanujesz również półki, odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa, niż 25-30 cm. Dzięki temu łatwiej utrzymasz na półkach porządek.

Półki i drążki powinny znajdować się w górnej części szafy, z kolei szuflady czy wysuwane kosze najlepiej jest umieścić w dolnej – mniej więcej od wysokości twojego pasa w dół. Pozwala to na wygodne przeglądanie zawartości szuflad, półek i drążków.

Zabudowa przedpokoju w bloku a oświetlenie

Przedpokój to najczęściej jedno z gorzej oświetlonych pomieszczeń w mieszkaniu – zazwyczaj brakuje tu okien, a z innych pomieszczeń dociera niewiele światła dziennego. Dlatego jeśli wybierasz szafę do małego przedpokoju i chcesz zapewnić sobie komfort podczas korzystania z niej, przemyśl dokładnie, jak będzie oświetlona. Czy sztuczne oświetlenie w przedpokoju wystarczy? Jeśli obawiasz się, że to za mało, planując zabudowę przedpokoju w bloku, warto uwzględnić oświetlenie wewnątrz szafy. Możesz zdać się na światło punktowe lub modne taśmy led. Dzięki temu łatwo zorientujesz się w zawartości szafy.

Lustrzana tafla w małym przedpokoju

Jeśli urządzasz bardzo mały przedpokój, dobrym rozwiązaniem jest wybór drzwi przesuwnych wykończonych za pomocą lustrzanej tafli. W ten sposób nie tylko efektywnie wykorzystasz przestrzeń i odpadnie ci konieczność wieszania lustra w innej części przedpokoju, ale tez optycznie powiększysz i rozjaśnisz wnętrze. Lustro będzie odbijać perspektywę, co da wrażenie głębi. W jego tafli odbije się też światło, co dodatkowo sprawi, że mały przedpokój nie będzie wydawał się przytłoczony.

Na koniec warto się zastanowić, czy faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowa  przedpokoju w bloku – szafa przesuwna ma swoje wady. Przesuwając drzwi sprawisz, że zawsze częściowo jej zawartość będzie zasłonięta. Problem ten eliminują drzwi uchylne, te jednak wymagają zachowania nieco więcej przestrzeni, na co w małym przedpokoju może brakować miejsca.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny