Data publikacji:

Szczypawka w domu: jak się pozbyć?

Szczypawka w domu to powszechny problem. Zastanawiacie się, jak się jej pozbyć i jak skutecznie zlikwidować szczypawki? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
szczypawka w domu jak się pozbyć

Szczypawka w domu - skąd się bierze i jak wygląda?

Szczypawka (inaczej skorek pospolity) to mały owad, który W Polsce występuje bardzo powszechnie. Szczypawki są małe i mają charakterystyczny wygląd - posiadają niewielkie szczypce (fachowo zwane cęgami) oraz parę czółek. Nie każdy wie, że szczypawki mają skrzydła, ale bardzo rzadko latają. Szczypawki często żyją w lasach między korą drzew. Uwielbiają miejsca ciasne, ciemne i wilgotne. Najbardziej aktywne są nocą.
Czy szczypawki to szkodniki? I tak, i nie. Szczypawki są wszystkożerne, a więc w ogrodzie mogą być przydatne - często zjadają mniejsze szkodniki. Z kolei uwielbiają też pokarm roślinny, np. nasze kwiaty czy uprawy. Szczypawka w domu może zjadać kwiaty, rośliny, a nawet wgryzać się w warzywa i owoce. Stąd też nie jest mile widzianym gościem domów i mieszkań.
Wiele osób zastanawia się, czy szczypawki gryzą. Tak - szczypawki mogą gryźć, ale tylko wtedy, gdy ktoś celowo przyciśnie je ręką do podłoża. Nie mniej jednak ugryzienie szczypawki nie jest groźne ani bardzo bolesne. Nie powoduje też większych powikłań. I bez obaw - szczypawki rzadko kiedy będą wchodzić w zakamarki naszych uszu o czym często się słyszy.

Skąd biorą się szczypawki w domu?

Szczypawkę nierzadko do domu przynosimy sami, np. na praniu, które suszyło się na dworze czy z zebranymi z ogrodu warzywami, owocami oraz ziołami. Czasem szczypawki do domu wchodzą same, np. przez otwarte okna i drzwi. Dzieje się tak z dwóch powodów - albo chcą u nas przezimować, albo ochłodzić w parne i gorące lato.

Szczypawki w domu - jak się ich pozbyć? Co na szczypawki w domu? Skuteczne i sprawdzone sposoby

Macie szczypawki w domu i chcecie się ich pozbyć? To naturalne. Mimo że ten owad nie jest tak zły, jak wszyscy sądzą, to nikt nie chce mieć takiego gościa za domownika. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak uporać się ze szczypawką i pozbyć się jej z domu lub mieszkania.

Uszczelnij otwory

Jeśli chcesz pozbyć się szczypawek, to na samym początku musisz dokładnie sprawdzić, jak te dostają się do domu. Później należy te miejsca uszczelnić. Tak jak pisaliśmy wyżej, szczypawki wchodzą często oknami lub nieszczelnymi drzwiami. Wówczas należy uszczelnić te szczeliny, przez które skorki dostają się do domu. Czasem to nieszczelności w budowie domu lub między podłogą, a ścianą stanowią świetne miejsce do tego, aby skorki dostały się do naszego domu. Wówczas niezbędne może okazać się wezwanie fachowca i uszczelnienie konkretnych miejsc. Pamiętajcie, że nawet, jeśli uda wam się zwalczyć szczypawki, to bez odpowiedniego uszczelnienia za jakiś czas problem znowu się pojawi. Jest to więc niezbędny krok.

Użyj odkurzacza

Szczypawki możesz usunąć też mechanicznie. Użyj odkurzacza, a następnie wyrzuć worek. Jeśli masz odkurzacz bezworkowy, to możesz uwolnić szczypawki z pojemnika i po prostu wypuścić je na zewnątrz gdzieś w wilgotnym miejscu z dala od swojego domu.

Domowa pułapka z trocinami

Właściwie to pułapka kryjówka. Przygotuj kilka doniczek. Ważne, aby wybrać te bez otworów od spodu. Teraz wrzuć do doniczek trociny i ustaw je w pobliżu miejsca, przez które szczypawki dostają się do domu, np. przy oknach. Szczypawki skryją się w takiej pułapce, a wy będziecie mogli wynieść je na zewnątrz.

Domowa pułapka z olejem

Do płaskiego i dość szerokiego naczynia, np. szerokiego talerza, wlej olej roślinny. Teraz postaw pułapkę w miejscu, gdzie skorki wchodzą do domu.

Jak zwalczać szczypawki w domu? Użyjcie octu

Jakiego zapachu nie lubią szczypawki? Zdecydowanie octu. Ten zapach skutecznie je odstraszy. Jeśli więc w waszym domu są szczypawki, to w różnych miejscach domu rozłóżcie wypełnione octem niewielkie miseczki. Dobrze postawić je też tam, gdzie szczypawki wchodzą do pomieszczenia, np. przy drzwiach.

Środki owadobójcze dostępne w sklepach

Jeśli powyższe sposoby nie działają na szczypawki w twoim domu, to zastosuj środki owadobójcze dostępne w sklepach. Nie muszą być to środki skierowane typowo do zwalczania szczypawek. Możesz skorzystać z środków owadobójczych o szerokim zastosowaniu. Najlepiej sprawdzą się spraye i wszelkie płyny. Co z dyfuzorami? Te niekoniecznie są dobre na szczypawki. Mogą sprawdzić się na komary, ale na szczypawki niekoniecznie.

Dezynsekcja

Powyższe sposoby zawiodły, a wy wciąż macie w domu wiele szczypawek? Być może niezbędna będzie dezynsekcja. Profesjonalny zespół chemicznie będzie w stanie pozbyć się owada. Czasem wykonuje się opryski, a czasem do takiej dezynsekcji korzysta się z różnego rodzaju lamp.

Moskitiery w oknach

Usunięcie szczypawek to jedno. Aby problem nie wrócił, należy też zapobiegać skorkom. Podstawą jest uszczelnienie wszystkich zakamarków, przez które szczypawki mogą dostać się do domu. Oprócz tego przydatne okażą się moskitiery. Dzięki nim nawet w lecie będziecie mogli mieć otwarte okna, a szczypawki się przez nie nie dostaną. Aby moskitiera była jak najmniej widoczna, postawcie na tą z czarnej siatki.
Szczypawki wywołują w nas wstręt, ale czasem i strach. A to wszystko przez krążące o nich mity, np. że szczypawka może dostać się do ucha, a stamtąd do mózgu. Pamiętajcie, że to tylko bajki wyssane z palca! Szczypawki nie są dla ludzi niebezpieczne, a w ogrodzie mogą być nawet przydatne. Nie mniej jednak jeśli pojawią się w naszym domu, to chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Mamy więc nadzieję, że nasze powyższe sposoby na pozbycie się szczypawek z domu sprawdzą się u was.
A wy mieliście kiedyś w domu szczypawki? Jak poradziliście sobie z tym problemem? Która z metod okazała się najskuteczniejsza?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.