Data publikacji:

Tapeta w salonie na jednej ścianie

Tapeta w salonie na jednej ścianie – czy to dobry pomysł? Zdecydowanie. Zanim jednak postawisz na taki krok, warto wiedzieć, jak umiejętnie wykorzystać ten nowy trend w stylizacji swojego pokoju dziennego. Oto garść wskazówek i pomysłów na wykończenie jednej ze ścian w salonie przy użyciu tapety.
tapeta w salonie na jednej ścianie
Tapeta to od lat świetny sposób na ciekawą dekorację ścian. Coraz częściej materiały wykończeniowe tego typu stosuje się miejscowo i tapeta na jednej ścianie w salonie nikogo nie dziwi – okazuje się, że taki stylizacyjny krok niesie ze sobą wiele plusów. Jeśli ty również chcesz zamontować tapetę tylko na jednej płaszczyźnie, zobacz garść inspiracji na ten temat.

Tapeta w salonie na jednej ścianie – dlaczego warto?

  • Optyczny podział na strefy – miejscowe stosowanie tapety w aranżacji pokoju dziennego sprzyjać będzie optycznemu wydzieleniu konkretnych stref. Przykładowo tapeta na jednej ścianie z telewizorem zaakcentuje strefę telewizyjną. Natomiast materiał zamontowany na ścianie za sofą sprawi, że część wypoczynkowa zostanie wyróżniona na tle całości. To szczególnie dobry pomysł, jeśli twój pokój dzienny tworzy wspólną strefę dzienną wraz z jadalnią i kuchnią. Taki trik sprawi, że poszczególne części zostaną zaakcentowane bez tworzenia niepotrzebnych barier.
  • Subtelny element dekoracyjny – tradycyjnie wszystkie ściany w pomieszczeniu były pokrywane tapetą. Często kończyło się to niekorzystnym efektem aranżacyjnym, zwłaszcza jeśli tapetę zdobił intensywny wzór – tapeta zdominowała całą aranżację, a po dodaniu pozostałych elementów wystroju, otrzymywaliśmy wrażenie chaosu. Zamontowanie tapety na jednej ścianie w salonie sprawi, że efekt będzie subtelniejszy, a nawet wzorzysty materiał nie zdominuje całości, a raczej harmonijnie wkomponuje się w otoczenie.

Przeczytaj także: Rodzaje tapet na ścianę. Najmodniejsze wzory


Ponadto montaż tapety na jednej ścianie w salonie może w łatwy sposób rozwiązać niejedną dekoracyjną zagwozdkę. Ciekawe wzornictwo tapety może stać się wiodącą ozdobą pomieszczenia i np. odpadnie konieczność komponowania galerii ściennej czy dobierania innych dodatków.

Tapeta w salonie na jednej ścianie z telewizorem

W tym przypadku dobrze sprawdzają się tapety z subtelnym wzorem, który w trakcie seansu nie odwraca uwagi od odbiornika. Ponadto dobrym pomysłem może być tapeta utrzymana w ciemnej kolorystyce – materiał tego typu nie odbija światła, co sprzyja stworzeniu komfortowych warunków do oglądania, gdzie twój wzrok nie będzie się męczył.

W roli tapety w salonie na jednej ścianie z telewizorem dobrze sprawdzą się subtelne motywy geometryczne, ponieważ dają harmonijny efekt, a ich proste formy będą się dobrze komponować z samym odbiornikiem. Innym pomysłem na tapetę za telewizorem może być materiał w stylu wabi-sabi, czyli imitujący starą ścianę.

Tapeta na ścianie za sofą

W aranżacji strefy wypoczynkowej liczy się przytulna atmosfera, dlatego warto postawić na tapetę inspirowaną naturą. Motywy kwiatowe i roślinne czy fototapeta z widokiem na zamglony las lub górskie szczyty będzie strzałem w dziesiątkę. Innym ciekawym pomysłem na tapetę na ścianie za sofą są modne modele skandynawskie. Najczęściej są to tapety z subtelnym wzorem na jasnym tle.


Tapeta na jednej ścianie otoczona ciemnymi kolorami

Jeśli lubisz naprawdę wyraziste efekty dekoracyjne, ciekawym pomysłem może być otoczenie tapety przez sąsiednie ściany pomalowane na ciemne kolory. Uzyskasz w ten sposób nieco dramatyczny, ale bardzo modny efekt. W takim przypadku warto szukać kolorystycznych wspólnych mianowników, między barwami tapety a ciemnym kolorem, jaki dobierzesz do pomalowania pozostałych ścian. W takim wydaniu szczególnie efektownie prezentują się wyraziste tapety z intensywnym motywem kwiatowym czy modne modele tropikalne.


Przeczytaj także:
  1. Tapeta do przedpokoju: jaki rodzaj i wzór wybrać?
  2. Najpiękniejsze tapety do sypialni. Wzory nad łóżko
  3. Jaką fototapetę do kuchni wybrać?
  4. Jak wykorzystać tapetę w dekoracji pokoju dziennego? 5 sposobów


Autor: Kamila Zalińska-Woźny