Podobają ci się białe meble i dekoracje do domu? A gdyby tak pójść o krok dalej i postawić na total white look? Biel to z jednej strony neutralny kolor, ale nie myśl, że to aranżacyjna łatwizna. Jeśli chcesz postawić na wnętrzarską dominację bieli w twoim mieszkaniu, przekonaj się, jak zrobić to umiejętnie.
Mimo że projektanci wnętrz i designerzy serwują nam coraz większe kolorystyczne szaleństwo, to biel i tak bierze górę. Kolejne barwy określane mianem koloru roku wg Instytutu Pantone czy trendy zaczerpnięte z kultury masowej często nijak mają się do tego, co w aranżacyjnej trawie piszczy. Bo ani Ultra Violet, czyli aktualny kolor roku, ani nawet kultowy już Millenial Pink czy butelkowa zieleń odwołująca się do szalenie modnego trendu urban jungle, nie zdetronizowały bieli w wnętrzarskiej hierarchii kolorów. Co prawda wielu już prycha z niezadowoleniem na wszędobylski styl skandynawski, ale jego znak rozpoznawczy, czyli biel właśnie na dobre rozgościła się na salonach. A gdyby tak pójść o krok dalej i pokusić się na total white look w aranżacji wnętrza? To może się udać.
Na początek zacznijmy od tego, dlaczego biel tak naprawdę bije na głowę inne kolory. Nie chodzi tu jedynie o słynne duńskie hygge czy szwedzkie lagom ani o inne trendy, które wyznaczają to, co jest modne w aranżacji wnętrz. Biel jest świetnym tłem dla wnętrzarskich eksperymentów. To barwa uniwersalna, na której tle dobrze wyglądać będą wszystkie inne kolory.
Ponadto biała podłoga oraz ściany to idealny sposób na zaaranżowanie jasnego pomieszczenia. Zanim powiesz, że oznacza to ciągłe mycie i odkurzanie podłogi musisz wiedzieć, że jasne wnętrza są sprzyjającym dla nas otoczeniem. W takim wnętrzu w mniejszym stopniu musisz stosować dodatkowe oświetlenie elektryczne, niż w przypadku pomieszczeń, w których dominują ciemne barwy.
O ile, jak pisałam wcześniej, biel stanowi świetne tło dla eksperymentów z wystrojem wnętrz, o tyle jej nadmiar nie jest już wcale taki łatwy do wystylizowania. Bo jeśli zdecydujesz się na białą podłogę, ściany, meble i dekoracje do domu utrzymane w jasnej tonacji, łatwo możesz zapędzić się we wnętrzarski kozi róg. A w nim czeka na ciebie chłodne i nieprzytulne wnętrze. Dlatego w przypadku total white look trzeba ujarzmić biel za pomocą sprytnych wnętrzarskich rozwiązań. Oto kilka z nich.
Czerń i biel to duet idealny, który wygląda doskonale zawsze. Jest to zatem najprostszy sposób, aby dodać nieco przytulności do wnętrza, w którym dominuje biel. Takie połączenie jest też szalenie eleganckie i świetnie sprawdza się zwłaszcza w minimalistycznych aranżacjach. Biel będzie tu dominować, a czerń zachowasz dla dodatków. To dobra opcja dla wszystkich tych, którzy obawiają się eksperymentów kolorystycznych, bo ten duet zawsze się sprawsza.
Z kolei drewno to idealna recepta na ocieplenie bieli. Pewnie kojarzysz te wszystkie białe kuchnie z drewnianymi blatami. Mimo że dominuje w nich jasna barwa to i tak są przytulne, właśnie dzięki drewnianym elementom. Zatem jeśli chcesz pokusić się na białe ściany i podłogę, dodaj do tej wnętrzarskiej układanki elementy wykonane z naturalnego drewna. Takie połączenie to sukces gwarantowany.
O tym, jak świetnie biel komponuje się z pastelowymi dodatkami, najlepiej możesz się przekonać przeglądając aranżacji pokoi dziecięcych. Otóż dzięki pudrowym odcieniom różu i fioletu czy żółci lub niebieskiego możesz łatwo sprawić, że total white look stanie się barwną i przytulną aranżacją.
Rośliny doniczkowe odważnie poczynają sobie w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego, że trend urban jungle i styl botaniczny należą do najpopularniejszych – kwiaty wyglądają świetnie. Będą one też idealnym dodatkiem do mieszkania w stylu skandynawskim, w którym dominuje biel. W ten sposób uzyskasz nieco tropikalny efekt, a jeśli do kompletu dodasz meble z rattanu, dodatki do domu z trawy morskiej i plecionki, uzyskasz total white look w najprzytulniejszym wydaniu.
Wzorzyste tkaniny też są twoimi sprzymierzeńcami w aranżacji przytulnego wnętrza. Jednak jeśli kiedykolwiek próbowałeś z nimi eksperymentować, to na pewno wiesz, jak kłopotliwe może być ich zestawianie w jednym pomieszczeniu. Tu znajdziesz potwierdzenie, że biel jest dobrym tłem dla wnętrzarskiej zabawy z wzorami. Bo jeśli swój total white look w mieszkaniu ocieplisz za pomocą wzorów i faktur tkanin, unikniesz chłodnego efektu dekoracyjnego, a wzory na tle bieli będą wyglądać świetnie. Dlatego stawiaj na poduszki, tkaniny i inne tekstylia zdobione właśnie za pomocą wzorów.
Nie bądźmy jednak takimi huraoptymistyami. Bo biel ma swoje wady. Przede wszystkim chodzi oczywiście o zabrudzenia. Jak tych unikać? Jeśli decydujesz się na białe meble tapicerowane lub te w bardzo jasnych odcieniach, najlepiej jest wybrać modele ze zdejmowanymi pokrowcami. Innym patentem jest przykrywanie białych mebli narzutami w tej samej barwie – po zabrudzeniu wrzucasz je do pralki i już.
A co z białą podłogą? Wszelkie plamy będą na niej zapewne doskonale widoczne, ale kurz już niekoniecznie. Pod postem na profilu na Facebooku Wnętrz ze Smakiem wielu posiadaczy białej podłogi w swoich domach pisało, że paradoksalnie nie jest wcale tak trudna w utrzymaniu, jak mogłoby się wydawać. Zatem może warto zaryzykować i pokusić się nie tylko na białe ściany, ale też podłogę? Bo jak widzisz, total white look może wyglądać świetnie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny