Data modyfikacji:

Ukryte znaczenie 4 symboli świątecznych

Za 4 dni Wigilia. Większość domów stroi się już na Święta. Jednak jak wiele osób zna ukryte znacznie poszczególnych symboli świątecznych, tak popularnych na całym świecie?

Święta mają to do siebie, że by były pełne, wymagają pewnych elementów, inaczej podświadomie czegoś nam brakuje. Dla jednych są to prezenty, dla innych choinka. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie Świąt bez świątecznych dekoracji. Skąd jednak pochodzą te tak uwielbiane na całym świecie świąteczne symbole? Strona Christmas Testimony zdradza nam historię wielu z nich. Wybrałam dla Was 4 najpopularniejsze.

Choinka

Wiele pogańskich kultur czciło wiecznie zielone drzewka iglaste, jako symbol nieśmiertelności. Ich gałązek używano do odpędzania złych duchów. Na początku X wieku święty Bonifacy (który nawrócił na chrześcijaństwo naród germański) zniszczył dąb Thora, który był potężnym drzewem czczonym przez Sasów – z jego korzeni wyrosła jodła, którą święty Bonifacy uznał za znak wiary chrześcijańskiej. W XI wieku przedstawione zostało drzewo z Raju – udekorowane czerwonymi jabłkami. W wieku XV wierni zaczęli przynosić drzewka do swoich domów 24 grudnia – w święto Adama i Ewy. Około roku 1500 Martin Luther zainspirowany przez  jodły pokryte śniegiem, przyniósł do domu niewielkie drzewo i udekorował je świecami na cześć narodzin Chrystusa. Do XVIII wieku zwyczaj dekorowania choinki był już dobrze zakorzeniony we Francji, Niemczech i Austrii.

Zatem choinka reprezentuje oryginalne drzewo z Raju, płonący krzew, który przemówił do Mojżesza , gałąź Jessego, z której narodził się Jezus, drzewa życiodajnego krzyża Chrystusa oraz drzewo, które święty Jan Apostoł widział w Księdze Objawienia, którego liście mają w sobie lekarstwo dla ludzi i które przynosi owoc każdego miesiąca dla uzdrawiania narodów.

Dlatego, że drzewa iglaste są zielone cały rok, reprezentują one również nadzieję. Ich igły i szpiczasta budowa, której wierzchołek skierowany jest ku górze – przenoszą nasze myśli i modlitwy do nieba. Dodatkowo, ponieważ drzewo zostaje najpierw ścięte a następnie ponownie wzniesione, symbolizuje ono wskrzeszenie Chrystusa.

Prezent

Dla wielu ludzi to właśnie prezenty definiują Święta. Skąd jednak pochodzi ten zwyczaj? Wziął się on od Trzech Mędrców, którzy przynieśli swoje dary Jezusowi, w dniu jego narodzenia. To właśnie podarunki z mirry, kadzidła i złota zainspirowały ludzi do obdarowywania się na Boże Narodzenie.

Jemioła

Jemioła jest pasożytem, który nie ma własnych korzeni. Żyje dzięki drzewu, do którego się przyczepia i z którego czerpie wszystkie składniki, które potrzebuje. Bez tego drzewa - umrze. Jemioła jest Bożonarodzeniowym symbolem naszej miłości, której istnieje tylko dlatego, że Bóg nas kocha. Bóg, który jest Miłością, stworzył nas w miłości i sprawił, że jesteśmy w stanie kochać. Według chrześcijański wierzeń podobnie jak jemioła nie może przetrwać bez drzewa, które je żywi, tak ludzie nie przetrwają bez Bożej miłości.

Świece i lampki świąteczne

W wieńcu adwentowym purpurowa świeca, która symbolizuje pokutę, zapalana jest w pierwszą, drugą i czwartą niedzielę Adwentu. Świeca różowa, symbolizująca radość zostaje zapalona w trzecią niedzielę Adwentu. W dzień Bożego Narodzenia zapalamy świecę białą, która odzwierciedla czystość Chrystusa i znajduje się na środku wieńca. Zanim wynaleziono elektryczność ludzie używali świec również do ozdabiania choinki (co było przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków). Dziś zastępujemy świece świątecznymi lampkami.

Świece i lampki świąteczne reprezentują Chrystusa, który jest dla wierzących Światłością. Według nich przypominają nam one również, że mamy być światłem dla innych – pokazywać im drogę do Chrystusa.

Znaliście ukryte znaczenie tych symboli?

Autor: Oliwia Górska