Data modyfikacji:

Upał w domu - jak zwalczyć wysokie temperatury w mieszkaniu bez klimatyzacji?

Wszyscy niecierpliwie czekamy na lato, ale upały mogą skutecznie ostudzić nasz zapał do tej pory roku. Bo zbyt wysoka temperatura potrafi dać się we znaki. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na upał, dzięki którym przetrwasz chwile, kiedy żar leje się z nieba.

Pewnie nie raz spotkałeś się z opiniami lekarzy, którzy za pośrednictwem mediów radzili nam, aby w trakcie upałów jak najmniej wychodzić na zewnątrz. Ale jak tu zostać w domu, jeśli w mieszkaniu panuje upał porównywalny do tego, jaki jest za oknem? Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się na czas wysokich temperatur. Musisz bowiem wiedzieć, że z upałem w mieszkaniu możesz skutecznie walczyć. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na upał w domu. Spoiler: nasze sposoby to nie tylko wentylator. Chociaż też.

Zacznij od okien        

Co prawda lubimy, gdy słońce zagląda nam w okna, a rozsunięte zasłony sprawiają, że nasze mieszkania są jaśniejsze. W trakcie upałów trzeba jednak odstąpić od tych niepisanych wnętrzarskich reguł. Otóż zasłaniając okna, zwłaszcza od zachodniej i południowej strony sprawisz, że mieszkanie będzie się mniej nagrzewać. W ten sposób unikniesz efektu szklarni, a temperatura w pomieszczeniu nie będzie się podnosić. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się rolety zewnętrzne. Jak podaje Wyborcza Biz w pomieszczeniu, w którym rolety zewnętrzne są opuszczone, temperatura może się obniżyć nawet o 10 stopni Celsjusza. Minusem tego rozwiązania jest niestety całkowite zaciemnienie wnętrza.

Innym sposobem na upały jest zasłonięcie okien markizą lub roletami wewnętrznymi. W tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po gruby materiał, który w większym stopniu ograniczy dopływ światła. Pamiętaj też, aby w trakcie upałów nie otwierać okien.  W dobrze izolowanym budynku temperatura powinna być niższa niż ta na zewnątrz, a otwierając okno jedynie wpuszczasz nagrzane powietrze do środka. Wietrzenie odłóż na noc lub godziny poranne.

Nie gotuj

Piekarnik rozgrzany do temperatury 180 stopni i kilka garnków bulgoczących na kuchence to prosta droga do tego, aby w twoim mieszkaniu zapanował istny żar tropików. Jeśli więc chcesz znaleźć skuteczne rozwiązanie, jak radzić sobie z upałem, odpuść sobie gotowanie. Postaw lepiej na posiłki na zimno i lekkie przekąski, dzięki którym dodatkowo nie podniesie się temperatura twojego ciała. W efekcie upał będzie ci mniej dokuczał.

Wyłącz komputer

To kolejny spośród prostych sposobów na upał. Włączony komputer emituje ciepło, co jest naturalnym efektem ubocznym jego pracy. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń stacjonarnych, które mogą skutecznie podgrzać atmosferę w pomieszczeniu, co w trakcie upałów bywa bardzo dokuczliwe. Zatem gdy temperatury znacznie wzrosną, postaraj się ograniczyć używanie nie tylko komputera, ale też innych urządzeń elektronicznych np. telewizora.

Wpraw powietrze w ruch

Co prawda wentylator nie obniży temperatury powietrza w twoim domu, ale sprawi, że upał będzie niej dotkliwy. Najlepiej jest postawić na kilka urządzeń tego typu, aby wprawiły w ruch powietrze w całym mieszkaniu. W ten sposób sprawisz, że nagrzane powietrze w pomieszczeniach od południowej czy zachodniej strony będzie się mieszać z tym chłodniejszym z pozostałych części domu.

Zadbaj o aranżację balkonu lub tarasu

Musisz wiedzieć, że to jak wygląda twój balkon lub taras również ma wpływ na temperaturę powietrza w domu. Nie trudno sobie wyobrazić, że na pustym balkonie nic nie stoi na przeszkodzie, aby światło słoneczne z całą swoją siłą zaglądało w twoje okna. Efekt jest łatwy do przewidzenia, dlatego postaraj się odpowiednio zaaranżować balkon.

Po pierwsze rozważ jego przesłonięcie – markizy, składane żagle dachowe czy zasłony dodatkowo ograniczą dopływ światła do mieszkania. Po drugie posadź rośliny. Kwiaty balkonowe lub rośliny iglaste w doniczkach na balkonie będą absorbować część światła i zapewnią większe zacienienie. Dobrym rozwiązaniem są rośliny pnące np. chmiel japoński, bluszcz pospolity, wiciokrzew czy powojniki. Zorganizuj dla nich odpowiednią podporę i w rezultacie nie dość, że dodatkowo zacienisz balkon to jeszcze zyskasz efektowną ozdobę swojego zewnętrznego salonu.

Dużo pij

To podstawowa odpowiedź na pytanie, jak radzić sobie z upałem w ogóle. Czy wiesz, że w trakcie upałów należy pić nawet 3 litry wody dziennie? Jak podaje Poradnik Zdrowie, gdy twoje ciało poci się pod wpływem wysokiej temperatury, szybko może dojść do odwodnienia organizmu. Najlepiej jest sięgnąć po wodę wysoko zmineralizowaną, co częściowo pozwoli uzupełnić utracone wraz z potem elektrolity. Do wody warto dodać listek mięty, ponieważ ma ona działanie odświeżające. Dodatkowo w twoim menu nie powinno zabraknąć owoców, ponieważ w większości składają się one z wody.

Zmień pościel

Gdy lato jest w pełni często bywa tak, że noc nie przynosi nam wytchnienia od upałów. Dlatego aby zapewnić sobie większe poczucie komfortu, zadbaj tez o odpowiednią pościel. Najlepiej jest sięgnąć po bawełnianą, ponieważ jest przewiewna i zapewnia ciału możliwość swobodnego oddychania.

Jak widzisz nawet najgorsze upały można przetrwać. Jeśli nie masz w domu klimatyzacji te sprawdzone sposoby na upały sprawią, że lato w pełni nie będzie tak dokuczliwe.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny