Data modyfikacji:

Urok negatywu, czyli czarno-biały salon

Minimalizm to od lat jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych, który tej wiosny przeniknął również na wybiegi. Czarno-białe połączenia sprawdzają się świetnie zarówno na ubraniach, jak i we wnętrzach, dając efekt stylowego chłodu i ponadczasowej elegancji.

www.cococozy.com

W teorii łączenie bieli z czernią wydaje się banalne i uniwersalne, jednak w praktyce trzeba się stosować do ściśle określonych zasad. Pierwszą kwestią są proporcje. Biel optycznie powiększa małe pomieszczenia, ale wyraziste kontrasty mogą popsuć ten efekt. W przypadku małych salonów biały powinien być kolorem dominującym, natomiast czerń domeną wykończeń i dodatków. W pokoju słusznych rozmiarów barwy mogą się łączyć w równej proporcji, nawet z przewaga czerni, choć taki wybór bywa estetycznie wątpliwy. Salon jest miejscem spotkań, często w gronie rodzinnym, więc mroczne wnętrze może wypaść niezbyt zachęcająco.

www.digsdigs.com

Czarno-biały salon musi być utrzymany w odpowiednim stylu. Kontrastowe barwy nie pasują do wnętrz rustykalnych czy romantycznych, gdzie dominują pastele i odcienie naturalne. Kolory negatywu wypadają najlepiej w nowoczesnych salonach z meblami o prostej formie, chromowanymi detalami i sporą ilością przestrzeni. Kontrastowy miks pasuje też do wnętrza w stylu glamour, z krzesłami obitymi aksamitem, pluszowym dywanem i kryształowym żyrandolem. Innym pomysłem na czarno-biały salon jest japoński minimalizm. Taki efekt uzyskamy za pomocą niskich, drewnianych mebli, waz z porcelany i papierowych lamp. Czerń i biel sprawdzą się świetnie także w klasycznym wnętrzu, w towarzystwie bibelotów, poduszek i ścian obwieszonych obrazkami.

www.home-designing.com

Jeśli chcemy urozmaicić czarno-biały salon innym akcentem kolorystycznym, ograniczmy się do jednego, który wyróżni się na czarno-białym tle. Do tego celu proponujemy czerwień, jarzeniową żółć lub intensywną pomarańczę.

link="file" ids="/wp-content/uploads/2013/04/czarna-minimalistyczna-komoda.jpg| Ciemna minimalistyczna komoda ,/wp-content/uploads/2013/04/bialy-fotel-w-stylu-glamour.jpg| Biały fotel w stylu glamour ,/wp-content/uploads/2013/04/lampa-sufitowa-srebrna.jpg| Srebrna lampa sufitowa ,/wp-content/uploads/2013/04/czarno-biala-poduszka-dekoracyjna.jpg| Czarno-biała poduszka dekoracyjna

,/wp-content/uploads/2013/04/sofa-biala.jpg|Biała sofa,/wp-content/uploads/2013/04/czarny-stolik-polaczony-z-gazetnikiem.jpg|Czarny stolik połączony z gazetnikiem"]

Autor: Kasia Szulik